Drewno i murowanie - idealne połączenie w Twoim domu

Drewno i murowanie - idealne połączenie w Twoim domu

Czy budowa domu z drewna musi oznaczać rezygnację z tradycyjnych rozwiązań architektonicznych i budowlanych znanych z konstrukcji murowanych? Nic bardziej mylnego. Współczesne technologie oraz materiały pozwalają na stworzenie domów drewnianych, które z zewnątrz nie ustępują swoim murowanym odpowiednikom, a czasem nawet je przewyższają pod względem estetyki czy funkcjonalności.

Od podstaw – fundamentów, przez konstrukcyjny szkielet dachu, aż po wykończenie elewacji – wiele elementów budowy domu pozostaje uniwersalnych, niezależnie od użytego materiału.

W artykule przybliżymy, jak zastosowanie tradycyjnych metod i materiałów w konstrukcjach drewnianych może przyczynić się do stworzenia ciepłego, trwałego i estetycznie przyciągającego wzrok domu, który stanie się bezpiecznym azylem dla jego mieszkańców, zachowując przy tym wszystkie zalety charakterystyczne dla "ciepłego" drewna.

Jak w murowanym domu

Warto jednak pamiętać, że wiele elementów jest identycznych lub prawie takich samych zarówno w domach z drewna, jak i murowanych. Dobrym przykładem jest konstrukcja i pokrycie dachu, a także wykończenie jego skosów od strony poddasza. Przecież typowa więźba jest wykonywana właśnie z drewna i jest to konstrukcyjny szkielet dachu. Jeżeli zaś chodzi o pokrycie, to jego rodzaj może być dowolny - od lekkich blach i gontów bitumicznych po klasyczną ciężką dachówkę.

Fundamenty w domach z drewna zwykle nie różnią się specjalnie od tych w pozostałych budynkach. Oczywiście, z wyjątkiem tego, że ich wymiary dostosowuje się do mniejszej masy całej konstrukcji. W naszym kraju nie upowszechniło się jednak stosowanie jedynie punktowych fundamentów - posadowienie na betonowych słupach lub bloczkach. Wyjątkiem są jedynie małe domki letniskowe.

Także podłogi wykonuje się tradycyjnie. Przecież to, że mamy lekkie drewniane ściany nie znaczy, że nie możemy mieć typowej podłogi na gruncie i ogrzewania podłogowego. W takich domach zastosowanie w ich wnętrzu bardzo masywnych elementów ma nawet pewne zalety. Akumulują one ciepło i w ten sposób stabilizują temperaturę we wnętrzach. Pozwala to np. efektywnie wykorzystywać ciepło pochodzące z nasłonecznienia w sezonie grzewczym, latem zaś zapobiega przegrzaniu pomieszczeń. Dlatego niekiedy robi się nie tylko klasyczną wylewaną podłogę parteru (z grubą warstwą jastrychu), ale nawet stawia wybrane ściany wewnętrzne z pełnej cegły.

Dom o konstrukcji drewnianej może być z zewnątrz nie do odróżnienia od murowanego. Tak będzie, jeżeli zostanie wykończony np. tynkiem cienkowarstwowym. Czasem elewacje wykonuje się nawet z cegły klinkierowej lub łupanej silikatowej. Ale widać też, że drewno wraca do łask jako materiał do wykończenia ścian. Także w domach murowanych chętnie układa się oblicówkę z drewna, przynajmniej na ich fragmentach.

Dowiedz się więcej o fundamentach w domach z drewna ➡️ Jak wysoki powinien być fundament w drewnianym domu?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Brawo Domy Pasywne/MULTICOMFORT SAINT-GOBAIN

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz