Kronika budowy wysoko energooszczędnego domu LUMINA

Kronika budowy wysoko energooszczędnego domu LUMINA
W podwrocławskiej gminie Długołęka, przy głównej trasie prowadzącej do Warszawy, powstaje budynek wysoko energooszczędny Lumina.

Kronika budowy wysoko energooszczędnego domu LUMINA Wzorcowy obiekt certyfikowany przez ekspertów z Narodowej Agencji Poszanowania Energii będzie dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie - komfortowymi dla mieszkańców i jednocześnie przyjaznymi dla środowiska. Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię pierwotną w Luminie wynosi EP = 92,9 kWh/(m2/rok).

Etap I - czas na prace ziemne i wylanie płyty fundamentowej

Działka została wybrana tak, aby w pełni mogła sprostać wymogom budowy - uwzględnia odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, nie jest zacieniona przez sąsiednie budynki, prowadzi do niej dogodny dojazd co będzie w przyszłości znaczną zaletą, gdyż dom ma pełnić rolę modelowego i w nim będzie miało swoją siedzibę Centrum Edukacji „DOMY XXI". Powierzchnia działki to 894 m2.

Prace rozpoczęły się w październiku 2009 roku od zdjęcia warstwy humusu. Następnie, po wyrównaniu dna wykopu, ustawiono ochronne deski szalunkowe i wysypano warstwowo zagęszczony piasek. Ułożono odprowadzenia wszystkich instalacji oraz odprowadzenie systemu rynien i rur spustowych na zewnątrz obrysu budynku.

W pierwszych dniach listopada budowlańcy zajęli się stanem zerowym domu, czyli fundamentami. Na starannie przygotowane podłoże ułożona została folia profilowana DELTA-TERRAXX. Materiał ten, składający się dwóch warstw, jest idealną ochroną podłoża a zarazem pełni powierzchniową warstwę drenażową.

Płyta fundamentowa pod dom Lumina wykonana została z tzw. „spienionego betonu", czyli innowacyjnego systemu o nazwie CemokrzemPor. Sprawia on, że izolacja cieplna i prawidłowy rozkład temperatury pozwala na obniżenie temperatury pomieszczeń o 2-3 stopnie Celsjusza bez utraty komfortu cieplnego. Ponadto płyta akumuluje energię cieplną w nocy, dzięki czemu energia ta wykorzystywana w dzień jest tańsza od tradycyjnej.

Przeczytaj
Może cię zainteresować

Wylewanie fundamentu poprowadziła firma INVEST-BUD oraz Firma Astra Technologie Betonu – której właścicielem jest Benedykt Karczewski, specjalizujący się w dziedzinie nowoczesnych technologii i wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa.

 

Płyta fundamentowa pod dom Lumina wykonana została z tzw. „spienionego betonu", czyli innowacyjnego systemu o nazwie CemokrzemPor. O właściwości i zalety nowatorskiego betonu zapytaliśmy pana Marcina Nowaka, dyrektora firmy INVEST-BUD.  

Archipelag: Czym jest CemokrzemPor i dlaczego warto go zastosować pod budowę domu jednorodzinnego zamiast tradycyjnego betonu?

Marcin Nowak: CemokrzemPor jest materiałem budowlanym, powstałym w trakcie mutacji pianobetonu. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu – w specjalnie zaprojektowanej do tego celu maszynie – CemokrzemPor ma doskonałe parametry techniczne, nieosiągalne dla klasycznych betonów.

Jest cieplejszy od styropianu, wytrzymały na ściskanie i mrozoodporny. Jednym z wyróżników jest jego parametr cieplny – przewodniość cieplna 0,06 ÷ 0,15 [W/m•K]. Dla porównania przewodność cieplna betonu zwykłego z kruszywa kamiennego wynosi - 1,7, z muru z cegły ceramicznej pełnej – 0,77, a styropianu – 0,043.

CemokrzemPor jest materiałem ciepłym – 30 cm jego grubości odpowiada 15 cm styropianu. A w przypadku CemokrzemPOR + Polistyrol 30 cm to aż 22 cm Styropianu. Parametry CemokrzemPor można kształtować, w zależności od przeznaczenia: jego gęstość może wzrastać od 350 do 1900 kg/m3.

Archipelag: Jakie zalety produktu mogą przekonać inwestorów do jego zastosowania?

Marcin Nowak: Głównymi zaletami CemokrzemPor są parametry cieplne, mrozoodporność oraz to, że stanowi on szybszy i tańszy system podbudowy dla budownictwa jednorodzinnego. Takie płyty fundamentowe gwarantują stabilność budowli, ponieważ cały ciężar równomiernie rozkłada się na płycie. W konsekwencji nie dochodzi do osiadania fundamentów i pękania ścian, z czym możemy mieć do czynienia w klasycznym budownictwie.

Archipelag: Jak wyglądało wylewanie fundamentów pod dom Lumina?

Marcin Nowak: Pierwszy dzień poświęcony został na zebranie humusu, dobór folii profilowanej, ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i zaszalowanie płyty. Na wykonanie klasycznych fundamentów – od wykopów, wylania ław, budowy ścian, wykonania izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych i położenie izolacji cieplnej – potrzeba minimum 2 tygodnie. Stosując zaś system firmy Astra czas potrzebny na wykonanie stanu zerowego, to tylko dwa dni.

Płyty fundamentowe wykonane z CemokrzemPor układane były na folii – Delta Terraxx. Jest to niewątpliwie alternatywa dla tradycyjnych metod - idealne rozwiązanie jako fundament pod domy energooszczędne dzięki całkowitemu odcięciu budynku od gruntu co w przypadku standardowych fundamentów jest bardzo drogie, trudne a wręcz niemożliwe.

 

Kolejnym etapem budowy będzie położenie warstwy pustaków izolacyjnych oraz budowa ścian zewnętrznych.

 

Firma powiązana: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Komentarze

T. Brzęczkowski
23-02-2010 20:09
w projekcie luny znalazłem coś takiego: Cytat warstw ścian zewnętrznych - przy zachowaniu dopuszczalnego współczynnika przenikalności cieplnej, Kto wie co to jest ??? dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła w domu super ...
Gość nick
23-02-2010 13:06
udowodnić,bzdury -cieplejszy od styropianu,dobrze ktos okreslił naćpany autor.
HenoK
12-01-2010 08:33
Cytat Jest cieplejszy od styropianu, wytrzymały na ściskanie i mrozoodporny. Ten fragment rzeczywiście świadczy o kompletnym braku wiedzy technicznej autora artykułu., zwłaszcza w kontekście następnego zdania.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz