Energooszczędny montaż okien

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Energooszczędny montaż okien

Trójwarstwowy montaż okien, określany także jako "ciepły montaż" powoli staje się standardem w energooszczędnym budownictwie w Polsce. Jest to jeden z kluczowych elementów strategii firmy Soudal, która jako pierwsza wprowadziła na rynek technologię szczelnego montażu stolarki otworowej - Soudal Window System i przez ostatnie lata prowadziła szeroko zakrojoną kampanię propagującą to rozwiązanie wśród profesjonalistów i inwestorów indywidualnych. Eksperci Soudal poszli jednak o krok dalej, proponując SoudaFrame SWI (Soudal Window Installation) - system do montażu okien w warstwie termoizolacji, certyfikowany przez prestiżowy Passive House Institute.

aktualizacja: 2023-03-16 04:57:20

Zrównoważone budownictwo to nie tylko kwestia dostosowania się do rygorystycznych wymogów unijnych, ale przede wszystkim inwestycja w technologie zapewniające jak najniższe rachunki za ogrzewanie. Skuteczne i trwałe uszczelnienie złącza okiennego przy instalacji stolarki diametralnie ogranicza straty ciepła tą drogą, poprawiając charakterystykę energetyczną budynku.

W przypadku montażu nowych okien i drzwi, jak i wymiany stolarki otworowej takim rozwiązaniem jest Soudal Window System (SWS) - trójwarstwowy montaż stolarki okiennej, który pozwala uzyskać najwyższe parametry izolacyjności termicznej złącza okiennego, zapobiegając tym samym marnotrawieniu energii w domu. System polega na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Warstwę środkową stanowi poliuretanowa pianka montażowa o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Szczelnie wypełnia ona wolne przestrzenie, zapobiegając utracie ciepła przez szczelinę wokół okna lub drzwi.

Do każdego rodzaju konstrukcji stolarki okiennej, dedykowane są inne produkty, a wśród nich wysokiej jakości pianki Soudafoam Classic, Soudafoam Maxi, Soudafoam Maxi Express, Soudafoam Low Expansion czy Flexifoam. Rolę ochronną dla pianek spełniają taśmy paroizolacyjne. Taśma paroprzepuszczalna chroni piankę przed wnikaniem wilgoci od zewnątrz budynku, taśma paroszczelna zabezpiecza natomiast przed wnikaniem wilgoci z wewnątrz obiektu.

Piana Flexifoam do każdego rodzaju konstrukcji stolarki okiennej
Taśma paroizolacyjna
Taśma paroizolacyjna

Wymiana stolarki ze szczelnym montażem

Nieszczelne okna stanowią jedną z głównych dróg ucieczki ciepła z naszego domu, dlatego warto wiedzieć, że trójwarstwowy montaż zalecany jest także przy wymianie starych okien. W takim przypadku do wykonania wewnętrznych i zewnętrznych uszczelnień szczególnie zalecane jest użycie płynnych membran Soudatight, które są komplementarną częścią systemu Soudal Window System. Są one wyjątkowo łatwe w aplikacji i mogą być nakładane nawet na bardzo nierówne podłoża, z którymi mamy do czynienia przy wymianie stolarki okiennej w starych, a nawet zabytkowych budynkach, podczas ich gruntownej renowacji.

Stosując płynne membrany Soudatight przy wymianie okien i drzwi wykonawcy są w stanie szybko wykonać prace bez znacznego nakładu czasowego. A dodatkowo - koszty dla inwestora są naprawdę niewielkie. Co ważne w przypadku trudnych podłoży - powłoki Soudatight są wysoce elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być stosowane nawet na wilgotnych lub nieznacznie zapylonych powierzchniach. Ich dodatkową zaletą jest również bardzo niski stopień emisji substancji lotnych - posiadają znak EC1PLUS.

Płynna membrana Soudatight LQ
Płynna membrana Soudatight LQ

SoudaFrame SWI - nowe możliwości dla energooszczędnego budownictwa

SoudaFrame SWI jest nową propozycją firmy, która w połączeniu z Soudal Window System pozwala uzyskać jeszcze wyższe parametry izolacyjności złącza okiennego. W SoudaFrame SWI okno montowane jest przed licem ściany konstrukcyjnej, bezpośrednio na specjalnej ramie montażowej, wykonanej z nowoczesnego materiału GFPR (tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym). W ten sposób podczas instalacji stolarki ogranicza się konieczność stosowania łączników mechanicznych, które stanowią główną przyczynę powstawania mostków termicznych w warstwie ocieplenia wokół okna.

System SoudaFrame SWI jest odpowiedni dla wszystkich typowych profili okiennych, pozwala na dokładne dopasowanie wymiarów ramy montażowej do otworu okiennego i może być stosowany zarówno w nowych, jak i rewitalizowanych budynkach. Co więcej, system ten uzyskał certyfikat Passive House Institute, co oznacza, że spełnia wymogi budownictwa pasywnego. Rama montażowa składa się z lekkich i niezwykle wytrzymałych elementów w kształcie litery "L".

Można je ze sobą szybko i sprawnie połączyć za pomocą metalowych narożników, które umieszcza się we wpustach, a następnie zabezpiecza metalowymi wkrętami. Do zamocowania ramy do lica ściany używany jest klej-uszczelniacz Soudaseal SWI o natychmiastowej przyczepności. Natomiast do zainstalowania okna w ramie wykorzystywane są uniwersalne kliny dystansowe. SoudaFrame SWI jest kompatybilny z Soudal Window System. Po zamontowaniu okna na ramie z sytemu SWI należy uszczelnić złącze okienne, przestrzegając wytycznych montażu warstwowego.

System SoudaFrame SWI
System SoudaFrame SWI

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej informacji na temat energooszczędnych rozwiązań Soudal można znaleźć na stronie www.domszczelny.pl, a film instruktażowy na kanale Youtube - Soudal Polska.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły