Technologia budowy domu z bali

Technologia budowy domu z bali

Domy z bali kojarzą się z tradycyjnym budownictwem drewnianym. Jednak te wznoszone obecnie bardzo istotnie różnią się od dawnych chat i dworków. Przede wszystkim ze względu na wymaganą izolacyjność cieplną.

Żeby osiągnąć obowiązujący od 2017 r. współczynnik U = 0,23 W/(m2·K), ściany z drewna musiałyby mieć ponad pół metra grubości. Dlatego buduje się je jako warstwowe - od zewnątrz i od środka mamy warstwy drewna nie grubsze niż 10 cm, w środku zaś wełnę mineralną, włókna celulozowe lub inny materiał termoizolacyjny. Pozwala to osiągnąć bardzo dobrą ciepłochronność, a równocześnie zachować specyficzny styl i wygląd domu z grubych bali.

Spotyka się wprawdzie również ocieplenie układane od środka i osłonięte płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią, ale taki wariant pozbawia te domy charakteru.

Dom drewniany z bali z izolacją cieplną wewnątrz ścian - schemat budowy
Dom drewniany z bali z izolacją cieplną wewnątrz ścian.
Drewniane ściany z bali ocieplone od środka - schemat budowy
Drewniane ściany z bali można też ocieplić od środka i wykończyć płytami g-k lub boazerią.

Co do podłóg na gruncie, mamy podobne zjawisko jak w domach szkieletowych - coraz częściej drewno zastępuje typowy jastrych. Za to stropy są drewniane, najczęściej z widocznymi od dołu belkami konstrukcyjnymi.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: pixabay.com / DieGartenHausBauer

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Parkiet Komplex
10-12-2019 22:43
Drewno świerka czy sosny ma przy swojej gęstości i strukturze w tym usłojeniu ma stosunkowo duży opór cieplny, przy jednocześnie dużej pojemności cieplnej, co tworzy specyficzny dla większości przyjazny mikroklimat. Oczywiście izolacyjność całego budynku powinna być w pewnej ...
zenek
10-12-2019 20:40
Dnia 10.08.2015 o 11:33, Gość Paweł napisał: Jak bal ma odpowiednio dużą średnicę, to w zasadzie nie potrzebuje dodatkowego docieplenia. U mnie w głównym surowcem był bal syberyjski, okrągły o średnicy 30 cm. Taki dom jak jest tylko odpowiednio uszczelniony, każde ...
Gość papiss
10-12-2019 19:43
Jak dla mnie ogólnie drewniany dom wygląda sto razy lepiej niż murowany. Taki rodzaj budowy tworzy fajny klimat, np.: https://completehome.pl/media/photos/334314501752174150.JPG. No ale przyjęło się, że co drewniane to słabe i nie przetrwa i trudno będzie coś takiego zmienić w myśleniu ludzi.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz