Dysponując dokumentacją projektową, w której uwzględniono dwa warianty użytkowania, Inwestor zyskuje możliwość bezproblemowej późniejszej adaptacji przestrzeni strychu, bez konieczności wprowadzania zmian konstrukcyjnych. W takim projekcie domu konstrukcja budynku jest odpowiednio przystosowana do dodatkowego obciążenia na wyższej kondygnacji. Przewidziana jest także właściwa lokalizacja schodów oraz miejsce przebicia w stropie, tak aby w przyszłości możliwe było odpowiednie połączenie parteru z zaadaptowaną przestrzenią.
Wybierając projekt, warto zwrócić uwagę właśnie na umiejscowienie schodów, by zgodnie z oczekiwaniami domowników zintegrować ze sobą kondygnacje lub też podkreślić ich odrębność. Lokalizacja schodów w zamkniętej przestrzeni pozwoli czytelnie rozgraniczyć strefy na poszczególnych kondygnacjach i zapewni lepszą izolację akustyczną. Zaprojektowanie schodów w pobliżu wejścia głównego to z kolei możliwość całkowitego rozdzielenia funkcjonalnego kondygnacji. Aby strych mógł pełnić funkcję poddasza użytkowego, należy uwzględnić odpowiednią wysokość użytkową i możliwość naturalnego doświetlenia, a także zapewnić wentylację oraz doprowadzić instalacje. W projekcie domu z opcją adaptacji poddasza te kwestie są w odpowiedni sposób rozwiązane i zaplanowane.
Realizując dom ze strychem przeznaczonym do adaptacji, warto w trakcie budowy wykonać niezbędne prace przygotowawcze, a więc wyprowadzić instalacje, wykonać izolację termiczną w wersji docelowej, ocieplić dach, zamontować okna połaciowe, a także zaślepić przewidziany na schody otwór. Warto też zaplanować odpowiednie położenie słupów, które pozwolą na korzystną lokalizację ścianek działowych. Tak przygotowane poddasze można szybko wykończyć w dowolnym momencie, a wcześniej wykorzystywać do celów gospodarczych, utrzymując minimalną temperaturę.
Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl