Dom z prefabrykatów - nowa jakość w budownictwie jednorodzinnym

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom z prefabrykatów - nowa jakość w budownictwie jednorodzinnym

Najpopularniejszą technologią budowy domów jednorodzinnych w Polsce jest niezmiennie technologia murowana w swej udoskonalonej wersji. To znaczy, że tradycyjną cegłę zastąpiły energooszczędne bloczki i pustaki. Nadal jednak realizacja marzenia o własnym domu dla wielu rodzin oznacza 10-18 miesięcy czekania, stresu i nierzadko - ciężkiej pracy. Czy proces też można byłoby przyspieszyć i usprawnić? Oczywiście, że tak i nie są to mrzonki, a rzeczywiste, sprawdzone rozwiązania, stosowane przez coraz większą liczbę inwestorów. Mówimy tu o domach wykonywanych z prefabrykatów.

aktualizacja: 2024-03-07 10:10:50
extradom.pl
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest prefabrykacja domów?
  • Jakie są rodzaje prefabrykacji?
  • Dlaczego warto rozważyć dom z prefabrykatów?
  • Jakie są fakty i mity na temat prefabrykatów?

Czym jest prefabrykacja domów?

Technologia prefabrykacji jest doskonałą alternatywą dla technologii murowanej. Domy budowane tą metodą powstają z gotowych elementów, które są przygotowywane w zakładzie produkcyjnym, a następnie przewożone i montowane na działce inwestora.

Technologia prefabrykacji pozwala na szybszą realizację domu - nawet w 90 dni! Jest niezależna od warunków atmosferycznych i pór roku. Gwarantuje jednocześnie solidność i trwałość porównywalną do klasycznych murów. Często nawet parametry prefabrykatów przewyższają parametry technologii murowanej. Warto przyjrzeć się, co kryje się pod pojęciem domów z prefabrykatów.

Rodzaje prefabrykacji

Dom z prefabrykatów drewnianych

Domów z prefabrykatów drewnianych nie można mylić z lekkimi domami drewnianymi tzw. domami skandynawskimi lub kanadyjskimi. Proces budowy domu z prefabrykatu drewnianego rozpoczyna się od wykonania szkieletu drewnianego na wcześniej przygotowanych fundamentach. Do szkieletu mocuje się przywiezione gotowe ściany zewnętrzne, wewnętrzne, stropy oraz połacie dachowe. Ściany są dodatkowo kotwione do płyty fundamentowej, a także łączone z konstrukcją dachu i stropu, co gwarantuje odpowiednie przenoszenie obciążenia.

Dom z prefabrykatów keramzytowych

Budowa domu z prefabrykatów keramzytowych rozpoczyna się w zakładzie produkcyjnym. To tam powstają całe, monolityczne moduły: ściany zewnętrzne, wewnętrzne, stropy i schody. Do ich wytworzenia wykorzystuje się lekki, mrozo- i ognioodporny keramzyt oraz beton i zbrojenie. Keramzyt wykazuje również wysoką odporność na działanie grzybów, pleśni i wilgoci. Jego porowata struktura gwarantuje doskonałe zdolności izolacyjne i kumulowania ciepła. Gotowe, precyzyjnie wykonane elementy są przewożone na działkę i montowane na płycie fundamentowej w błyskawicznym tempie.

Dom z prefabrykatów betonowych

Podobnie wygląda proces budowy domu z prefabrykatów betonowych. W zakładzie produkcyjnym wykonywane są monolityczne moduły z użyciem wysokiej klasy betonu C40/50, który stosuje się m.in. do budowy podpór mostów i pylonów, oraz zbrojenia. To gwarancja trwałości i wytrzymałości, którą nie może poszczycić się żadna inna technologia. Gotowe elementy, wykonane z dokładnością co do milimetra, montowane są na przygotowanym wcześniej fundamencie. Przegrody wykonane w metodzie prefabrykacji betonowej są poddawane obróbce, która obejmuje między innymi wygładzanie, dzięki czemu otrzymujemy ściany i sufity tak gładkie, że tynkowanie ich jest zbędne.

Dlaczego warto rozważyć dom z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów posiadają wiele przewag nad domami wykonanymi w technologii murowanej. Najważniejszą z nich jest czas budowy domu do stanu deweloperskiego, który można zamknąć w 3-4 miesiącach. Gdy inwestor przygotowuje działkę i fundament, w tym czasie powstają prefabrykaty do budowy wybranego domu. Montaż na miejscu to kwestia od kilku godzin do miesiąca - w zależności od wybranej metody i stopnia skomplikowania projektu.

W domach prefabrykowanych łatwiej osiągnąć wysoką energooszczędność. Prefabrykacja ogranicza do minimum ilość spoin, zapewnia ciągłość izolacji, eliminuje ilość mostków termicznych. Metoda prefabrykacji minimalizuje również ilość błędów, które mogą pojawić się podczas budowy tradycyjnej - w zamian otrzymujemy wykonaną precyzyjnie konstrukcję, o gładkich przegrodach.

Domy prefabrykowane są ponad to ekologiczne - nie tylko chodzi tu o zastosowanie naturalnych materiałów, ale również o takie kwestie jak: czysty plac budowy (montaż nie generuje dużej ilości odpadów), oszczędność materiałów (do wykonania prefabrykatów zużywa się tylko tyle materiału, ile potrzeba) czy minimalizacja ilości używanej chemii budowlanej.

Domy z prefabrykatów mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest czas budowy domu do stanu deweloperskiego
Domy z prefabrykatów mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest czas budowy domu do stanu deweloperskiego

Fakty i mity na temat prefabrykatów

Prefabrykaty, czyli wielka płyta - MIT

Współczesna technologia prefabrykacji nie ma zbyt wiele wspólnego z tzw. "wielką płytą". Tak - domy budowane są z dużych elementów. Posiadają jednak wyższą trwałość (beton wyższej klasy) oraz lepsze parametry izolacji termicznej i akustycznej.

Domy z prefabrykatów są nietrwałe - MIT

Wysoka precyzja, zastosowanie technologii przemysłowych oraz materiałów o wysokich parametrach, gwarantuje, że domy prefabrykowane są solidne i trwałe. Producenci przekonani o ich wytrzymałości dają nawet 30-letnią gwarancję na swoje domy.

Domy z prefabrykatów są droższe - MIT

Domy prefabrykowane mogą być tańsze od domów murowanych. Jeżeli inwestor zdecyduje się na gotowy dom z prefabrykatów, będzie on nawet o ok. 15-20% tańszy od tego wykonanego metodą tradycyjną.

Nie każdy dom można wykonać z prefabrykatów - FAKT

Prawie każdy projekt domu można wykonać w technologii prefabrykowanej - nie każdy jednak się opłaca. Technologia prefabrykacji sprawdzi się przy prostych bryłach. Im bardziej skomplikowany projekt, tym mniej opłacalna staje się prefabrykacja.

Domy z prefabrykatów nie wytrzymają w polskich warunkach - MIT

Technologie prefabrykacji zostały przez lata dopracowane i dostosowane do zmiennych polskich warunków pogodowych.

Dom z prefabrykatów można wykonać w 3 miesiące - FAKT

Większość producentów deklaruje, że czas przygotowania prefabrykatów trwa ok. 90 dni. Montaż na miejscu może trwać od kilku godzin do miesiąca.

Dom z prefabrykatów wymaga wykończenia - FAKT

Jak każdy dom w stanie deweloperskim, również dom z prefabrykatów należy wykończyć. Jednak prefabrykaty wymagają znacznie mniej pracy. Np. nie ma konieczności nakładania tynków wewnętrznych.

Dom z prefabrykatów jest droższy w eksploatacji - MIT

Dom prefabrykowany nie będzie wymagała dużo droższych napraw czy prac konserwacyjnych. Cechuje je również wysoka energooszczędność, więc koszty eksploatacji związane z energią i ogrzewaniem będę znacznie niższe.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image