Domy modułowe z CLT - czy warto dziś budować z drewna?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Domy modułowe z CLT - czy warto dziś budować z drewna?

W ostatnich latach szturmem na rynek budownictwa wdarły się domy prefabrykowane. Ich przewagą jest niezwykle krótki czas budowy, gdyż od złożenia zamówienia do odebrania kluczy często nie mija nawet pół roku. Gdy porównamy ten fakt z tradycyjnym budownictwem, gdzie niejednokrotnie przez kilka lat musimy znosić obecność ekip budowlanych i wykończeniowych, prefabrykaty notują olbrzymiego plusa, który coraz częściej przeważa przy wyborze naszego nowego lokum. A gdyby tego było mało, to KENO Home gwarantuje niezmienność ceny zamówionego domu, bez względu na wzrost kosztów materiałów czy rosnącą inflację.

aktualizacja: 2023-07-31 09:52:25

Przeszkodą w rozwoju tego typu budownictwa w naszym kraju jest jednak nazewnictwo - domy modułowe. Większość ludzi zapytana o wyobrażenie takich budynków przytoczy kontenery ledwo zdjęte ze statku lub te z placu budowy. Tymczasem dzisiejsze moduły to świetnie przemyślana, estetyczna i nowoczesna przestrzeń, którą niejednokrotnie można w bardzo łatwy sposób rozbudowywać, nawet kilka lat po postawieniu pierwszych części budynku.

Wizualizacja domu wakacyjnego SOL z oferty KENO Home
Wizualizacja domu wakacyjnego SOL z oferty KENO Home

Drewno wraca do łask

Najpopularniejszym prefabrykatem jest w Polsce keramzyt, który jednak musi liczyć się z rosnącą konkurencją w postaci wracającego do łask i zyskującego na popularności drewna oraz technologii CLT (z ang.: Cross Laminated Timber), co w języku polskim oznacza nic innego jak drewno klejone krzyżowo. W tym przypadku można powiedzieć, że historia zatacza koło i po wielu latach przerwy ponownie wybieramy naturalny budulec.

Dlaczego? Nie trzeba wspominać, iż drewno jest znacznie bardziej elastyczne niż pozostałe budulce, a to pozwala na olbrzymią inwencję w projektowaniu wszelkiego rodzaju konstrukcji. Dzisiejsze drewniane domy modułowe, to nie kojarzone powszechnie domki, chatki z przedmieść czy też wsi, ale nowoczesne i przestronne budynki wyposażone w odnawialne źródła energii. Z CLT powstają już szkoły, biurowce, bloki mieszkalne (całe osiedla) oraz biblioteki czy szpitale. Niektóre ze wspomnianych konstrukcji są dziełem austriackiego KLH, który dostarcza drewno również do KENO Home, dzięki czemu klienci mają pewność, że ich dom wykonany jest z najwyższej klasy materiałów, które pochodzą z pewnych oraz certyfikowanych źródeł. Austriacy z KLH pochwalić się mogą m.in. biblioteką w Barcelonie, kompleksem hotelowym w Bawarii, czy biurowcem w norweskim Bergen.

Biblioteka w Barcelonie
Biblioteka w Barcelonie, źródło: https://www.klh.at/en/references/the-barcelona-library/
Kompleks w Bischofswiesen
Kompleks w Bischofswiesen, źródło: https://www.klh.at/en/references/kulturhof-stanggass/
Biurowiec w Bergen
Biurowiec w Bergen, źródło: https://www.klh.at/en/references/fantoftparken/

Zalety CLT

Nie można pominąć też faktu, że drewno, które wykorzystywane jest do budowy w technologii CLT, jest również świetnym izolatorem, który ochroni nasze wnętrza przed warunkami panującymi na zewnątrz. Płyty CLT są doskonałym produktem spełniającym najwyższe normy szczelności budynków pasywnych. Są jednym z najbardziej nieprzepuszczalnych materiałów budowlanych.

Infografika: Zalety budowy w technologii CLT
Infografika: Zalety budowy w technologii CLT

KENO Home korzysta wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych i odpowiednio przygotowanych materiałów - drewno do budowy musi być idealnie suche, aby miało należyte właściwości i spełniało wszystkie swe zadania - od izolacyjnych począwszy, a na niepalności skończywszy. Ponadto drewno nie emituje ładunków elektrostatycznych, a to oznacza, że ściany i podłogi nie elektryzują się, co znacząco ogranicza ilość kurzu we wnętrzu.

Drewno do budowy domu musi być odpowiednio przygotowane (wysuszone)

Produkcja domu z CLT

Jak odbywa się budowa budynku modułowego w technologii CLT? Niemalże całość procesów budowlanych ma miejsce na hali produkcyjnej, gdzie ze specjalnie wyciętych płyt składa się poszczególne moduły. Jest to tak zwany proces prefabrykacji, który trwa niezależnie od pogody. Podczas powstawania kolejnych modułów, w tym samym czasie przygotowywane są już fundamenty i przyłącza mediów. Złożone już moduły łączy się ze sobą na miejscu docelowym, gdzie ma stanąć budynek.

Końcowy etap budowy obejmuje ukończenie systemów zewnętrznych, takich jak elementy okładzin, pokryć dachowych oraz ukończenie przestrzeni wewnętrznych.

To wszystko skraca czas budowy, dzięki czemu otrzymujemy trwałą i szczelną konstrukcję, która ma wysokie parametry izolacyjne i akustyczne. Jest naturalna i proekologiczna, wspierająca ideę zrównoważonego budownictwa.

Budowa budynku modułowego w technologii CLT odbywa się w hali produkcyjnej

KENO Home - nowy katalog domów

Zaufanie do CLT stale rośnie, a to pozwala na otwarcie nowych rynków, w tym rynek Polski, gdzie domy modułowe zyskują na popularności, głównie ze względu na niezwykle krótki czas budowy. W KENO Home już zaledwie po 3 miesiącach od zamówienia klient może cieszyć się gotowym, nowym domem. W dodatku do wyboru klientów pozostają 3 standardy wykończenia - stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz stan pod klucz.

Aby zaspokoić ciekawość i potrzeby klientów, KENO Home udostępniło niedawno najnowszy katalog budynków z CLT, a w nim projekty m.in. domów całorocznych i wakacyjnych. Przy każdym budynku znajduje się jego metraż, wizualizacje i przykładowe aranżacje wnętrz. Ponadto producent zaprasza wszystkich zainteresowanych klientów do odwiedzin domu pokazowego, który znajduje się w Gliwicach, tuż przy zjeździe z autostrady A4 (Gliwice Ostropa). W tym celu należy umówić wizytę z przedstawicielem KENO Home. Katalog oraz kontakt do przedstawicieli dostępne są na stronie keno-home.com.


https://keno-home.com/

Adres:
KENO Home Sp. z o.o.
Aleja Roździeńskiego 188D,
40-203 Katowice

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły