5 zasad wydłużających życie akumulatorom litowo-jonowym (Li-Ion)
5 zasad wydłużających życie akumulatorom litowo-jonowym (Li-Ion)
Akumulatory litowo - jonowe (Li-Ion) to produkt stosunkowo nowy na rynku lecz bardzo szybko zdobywający uznanie wszystkich użytkowników. W porównaniu do starszej technologii NiCd oraz NINH tego typu akumulatory wypadają bardzo korzystnie - głównie pod względem ciężaru oraz braku efektu pamięciowego.
Data publikacji: 2020-10-01
Data aktualizacji: 2022-02-03
Przypomnijmy, że chodzi głównie o zmniejszenie się pojemności ogniw w momencie gdy nie zostały one wystraczająco rozładowane przed kolejnym procesem ładowania. Każdy akumulator zastosowany w elektronarzędziach zbudowany jest z wielu ogniw litowo - jonowych o odpowiednio dobranej pojemności. W przypadku serii akumulatorów NAC Akumultisystem jest to odpowiednio 2.0Ah oraz 4.0Ah.
Użytkując akumulatory litowo-jonowe należy liczyć się ze spadkiem napięcia wraz z upływem czasu. Spadek ten jest znacznie mniejszy dla akumulatorów Li-Ion niż dla NiCd i NiMH. Niewątpliwą zaletą technologii litowo - jonowej jest to, iż nie trzeba ich formatować przed pierwszym użyciem, czyli nie ma potrzeby ładowania do 100%, co miało miejsce podczas używania akumulatorów starszego typu.
Pomimo wielu zalet technologii litowo-jonowej, problemem jest jednak jej niestabilność podczas wystawiania na wysokie temperatury (np. podczas przechowywania w gorącym aucie lub w bardzo nasłonecznionym miejscu). Długotrwałe wystawianie akumulatora na wysokie temperatury prowadzi do nagrzania, co niestety sprzyja zmniejszeniu się wydajności.
Wiele informacji można znaleźć na temat ochrony akumulatorów litowo - jonowych przed niszczeniem, niewiele jest jednak informacji o tym jak o nie dbać, by przedłużyć ich żywotność.
Szlifierka kątowa AGE-125-LI-20V firmy NAC
Podczas użytkowania elektronarzędzi zasilanych akumulatorami Li-Ion, ich żywotność jest najbardziej istotna, dlatego poniżej przedstawiamy kilka "złotych zasad" ich użytkowania:
1. Przechowuj akumulatory w temperaturze pokojowej
Staraj się przechowywać wszystkie akumulatory w temperaturze pomiędzy 20°C a 25°C.
Najgorszą rzeczą jaka może się przytrafić to naładowanie akumulatora do stu procent i wystawienie go na wysokie temperatury (powyżej 45°C). Wysoka temperatura sprzyja zmniejszeniu żywotności akumulatorów litowo - jonowych.
2. Stosuj akumulatory o większej pojemności
Stan akumulatorów z biegiem czasu mimo wszystko pogarsza się, niezależnie od tego czy są używane czy nie. Bardzo ważne jest by pamiętać o charakterystyce starzenia się ogniw Li-Ion. Im większa pojemność akumulatora, tym lepiej. Na przykład 2.0Ah będzie lepszym wyborem niż akumulator 1,3Ah.
Dla tego typu ogniw Li-Ion zaleca się cykle częściowego rozładowania. Istnieje jeden wyjątek od reguły. Niektórzy eksperci twierdzą by po 30 częściowych cyklach rozładowań należy rozładować akumulator do zera i ponownie naładować. Pozwala to na kalibrację cyfrowego miernika napięcia zarządzającego cyklem ładowania.
4. Unikaj kompletnego rozładowania akumulatora
W odróżnieniu do ogniw NiCd, akumulatory Li-Ion nie mają tzw. "efektu pamięci". Oznacza to, że nie potrzebują być rozładowywane do zera, aby utrzymać swą pojemność. Akumulatory mają wskaźniki rozładowania na obudowie, należy więc sprawdzać na bieżąco, by wartość rozładowania nie osiągnęła czerwonego pola. W momencie, gdy napięcie każdego ogniwa spadnie do 2,5V, cyfrowy system zarządzania akumulatorem zakomunikuje, iż akumulator jest całkowicie rozładowany. Ukaże się to w postaci czerwonej kreski przy wskaźniku naładowania akumulatora. Głębokie oraz długotrwałe rozładowywanie ogniw Li-Ion, sprzyja zmniejszeniu ich pojemności.
5. Przechowuj akumulatory litowo - jonowe naładowane do 40%
Jeśli przechowujesz swoje akumulatory do elektronarzędzi przez dłuższy czas nieużywane, pamiętaj by przed odłożeniem urządzenia naładować jego baterię do ok. 40 proc. pojemności. Podczas przechowywania utraci ona część energii, lecz będzie to dla niej "zdrowsze", niż gdyby była rozładowana do zera. Dotyczy to również przechowywania akumulatorów zapasowych.
Mimo, iż akumulatory litowo - jonowe są dość bezpieczne w użytkowaniu, wszelkie otwieranie oraz doprowadzanie do zwarcia styków, może spowodować zapłon lub eksplozję. Akumulatory mają urządzenia zabezpieczające przeciwdziałające nadmiernemu naładowaniu, co mogłoby doprowadzić do ich zapłonu. Podobnie jak w przypadku recyklingu innych materiałów, również w ogniwach znajduje się wiele cennych surowców, które warto odzyskiwać. Dlatego należy pamiętać by wszystkie zużyte akumulatory przekazywać do odpowiednich punktów selektywnej zbiórki odpadów.
Przemysław Błaszczak Ekspert firmy NAC Produkty NAC dostępne są na stronie: topmarket.pl
Dotychczasowe informacje dotyczące zasad przechowywania akumulatora Li-Ion nieużywanego na dłużej mówią ( wzorem fachowców ) , że wskazane jest by był pozostawiony z naładowaniem co najmniej 60 % ( nie 40 % ) !!!
W zależności też w jaką i czy w ogóle dane urządzenie wyposażone jest w bezpieczne odcięcie prądu. To też uważam za bardzo istotny fakt. Mój wypasiony e-papieros odcina na tyle wcześniej, że w zależności na jakiej mocy go używam, o tyle wcześniej odcina napięcie. Czyli np ...
2 godziny temu, vlad1431 napisał:
Zastanawiam się jak duży ma wpływ ładowanie do 100%.
Żeby określić wpływ, to najpierw musimy ustalić, czym to 100% jest. Bo każdy z nas może je rozumieć po swojemu. I te nasze procenty nijak się ze sobą nie ...