Czy łatwiej zbudować energooszczędny dom parterowy czy piętrowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2013-01-23 11:14:07
Czy łatwiej zbudować energooszczędny dom parterowy czy piętrowy?

Ciepłe powietrze najłatwiej uchodzi przez dach, dlatego gdyby porównać dwa domy o takiej samej powierzchni użytkowej, ze ścianami i dachem ocieplonymi identyczną warstwą izolacji, to eksperyment wykazałby większe straty przez dach parterowego.

 

Decyzję co do tego, czy dom ma być piętrowy czy parterowy, należy więc raczej wiązać z walorami architektonicznymi działki (orientacja, nasłonecznienie, widoki z okien) i preferencjami przyszłych mieszkańców: jeśli wolą mieć dom bez schodów, także i taki mogą bez problemów uczynić energooszczędnym. Wystarczy po prostu zastosować odpowiednio grubą warstwę izolacji w dachu, by zapobiec nadmiernym stratom ciepła przez tę przegrodę. Pogrubienie warstw ocieplenia dachu nie nastręcza żadnych dodatkowych trudności, jak to jest ze ścianami, do których można stosunkowo łatwo zamocować ocieplenie nie grubsze niż 20 cm.

 

Dom parterowy powinien więc mieć jedynie lepiej ocieplony dach niż dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym, a będzie równie energooszczędny. Oznacza to nieco większe koszty ocieplenia dachu, ale za to budujący dom parterowy oszczędza na kosztach ocieplenia ścian (ze względu na ich mniejszą powierzchnię) oraz kosztach wykonania stropu nad parterem.

 

Redakcja BD

 

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Etiuda

27 Feb 2009, 00:01

Buduje wlaśnie dom parterowy - koszty budowy oceniam na 30-35% wieksze niż z poddaszem ( mam porównanie bo mój kolego buduje dom z poddaszem a sumarycznie podobnej powierzchni. Oczywiście ze taki dom moze byc energooszczędny. Nie zamienilabym go jednak na żadne poddasze - jest taki funcjonalny!!! ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!