Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

W projekcie Dom w zdrojówkach tynki wewnętrzne przewidziano jako cementowo-wapienne.

Można cementowo-wapienne oczywiście zastąpić gipsowymi, jednak nie jest to zalecane w miejscach gdzie mogą być narażone na działanie wilgoci - w łazienkach, kuchni, kotłowni, garażu. Są przy tym mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż cementowo-wapienne. Tynki gipsowe przede wszystkim szybciej wysychają, w ciągu kilku dni, a nie tygodni. Gipsowe łatwiej się przy tym wygładza, lecz jeżeli chcemy mieć naprawdę gładkie ściany, to i tak trzeba będzie nałożyć gładź szpachlową.

TYNKI MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Tynki i gładź 4000 5000 9000
Farby, grunty 5500 4000 9500

Ceny tynku cementowo-wapienniego i gipsowego będą najczęściej takie same (gipsowy może być minimalnie tańszy). Materiał i robocizna to zwykle koszt ok. 25 zł/m2. Zadecyduje więc raczej oczekiwane tempo prac.

Od lat dostępne są gotowe mieszanki tynkarskie. Suche składniki jedynie mieszamy z odmierzoną ilością wody. Możemy być w związku z tym pewni parametrów masy tynkarskiej i jej uziarnienia, bo ta wynika z grubości zastosowanego piasku. Ręczne dozowanie wszystkich składników nigdy nie jest zaś precyzyjne i poszczególne partie tynku mogą się różnić.

Uwaga! Przed nałożeniem tynku na ścianach z pustaków ceramicznych trzeba wykonać jeszcze obrzutkę z mocnej zaprawy cementowej. W przypadku zaś ścian o gładkiej powierzchni (beton komórkowy, bloczki silikatowe), niezbędne będzie ich zagruntowanie preparatem zalecanym przez producenta tynku.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Baumit

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje