Jak ocenić energooszczędność domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak ocenić energooszczędność domu?

Niestety, początkujący inwestor żyje w przekonaniu, że skoro wybrał projekt na stronie pracowni architektonicznej jako energooszczędny, zasadniczy problem ma już z głowy.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

Projekt już mam wybrany (…) Teraz dobry materiał i do roboty... Twoim zdaniem – co tam wsadzić, aby jeszcze więcej zaoszczędzić?

 

Jednak ocena energooszczędności takiego domu przez bardziej doświadczonych użytkowników forum bywa miażdżąca. I często jest to w pełni zasadne, bo „energooszczędnych” projektów mamy ostatnio bez liku, choć to tylko taka etykietka – lep na klienta.

 

Jak dla mnie, to on energooszczędny to jest tylko z nazwy – dużo narożników, dużo balkonów. Która strona elewacji tego domu będzie zwrócona na południe?

 

Kolejni udzielają już konkretnych, użytecznych porad.

 

Prawdopodobnie (…) chce wybudować dom w taki sposób aby mało płacić za energię w trakcie użytkowania. Więc im prostsza bryła (mniej narożników, wykuszy, balkonów itp) tym mniej ucieczek ciepła (narożnik zawsze oddaje więcej ciepła niż prosta ściana). Ale jeśli chcesz ten projekt (faktycznie trochę dużo narożników), to spróbuj ustawić tak by na południe była zwrócona oszklona ściana a ta z garażem na północ (grzanie słońcem). Ściany i dach wybuduj tak aby jak najmniej ciepła przez nie uciekało (im współczynnik przenikania ciepła niższy tym lepiej). Musisz określić technologię w której chcesz budować (szkieletowa, budownictwo tradycyjne). Jeśli dom ma być murowany to czy to ma być dwu- czy trójwarstwowa ściana. Musisz określić z czego budujesz mury (beton komórkowy, ceramika, silikaty itp) i jaką dasz warstwę ocieplenia.
Pomogą ci w tym kalkulatory współczynnika. Tak dobieraj grubość ocieplenia aby uzyskać współczynnik zbliżony do U = 0,2 W/(m2·K) lub mniej.

 

I tu pojawia się kolejny wniosek – energooszczędność jest stopniowalna. Przez lata zmieniają się standardy. Nawet typowy współczesny dom, wybudowany jedynie w zgodzie z obowiązującymi przepisami, 20 lat temu większość ludzi uznałaby za bardzo energooszczędny. Chociaż i dalsze poprawianie, ponad wymogi dzisiejszych norm, oznacza szerokie pole manewru. Dom może być lepszy tylko trochę albo zużywać o połowę mniej ciepła.

 

Przy czym da się zejść jeszcze niżej, do poziomu tzw. budynków pasywnych, których zapotrzebowanie na ciepło jest tak niskie, że nie potrzebują typowej instalacji grzewczej, a wystarcza w nich np. lekkie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Chociaż w tym momencie wracamy po raz kolejny do pytania, jaki poziom energooszczędności uznać za uzasadniony.

 

Osobiście, jestem daleki od przekonywania do uzyskania poziomu 15 kWh/m2·rok dla samego standardu. Różnice kosztów pomiędzy 15 kWh/m2·rok a 25–40 kWh/m2·rok mogą być nieznaczne w porównaniu z różnicą wartości inwestycji.

 

A duża różnica w nakładach na budowę to dla większości ludzi w naszym kraju różnica pomiędzy mieć a nie mieć środków na sfinansowanie budowy. Dlatego plany ostatecznie przykrawamy do swoich możliwości. Nie znaczy to wcale, że należy rezygnować z energooszczędności, rozłożyć ręce i powiedzieć "nie da się".

 

Przyznam się, że nie stać mnie na zbudowanie takiego domu. Mimo tego, że późniejsza jego eksploatacja jest tańsza, to obawiam się, że większość ludzi stać raczej na wydawanie miesięcznie trochę więcej na ogrzewanie, niż dużo więcej na etapie budowy, bo niestety skądś te pieniądze trzeba wziąć, zaś większość i tak bierze kredyt dość wyżyłowany, a o tych, co budują ze środków własnych, uciułanych latami, już nie wspomnę, bo taka budowa trwałaby w ich przypadku nie 5–10 lat, tylko 10–20.

 

Niejednokrotnie da się wypracować rozsądny kompromis pomiędzy oszczędzaniem pieniędzy na etapie inwestycji a oszczędzaniem energii w gotowym domu.

 

Trzeba jedynie myśleć a nie opierać się na opiniach murarza czy znajomych. Wiesz ile masz okien w projekcie, rzucasz do wyceny jako "bogate" i "biedne" i co? Jeśli wyszło Ci drożej niż myślałeś to kombinujesz. A może wystarczy fix zamiast okna? Takim sposobem mam kilka fixów ale okna z U=0,8 w cenie U=1,5 projektowych.
Proste?
Druga sprawa to projekt, myśmy wybierali chyba z rok, żeby był i funkcjonalny i tani.

 

Niskie zużycie energii można uzyskać bez jakiś "kosmicznych" technologii i bardzo wysokich nakładów finansowych. Kluczem jest rozsądek i prostota.

 

Mam dom z wentylacją mechaniczną i 20 cm ocieplenia. Wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 42–46 kWh/m2·rok. Ale mam maksymalnie prostą bryłę, prosty dwuspadowy dach, żadnych balkonów, wykuszy itp.

Jarosław Antkiewicz
fot. SCHÜCO

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje