5 zasad wydłużających życie akumulatorom litowo-jonowym (Li-Ion)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
5 zasad wydłużających życie akumulatorom litowo-jonowym (Li-Ion)

Akumulatory litowo - jonowe (Li-Ion) to produkt stosunkowo nowy na rynku lecz bardzo szybko zdobywający uznanie wszystkich użytkowników. W porównaniu do starszej technologii NiCd oraz NINH tego typu akumulatory wypadają bardzo korzystnie - głównie pod względem ciężaru oraz braku efektu pamięciowego.

Przypomnijmy, że chodzi głównie o zmniejszenie się pojemności ogniw w momencie gdy nie zostały one wystraczająco rozładowane przed kolejnym procesem ładowania. Każdy akumulator zastosowany w elektronarzędziach zbudowany jest z wielu ogniw litowo - jonowych o odpowiednio dobranej pojemności. W przypadku serii akumulatorów NAC Akumultisystem jest to odpowiednio 2.0Ah oraz 4.0Ah.

Użytkując akumulatory litowo-jonowe należy liczyć się ze spadkiem napięcia wraz z upływem czasu. Spadek ten jest znacznie mniejszy dla akumulatorów Li-Ion niż dla NiCd i NiMH. Niewątpliwą zaletą technologii litowo - jonowej jest to, iż nie trzeba ich formatować przed pierwszym użyciem, czyli nie ma potrzeby ładowania do 100%, co miało miejsce podczas używania akumulatorów starszego typu.

Pomimo wielu zalet technologii litowo-jonowej, problemem jest jednak jej niestabilność podczas wystawiania na wysokie temperatury (np. podczas przechowywania w gorącym aucie lub w bardzo nasłonecznionym miejscu). Długotrwałe wystawianie akumulatora na wysokie temperatury prowadzi do nagrzania, co niestety sprzyja zmniejszeniu się wydajności.

Wiele informacji można znaleźć na temat ochrony akumulatorów litowo - jonowych przed niszczeniem, niewiele jest jednak informacji o tym jak o nie dbać, by przedłużyć ich żywotność.

Szlifierka kątowa AGE-125-LI-20V firmy NAC
Szlifierka kątowa AGE-125-LI-20V firmy NAC

Podczas użytkowania elektronarzędzi zasilanych akumulatorami Li-Ion, ich żywotność jest najbardziej istotna, dlatego poniżej przedstawiamy kilka "złotych zasad" ich użytkowania:

1. Przechowuj akumulatory w temperaturze pokojowej

Staraj się przechowywać wszystkie akumulatory w temperaturze pomiędzy 20°C a 25°C.

Najgorszą rzeczą jaka może się przytrafić to naładowanie akumulatora do stu procent i wystawienie go na wysokie temperatury (powyżej 45°C). Wysoka temperatura sprzyja zmniejszeniu żywotności akumulatorów litowo - jonowych.

2. Stosuj akumulatory o większej pojemności

Stan akumulatorów z biegiem czasu mimo wszystko pogarsza się, niezależnie od tego czy są używane czy nie. Bardzo ważne jest by pamiętać o charakterystyce starzenia się ogniw Li-Ion. Im większa pojemność akumulatora, tym lepiej. Na przykład 2.0Ah będzie lepszym wyborem niż akumulator 1,3Ah.

3. Stosuj technikę częściowego rozładowania akumulatora

Dla tego typu ogniw Li-Ion zaleca się cykle częściowego rozładowania. Istnieje jeden wyjątek od reguły. Niektórzy eksperci twierdzą by po 30 częściowych cyklach rozładowań należy rozładować akumulator do zera i ponownie naładować. Pozwala to na kalibrację cyfrowego miernika napięcia zarządzającego cyklem ładowania.

4. Unikaj kompletnego rozładowania akumulatora

W odróżnieniu do ogniw NiCd, akumulatory Li-Ion nie mają tzw. "efektu pamięci". Oznacza to, że nie potrzebują być rozładowywane do zera, aby utrzymać swą pojemność. Akumulatory mają wskaźniki rozładowania na obudowie, należy więc sprawdzać na bieżąco, by wartość rozładowania nie osiągnęła czerwonego pola. W momencie, gdy napięcie każdego ogniwa spadnie do 2,5V, cyfrowy system zarządzania akumulatorem zakomunikuje, iż akumulator jest całkowicie rozładowany. Ukaże się to w postaci czerwonej kreski przy wskaźniku naładowania akumulatora. Głębokie oraz długotrwałe rozładowywanie ogniw Li-Ion, sprzyja zmniejszeniu ich pojemności.

5. Przechowuj akumulatory litowo - jonowe naładowane do 40%

Jeśli przechowujesz swoje akumulatory do elektronarzędzi przez dłuższy czas nieużywane, pamiętaj by przed odłożeniem urządzenia naładować jego baterię do ok. 40 proc. pojemności. Podczas przechowywania utraci ona część energii, lecz będzie to dla niej "zdrowsze", niż gdyby była rozładowana do zera. Dotyczy to również przechowywania akumulatorów zapasowych.

Mimo, iż akumulatory litowo - jonowe są dość bezpieczne w użytkowaniu, wszelkie otwieranie oraz doprowadzanie do zwarcia styków, może spowodować zapłon lub eksplozję. Akumulatory mają urządzenia zabezpieczające przeciwdziałające nadmiernemu naładowaniu, co mogłoby doprowadzić do ich zapłonu. Podobnie jak w przypadku recyklingu innych materiałów, również w ogniwach znajduje się wiele cennych surowców, które warto odzyskiwać. Dlatego należy pamiętać by wszystkie zużyte akumulatory przekazywać do odpowiednich punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Przemysław Błaszczak
Ekspert firmy NAC
Produkty NAC dostępne są na stronie: topmarket.pl

Zdaniem naszych Czytelników

Najważniejsze. Nie rozładowywac do "zera" i stosować ładowarkę, która nawet "padnięty" na amen akumulator podniesie i zregeneruje. Nie mam pewności, ale te ładowarki dołączone do akumulatorów zasilających narzędzia nie sa chyba najwyższej klasy. Cenna uwaga - nie zostawiać ...

time image

Gość Tomasz

01 Paź 2020, 08:12

fajnie napisane.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje