Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

W projekcie Dom w zdrojówkach tynki wewnętrzne przewidziano jako cementowo-wapienne.

Można cementowo-wapienne oczywiście zastąpić gipsowymi, jednak nie jest to zalecane w miejscach gdzie mogą być narażone na działanie wilgoci - w łazienkach, kuchni, kotłowni, garażu. Są przy tym mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż cementowo-wapienne. Tynki gipsowe przede wszystkim szybciej wysychają, w ciągu kilku dni, a nie tygodni. Gipsowe łatwiej się przy tym wygładza, lecz jeżeli chcemy mieć naprawdę gładkie ściany, to i tak trzeba będzie nałożyć gładź szpachlową.

TYNKI MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Tynki i gładź 4000 5000 9000
Farby, grunty 5500 4000 9500

Ceny tynku cementowo-wapienniego i gipsowego będą najczęściej takie same (gipsowy może być minimalnie tańszy). Materiał i robocizna to zwykle koszt ok. 25 zł/m2. Zadecyduje więc raczej oczekiwane tempo prac.

Od lat dostępne są gotowe mieszanki tynkarskie. Suche składniki jedynie mieszamy z odmierzoną ilością wody. Możemy być w związku z tym pewni parametrów masy tynkarskiej i jej uziarnienia, bo ta wynika z grubości zastosowanego piasku. Ręczne dozowanie wszystkich składników nigdy nie jest zaś precyzyjne i poszczególne partie tynku mogą się różnić.

Uwaga! Przed nałożeniem tynku na ścianach z pustaków ceramicznych trzeba wykonać jeszcze obrzutkę z mocnej zaprawy cementowej. W przypadku zaś ścian o gładkiej powierzchni (beton komórkowy, bloczki silikatowe), niezbędne będzie ich zagruntowanie preparatem zalecanym przez producenta tynku.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Baumit

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje