Przegrody zewnętrzne w domach energooszczędnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Przegrody zewnętrzne w domach energooszczędnych

Odpowiednia termoizolacja przegród zewnętrznych domu w zasadniczy sposób wpływa na jego standard energetyczny. Dbając o właściwe ocieplenie budynku i uszczelnienie wszystkich przegród zewnętrznych zmniejszamy straty ciepła i minimalizujemy zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania.

aktualizacja: 2022-03-28 06:16:56

Dla zachowania odpowiedniego standardu energetycznego istotne znaczenie ma technologia, w jakiej wznoszony jest budynek. Dobrym rozwiązaniem są łatwe w wykonaniu ściany dwuwarstwowe. Warstwa nośna zazwyczaj o grubości 18-30 cm wraz z warstwą izolacyjną o grubości ok. 15-25 cm pozwalają osiągnąć korzystny, niski współczynnik przenikania ciepła. Należy pamiętać, że mostki termiczne, które powstają na skutek niewłaściwej izolacji przegród zewnętrznych czy też montażu stolarki lub dodatkowych elementów na elewacji są również przyczyną utraty energii przez budynek.

Dobrze ułożona warstwa ocieplenia pozwoli uzyskać jednolitą ciepłochronność na całej powierzchni przegrody, dlatego tak istotne jest, by na etapie realizacji zadbać zarówno o odpowiednią jakość materiałów izolacyjnych, ale również o staranne wykonawstwo. Wybierając materiały termoizolacyjne, zwróćmy uwagę na ich parametr - lambda (λ), czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższy współczynnik lambda, tym lepsza termoizolacyjność materiału.

Uwagi wymaga też właściwe oddzielenie termiczne pomieszczeń o niższej temperaturze (np. piwnicy, garażu) od części mieszkalnej domu. Należy również zadbać o dobre parametry stolarki zewnętrznej oraz jej staranny, ciepły, szczelny montaż.

Warto wspomnieć, iż parametry energetyczne domu można zwiększyć poprzez odpowiednią lokalizację otworów okiennych. Duże okna od strony południowej zmaksymalizują zyski z energii słonecznej.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!