Idealne ciche mieszkanie?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Idealne ciche mieszkanie?

Nie każdy inwestor wie jak ważna jest izolacja akustyczna w domu. Bez niej słyszelibyśmy każde tupnięcie, stuknięcie, kroki czy upadek przedmiotów z wyższego piętra. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest tzw. podłoga pływająca, dzięki której dźwięki uderzeniowe nie będą tak dokuczliwe.

aktualizacja: 2021-07-28 09:52:36

W domach piętrowych najwięcej czasu spędzamy na parterze - w salonie czy kuchni. Na wyższym piętrze znajdują się zazwyczaj sypialnie i pokoje dzieci, gdzie każdy z domowników może odpocząć, zrelaksować się. Dla pociech - ich pomieszczenia są jednocześnie miejscem zabaw. Aby zniwelować odgłosy biegania, tupania i zrzucania przedmiotów na podłogę - warto już na etapie budowy zaplanować odpowiednią izolację przegród poziomych czyli stropów.

Kiedy podejmujemy decyzję o budowie domu, warto pamiętać, że jednocześnie możemy wykonać zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną. Do tego zadania doskonale sprawdzi się specjalistyczny styropian, który posiada dodatkowe właściwości wyciszające, czyli styropian akustyczny Stropomin EPS T - wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Styropian do ocieplenia domów kojarzony jest głównie z izolacją termiczną, ale warto zwrócić uwagę również na jego bardzo dobre właściwości akustyczne. Obecne metody produkcji płyt pozwalają na wytwarzanie specjalnych o wyższych parametrach. Tak jak w przypadku styropianu Stropomin EPS T stosowanego w podłodze pływającej, który skutecznie tłumi dźwięki uderzeniowe.

Akustyka w domu - o czym warto pamiętać?

Warstwę wyciszającą należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Tam, gdzie mamy do czynienia z warstwami izolacyjnymi, bardzo dobrze sprawdzi się technologia podłogi pływającej. Warstwy nie przylegają do ścian pomieszczeń, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, mogą się przemieszczać. Jest to nieuniknione gdy pod wpływem ciepła czy wilgoci kurczą się i rozszerzają. Jeżeli do izolacji wybierzemy styropian akustyczny - uzyskamy "dwie pieczenie na jednym ogniu". Zarówno efektywną warstwę termiczną, jak i skuteczne wyciszenie dźwięków, które mogą przenosić się między kondygnacjami.

Podstawową zasadą jest to, aby żadna część podłogi pływającej nie łączyła się ze ścianami. Dzięki temu nie będzie przenosić dźwięków uderzeniowych takich jak kroki, stukanie czy odgłosy upadających przedmiotów. Aby uzyskać solidną warstwę izolacyjną musimy pamiętać o trzech podstawowych elementach, z których składa się taka podłoga.

Jak uzyskać solidną warstwę izolacyjną?

  • Po pierwsze - na wyrównanym stropie układana jest odpowiednio dobrana izolacja akustyczna. Warto wykorzystać specjalne płyty styropianowe o lepszych parametrach akustycznych. Płyty powinny być układane w taki sposób, aby ściśle do siebie przylegały. Przy ścianach i elementach pionowych (np. rury czy ościeżnice drzwiowe) należy umieścić pionowe pasy brzegowe o grubości min. 10 mm. Powinny one sięgać od podłoża (stropu) do górnej powierzchni posadzki. Jest to tzw. dylatacja brzegowa. Jej zadaniem jest oddzielenie podłogi od ścian, aby podkład nie napierał na ściany i nie powodował pęknięć w przyszłości.
  • Po drugie - należy ułożyć izolację przeciwwilgiociową. Najczęściej stosowanym materiałem jest folia budowlana z wywinięciem na pasy brzegowe.
  • Po trzecie - na tak przygotowaną powierzchnię wylewamy posadzę cementową np. z jastrychu cementowego lub anhydrytowego o grubości min. 4-5 cm.

Więcej informacji i szczegółów na temat styropianu akustycznego znajduje się na stronie www.styropmin.pl.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje