Zamierzam kupić działkę rolną o powierzchni ok. 8000 m2, ale słyszałam, że państwo ma prawo pierwokupu w przypadku gruntów rolnych. Czy prawo to obowiązuje również przy tak małych działkach i jakie to może stwarzać problemy?
Odpowiedź eksperta: Grunty rolne są objęte szczególną ochroną przed użytkowaniem nierolniczym i rzeczywiście państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych ma prawo pierwokupu takich działek niezależnie od ich powierzchni. Jednak w praktyce, przy sprzedaży niewielkich obszarów, prawo to nie jest wykorzystywane.
Przed zawarciem ostatecznego aktu notarialnego sprzedaży gruntu, notariusz ma obowiązek zawiadomienia Agencji o zamiarze przeprowadzenia takiej transakcji. Jeśli w ciągu 30 dni nie zajmie ona stanowiska w tej sprawie, to umowa kupna sprzedaży może być dokonana.
Sprzedaż gruntu rolne osobie nie będącej rolnikiem wiąże się jednak z koniecznością wystąpienia o odrolnienie działki, jeśli zechcemy cokolwiek na niej budować. Zależnie od powierzchni i klasy gruntu decyzję taką podejmuje wójt, wojewoda lub minister rolnictwa. Odrolnienie gruntów klas I−IV wiąże się też z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w formie ekwiwalentu za utracone w wyniku odrolnienia plony.