Dlaczego warto wybrać dom z bali?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego warto wybrać dom z bali?

Finndom buduje drewniane domy z bali klejonych z wykorzystaniem elementów produkowanych z drewna skandynawskiego wysokiej jakości. Utrzymujemy najwyższy poziom jakości wykorzystując ultranowoczesną technologię i zaawansowane procesy produkcji. Wyjątkowe umiejętności i zaangażowanie załogi stają się kluczowe w procesie wytwarzania domów drewnianych wyższej klasy. Coraz więcej osób wybiera nasze domy i poleca je innym.

aktualizacja: 2020-05-21 11:37:29

Dlaczego radzimy wybrać nasz dom z bali?

Dom z bali jest częścią zdrowego trybu życia. Pomimo ewolucji bali w kierunku wyrobów klejonych, która prowadzi do znaczącej poprawy ich właściwości, takich jak: odporność na pękanie, mniejsze osiadanie, większa stabilność wymiarowa, możliwość bardziej precyzyjnej obróbki, najlepsze cechy domu z bali jak zdolność do oddychania pozostają niezmienione.

Starannie budowane przez Finndom domy z bali, doskonale równoważą różnice zewnętrznych i wewnętrznych temperatur. Zdolność do izolacji cieplnej i kontroli wilgoci to własności drewna, które powodują, że powietrzem w domu łatwo się oddycha i jest ono wolne od szkodliwych mikrobów, które mają trudne warunki do rozwoju. Dodatkowo z powodu braku tworzenia się ładunków elektrostatycznych, formowanie kurzu jest ograniczone.

Dzięki czystemu powietrzu wewnątrz, domy z bali są wspaniałym wyborem dla ludzi cierpiących na dolegliwości alergiczne i pulmonologiczne. Mocna, solidna konstrukcja ścian z naturalnego materiału, zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie i sprzyja zastosowaniu proekologicznych rozwiązań takich jak pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne.

Przyjazne dla środowiska budynki drewniane obciążają naturę daleko mniej niż inne materiały. Odnawialny i zdolny do recyklingu surowiec pozyskiwany jest z lasów, w których prowadzony jest ekologiczny proces wyrębu. Wszelkie odpady generowane podczas procesów produkcji są w 100% wykorzystywane - nic się nie marnuje. Jeżeli Waszym wyborem będzie nasz dom jednorodzinny lub dom wakacyjny możecie być pewni że będzie on ekologiczny.

Sypialnia w domu z bali
Sypialnia w domu z bali
Salon w domu z bali
Salon w domu z bali

Rodzaje stosowanych bali

Masywne bale o grubości 180, 202, 240, 270 mm są idealne do budowy domów jednorodzinnych i innych większych budynków użyteczności publicznej. Zależnie od przepisów budowlanych w różnych krajach, normalnie nie wymagają one dodatkowej izolacji. Najpopularniejszym masywnym balem jest bal 202 x 260 mm. Poza tym stosowane są również bale 88, 112, 134 i 164 mm.

Rodzaje stosowanych bali

W naszym szerokim zakresie bali, znajdzie się alternatywa dla różnych zastosowań. Precyzyjnie obrobione laminowane bale, wykonane z drobno słoistego, wzrastającego w arktycznym klimacie, wyśmienitego surowca są odporne na skręcenia, pęknięcia i mogą znaleźć zastosowanie nawet w bardzo wymagających konstrukcjach.

Bale mają mocne i pewne połączenie na wpust i wypust. Możliwość zastosowania krótkich narożników (węgłów, ostatków), szczególnie przydatne jest przy planowaniu w bardziej zurbanizowanych obszarach. Rozwiązanie skośnych narożników może zawierać się bezstopniowo w zakresie 45˚- 90˚.

Laminowane bale wykonane z wyselekcjonowanych, prostych pni, północnej sosny lub świerku, wolno rosnących w chłodnym klimacie, posiadają gęstą strukturę włókien. Materiał jest rozcinany i łączony ponownie w taki sposób aby najtwardsza część znajdowała się na powierzchni. To dlatego laminowane bale wytrzymują zmienne warunki pogodowe o wiele lepiej niż tradycyjnie wykonane z pełnego drewna. Domy zbudowane z laminowanych bali wykazują tylko nieznaczne osiadanie (złóg).

Dom z bali w budowie

Dodatkowa izolacja ścian jako alternatywa

Na życzenie można wybrać ścianę warstwową, złożoną z mniejszej grubości bala i dodatkowej izolacji. Konstrukcję taką najczęściej izoluje się włóknem drzewnym lub celulozą co zabezpieczy oddychające właściwości ściany. Izolację umieszcza się po wewnętrznej stronie ściany z bala i wykańcza się drewnianym panelem - mającym wygląd bala lub innym preferowanym materiałem wykończeniowym. Dodatkowa izolacja ściany z bala może być umieszczona również na zewnątrz, zostawiając wewnątrz odkryte bale.

Dom z bali - elewacja

Jeżeli chodzi o cenę, to ściana z mniejszego bala z dodatkową izolacją może być nieco tańsza od masywnego bala. Końcowy efekt ekonomiczny będzie jednak znany dopiero po doliczeniu kosztów dodatkowej izolacji oraz kosztów jej wykonania. Jakikolwiek będzie wasz wybór, ściana z masywnego bala czy z dodatkową izolacją, końcowym rezultatem będzie przyjazny dla środowiska dom, ciepły i trwały, który zachowa swoją wartość dla wielu pokoleń.

Logo Finndom
finndom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje