Zamierzam kupić działkę rolną, czy państwo ma prawo pierwokupu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Zamierzam kupić działkę rolną, czy państwo ma prawo pierwokupu?

Zamierzam kupić działkę rolną o powierzchni ok. 8000 m2, ale słyszałam, że państwo ma prawo pierwokupu w przypadku gruntów rolnych. Czy prawo to obowiązuje również przy tak małych działkach i jakie to może stwarzać problemy?


Odpowiedź eksperta: Grunty rolne są objęte szczególną ochroną przed użytkowaniem nierolniczym i rzeczywiście państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych ma prawo pierwokupu takich działek niezależnie od ich powierzchni. Jednak w praktyce, przy sprzedaży niewielkich obszarów, prawo to nie jest wykorzystywane.

Przed zawarciem ostatecznego aktu notarialnego sprzedaży gruntu, notariusz ma obowiązek zawiadomienia Agencji o zamiarze przeprowadzenia takiej transakcji. Jeśli w ciągu 30 dni nie zajmie ona stanowiska w tej sprawie, to umowa kupna sprzedaży może być dokonana.

Sprzedaż gruntu rolne osobie nie będącej rolnikiem wiąże się jednak z koniecznością wystąpienia o odrolnienie działki, jeśli zechcemy cokolwiek na niej budować. Zależnie od powierzchni i klasy gruntu decyzję taką podejmuje wójt, wojewoda lub minister rolnictwa. Odrolnienie gruntów klas I−IV wiąże się też z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w formie ekwiwalentu za utracone w wyniku odrolnienia plony.

Dodaj komentarz

time image
time image
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny