Zamierzam kupić działkę rolną, czy państwo ma prawo pierwokupu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Zamierzam kupić działkę rolną, czy państwo ma prawo pierwokupu?

Zamierzam kupić działkę rolną o powierzchni ok. 8000 m2, ale słyszałam, że państwo ma prawo pierwokupu w przypadku gruntów rolnych. Czy prawo to obowiązuje również przy tak małych działkach i jakie to może stwarzać problemy?


Odpowiedź eksperta: Grunty rolne są objęte szczególną ochroną przed użytkowaniem nierolniczym i rzeczywiście państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych ma prawo pierwokupu takich działek niezależnie od ich powierzchni. Jednak w praktyce, przy sprzedaży niewielkich obszarów, prawo to nie jest wykorzystywane.

Przed zawarciem ostatecznego aktu notarialnego sprzedaży gruntu, notariusz ma obowiązek zawiadomienia Agencji o zamiarze przeprowadzenia takiej transakcji. Jeśli w ciągu 30 dni nie zajmie ona stanowiska w tej sprawie, to umowa kupna sprzedaży może być dokonana.

Sprzedaż gruntu rolne osobie nie będącej rolnikiem wiąże się jednak z koniecznością wystąpienia o odrolnienie działki, jeśli zechcemy cokolwiek na niej budować. Zależnie od powierzchni i klasy gruntu decyzję taką podejmuje wójt, wojewoda lub minister rolnictwa. Odrolnienie gruntów klas I−IV wiąże się też z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w formie ekwiwalentu za utracone w wyniku odrolnienia plony.

Dodaj komentarz

time image
time image
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny