Montaż zlewozmywaka - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Montaż zlewozmywaka - krok po kroku

W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie zamontować zlewozmywak. Podpowiadamy też, jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne.

Montaż zlewozmywaka - krok 1. Wybieramy zlewozmywak

Montaż zlewozmywaka - krok 1. Wybieramy zlewozmywak

Zlewozmywak dopasowuje się do wielkości kuchni i intensywności korzystania z niej oraz tego, czy jest wyposażona w zmywarkę, która znacznie ogranicza mycie naczyń w zlewie. Do wyboru mamy modele różniące się wielkością, liczbą komór, akcesoriami i materiałem, z jakiego są wykonane. Najczęściej instalujemy zlewozmywaki ze stali nierdzewnej w rozmaitych odmianach wykończenia powierzchni (gładkie lub z fakturą lnu), ale popularność zdobywają również produkty z kompozytu i z konglomeratu o wyglądzie kamienia - przeważnie granitu. Wszystkie rodzaje zlewów instaluje się w podobny sposób, wpuszczając je w blat kuchenny.

Montaż zlewozmywaka - krok 2. Kupujemy materiały dodatkowe

Montaż zlewozmywaka - krok 2. Kupujemy materiały dodatkowe

Oprócz samego zlewozmywaka, do jego podłączenia konieczny będzie zestaw odpływowy z syfonem oraz bateria mocowana na zlewie albo blacie. Zlewozmywaki powszechnie sprzedawane są w komplecie z podłączeniem do kanalizacji, dostosowanym do konkretnego modelu, ale najczęściej wymaga to jeszcze uzupełnienia kształtkami instalacyjnymi umożliwiającymi połączenie z rurą kanalizacyjną. Będą to kolanka, sztucery, ewentualnie redukcje czy rury harmonijkowe, lecz dobór tego asortymentu można będzie praktycznie ustalić dopiero podczas montażu.

Do podłączenia baterii potrzebne będą wężyki z odpowiednimi końcówkami do wyprowadzeń z instalacji i połączenia z armaturą. Przy braku zaworów odcinających wodę założonych na rurach, musimy je dokupić - najlepiej wyposażone w filtr. Jako materiały uzupełniające wykorzystamy silikon, taśmę teflonową lub pakuły i pastę uszczelniającą.

Montaż zlewozmywaka - krok 3. Kompletujemy narzędzia

Montaż zlewozmywaka - krok 3. Kompletujemy narzędzia

Wycięcie otworu w blacie wymaga zastosowania wyrzynarki bądź pilarki tarczowej, a do wyrównania brzegów otworu przyda się szlifierka oscylacyjna albo paca z uchwytem do mocowania papieru ściernego. Miarka zwijana, liniał i ołówek będą potrzebne do przeprowadzenia niezbędnych pomiarów i wyznaczenia linii cięcia. Przyda się też zestaw narzędzi hydraulicznych - klucz płaski nastawny, klucz rurkowy do przykręcenia baterii, wkrętaki płaskie i krzyżowe. Przy przeróbkach doprowadzenia wody lub kanalizacji sprawdzi się wiertarka udarowa do osadzenia uchwytów mocujących końcówki rur.

Montaż zlewozmywaka - krok 4. Konfigurujemy szafki

Montaż zlewozmywaka - krok 4. Konfigurujemy szafki

Lokalizacja zlewozmywaka w ciągu zabudowy kuchni uzależniona jest od miejsca wyprowadzenia kanalizacji oraz rur doprowadzających wodę. Wprawdzie realne są drobne korekty, ale przy odprowadzeniu ścieków musimy zapewnić odpowiednie - nie mniejsze niż 2% - nachylenie rur w stronę odpływu, co ogranicza możliwości przestawienia wyprowadzeń i z reguły można to zrobić tylko na tej samej ścianie.

Przy zlewozmywaku, po obu jego stronach, powinna być przewidziana strefa o szerokości 40-60 cm do odstawiania naczyń i produktów mytych w zlewie. Z jednej strony możemy zastąpić ją ociekaczem. Większy odstęp należy zachować od płyty kuchennej, dzięki czemu uniknie się kolizji, np. odstawianych umytych naczyń i garnków w czasie gotowania, a także z bocznymi przegrodami (lodówka, ściana). Nie zaleca się, modnego, umieszczania zlewozmywaka pod oknem (kolizja otwieranego skrzydła z wylewką i chlapanie na szyby), chyba że okno celowo osadzono na wyższej wysokości lub wyposażone jest w system przesuwny, albo też zdecydujemy się na baterię z łatwo demontowaną wylewką (co umożliwia np. umycie okna).

Pod zlewem musi stanąć szafka, w której wystarczy miejsca na komory zlewu, a przy długich zlewozmywakach z płytą ociekową - również umocowanie tej części od spodu. Typowym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej szafki zlewozmywakowej o szerokości 80 cm bez tylnej ścianki i z dodatkowymi wzmocnieniami. Zmieści się w niej zlewozmywak dwukomorowy, ale dla pewności warto sprawdzić rozstaw komór wybranego modelu - szafka ma wewnątrz szerokość 76 cm. Oczywiście, przy mniejszych zlewach można stosować węższe szafki, umożliwiające podłączenie wodno-kanalizacyjne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Montaż zlewozmywaka - krok 5. Wyznaczamy otwór w blacie

Montaż zlewozmywaka - krok 5. Wyznaczamy otwór w blacie

Zlewozmywak osadza się w blacie kuchennym, przykrywającym szafki na całej długości powierzchni roboczej kuchni. Samodzielnie dokonamy tego w przypadku blatu z laminowanej płyty wiórowej (o grubości 28 lub 38 mm i szerokości 60 bądź 120 cm) lub drewnianego. W blatach z kompozytu i kamienia, montaż może zrobić tylko wyspecjalizowana firma.

Pierwszą czynnością będzie ustalenie zarysu otworu pod komory na blacie w docelowym położeniu. Trzeba więc odpowiednio ustawić szafki i narysować na blacie granice przyszłego otworu. Najłatwiej będzie - pod spodem blatu - wykreślić ołówkiem wzdłuż boku szafki linie graniczne. Krótki blat odwracamy spodem do góry i próbnie przykładamy do niego zlewozmywak wierzchnią stroną. Ustalimy w ten sposób jego usytuowanie i odległość od brzegu blatu z frontu i z tyłu, a w razie braku (dostarczanego na ogół przez wytwórcę) papierowego szablonu, obrysujemy jego pozycję i wymierzymy od tych linii zarys przyszłego otworu, zgodny z zaleceniami producenta.

Jeśli dysponujemy szablonem, to on posłuży do wyznaczenia linii otworu po odrysowaniu ich na spodzie blatu. Przy dużych blatach lub już ułożonych, np. w kształcie litery L, naszkicujemy otwór od wierzchniej strony. Korzystając z szablonu, zrobimy to bez problemu, ale gdy go nie mamy - musimy pamiętać, że będzie to lustrzane odbicie położenia zlewozmywaka po zamontowaniu. Przy bardziej skomplikowanym, niesymetrycznym zarysie, lepiej przygotować własny szablon (z obrysu na papierze), przykładając go odwrotną stroną do blatu.

Montaż zlewozmywaka - krok 6. Wycinamy otwór

Montaż zlewozmywaka - krok 6. Wycinamy otwór

Tradycyjny i często upowszechniany sposób na wycięcie otworu w blacie kuchennym polega na wywierceniu w narożnikach otworów o średnicy ok. 10 mm i cięcie blatu wyrzynarką wzdłuż wyznaczonej linii. Otwory w narożach służą do zmiany kierunku, pozwalając na obrót brzeszczotu. Jednak wycinanie tą metodą nie jest szybkie ani dokładne, bo wyrzynarka ma tendencję do schodzenia z linii cięcia, a brzeszczot szybko się tępi na twardej płycie.

Znacznie łatwiej otwór wytniemy pilarką tarczową z drobnozębową tarczą widiową, która przecina materiały o grubości powyżej 30 mm. Oczywiście, uzyskamy wówczas tylko otwór o prostoliniowych bokach - do zlewów okrągłych czy owalnych musimy wykorzystać wyrzynarkę. Zależnie od sposobu wysunięcia tarczy, jej zagłębianie na początku cięcia robimy przy stopce, opartej na całej powierzchni albo stojącej na krawędzi przedniej. Przed rozpoczęciem wycinania, pod blat - przy końcach przyszłego otworu - wstawiamy dwie poprzecznie ustawione deski. Zabezpieczą one go przed wypadnięciem rdzenia pod koniec cięcia, co spowodowałoby wyłamanie krawędzi blatu.

Cięcie wykonujemy kolejno wzdłuż wszystkich linii, zwracając uwagę na to, by tarcza przy zagłębianiu nie przekroczyła brzegu otworu (tył tarczy), jak i na końcu linii cięcia (przód tarczy). Po wycinaniu pilarką, w narożach pozostaną skośne niedocięcia materiału, które ostatecznie przetniemy piłką ręczną lub wyrzynarką i wyrównamy pilnikiem bądź szlifierką. Ze względu na cienkie boki wycięcia, przy przenoszeniu blatu musimy to robić bardzo ostrożnie, zakładając niekiedy prowizoryczne wzmocnienia z użyciem np. ścisków stolarskich i desek.

Montaż zlewozmywaka - krok 7. Mocujemy zlewozmywak

Montaż zlewozmywaka - krok 7. Mocujemy zlewozmywak

Do osadzenia zlewozmywaka możemy przystąpić po ustawieniu blatu kuchennego w docelowym położeniu, choć przy krótkich pokryciach - dla wygody pracy - możemy tylko sprawdzić, czy w planowanym miejscu komory mieszczą się w szafkach, a podejścia wodno-kanalizacyjne pozwolą na wygodne podłączenie baterii i syfonu odpływowego. Umożliwi to również określenie długości potrzebnych wężyków czy konfiguracji rur odpływowych.

Przed wstawieniem zlewozmywaka, surowe brzegi wyciętego otworu należy zabezpieczyć przed nasiąkaniem wodą silikonem, naniesionym bardzo dokładnie na całym obwodzie. Najłatwiej rozprowadzimy go palcem, zwilżonym np. mydłem w płynie, uważając, aby nie zamoczyć płyty. Do czasu wyschnięcia warstwy ochronnej z silikonu możemy wstępnie zamontować w zlewozmywaku baterię, króćce odpływowe do syfonu, rurkę przelewową i inne wyposażenie mocowane od spodu zlewozmywaka.

Tak uzbrojony zlewozmywak wstawiamy w otwór blatu, przy czym zależnie od modelu, w obrzeżu wkładamy gumową uszczelkę (jeśli fabrycznie nie jest zintegrowana ze zlewem) lub paski z elastycznej masy uszczelniającej. Do połączenia zlewozmywaka z blatem służą zaczepy zahaczane o wycięcia, rozlokowane na obwodzie i przykręcane wkrętami dociskającymi je do spodu blatu. W dużych blatach musimy to zrobić od spodu, w niewygodnej pozycji, ale w krótkich - łatwo to przeprowadzimy, ustawiając go na sztorc.

Montaż zlewozmywaka - krok 8. Podłączamy armaturę

Montaż zlewozmywaka - krok 8. Podłączamy armaturę

Baterię montujemy najczęściej na zlewozmywaku, mamy więc do wycięcia otwór o średnicy 35 mm. Wcześniej należy sprawdzić, czy wybrana przez nas bateria będzie do niego pasować. Zlewy sprzedawane są na ogół bez otworu, co pozwala na dowolne wycięcie go w przypadku niesymetrycznych modeli (wariant lewy albo prawy). Wykonanie otworu w ustalonym miejscu najlepiej zlecić w sklepie podczas zakupu (usługa ta bywa bezpłatna), gdyż jeśli zechcemy to zrobić samodzielnie, potrzebny będzie specjalny wycinak.

Również w zlewach kompozytowych zlecamy wywiercenie otworu, choć niektóre produkty mają od spodu nacięcia umożliwiające jego wybicie. Osadzenie baterii z długą wylewką powoduje przenoszenie dużych sił na cienką blachę i w rejonie przytwierdzenia mogą powstać odkształcenia. Czasem do zlewu dołączana jest dopasowana podkładka, zwiększająca od spodu powierzchnię zamocowania, a gdy jej nie ma - warto dorobić ją z plastikowej sztywnej płytki.

W przypadku przykręcania baterii z wyciąganą wylewką, koniecznie musimy sprawdzić - przed ostatecznym dokręceniem - czy elastyczny wąż można swobodnie wyciągnąć i wsunąć. Przy nieodpowiednim ustawieniu, krawędź otworu w zlewie może blokować poruszanie się węża. Do dokręcenia baterii z reguły potrzebny będzie długi klucz rurkowy, który sięgnie do ciasno umieszczonej nakrętki mocującej.

Ze względu na trudny dostęp, wężyki doprowadzające wodę do baterii wkręcamy przed jej zamontowaniem na zlewozmywaku. Długość wężyków powinna być tak dobrana, aby swobodnie sięgały do końcówek przyłączeniowych, które muszą znaleźć się w rejonie umożliwiającym dokręcenie podłączeń (nie przeszkadzają np. wzmocnienia szafki). W razie potrzeby można zastosować przedłużkę, przytwierdzając jej końce trwale do ściany.

Przy obsadzaniu małych zlewów jednokomorowych, baterie często wstawia się w blat, co wymaga wywiercenia otworu o średnicy 35 mm i zabezpieczenia jego ścianek silikonem. Połączenia hydrauliczne - zależnie od miejsca ich łączenia - uszczelniane są albo doczołowo (np. wężyki z uszczelką gumowa), albo na gwincie przy użyciu taśmy teflonowej bądź pakuł (np. przy montowaniu zaworu odcinającego).

Montaż zlewozmywaka - krok 9. Podłączamy syfon

Montaż zlewozmywaka - krok 9. Podłączamy syfon

Wstępnie zamocowane - zgodnie z dodaną zwykle instrukcją - elementy odpływu po wstawieniu zlewu w otwór blatu łączymy z instalacją kanalizacyjną. Syfony mają z reguły dość duże możliwości regulacji w zakresie wysokości i kierunku odpływu, ale z pewnością konieczne będzie dopasowanie także podejścia od strony instalacji kanalizacyjnej. Sam odpływ ma najczęściej średnicę 40 mm, co wymaga wstawienia redukcji (śr. rur to 50 mm). Może też być potrzebna konfiguracja kolanek o różnych kątach załamania, a przy skomplikowanym odprowadzeniu - nawet zastosowanie elastycznej rury harmonijkowej, choć będzie to potencjalne miejsce zapychania się instalacji.

Ponieważ większość połączeń jest przesuwna (trzyma się tylko na uszczelce), należy zapewnić takie zamocowanie, które zabezpieczy przed rozsunięciem się połączeń na skutek drgań, uderzeń hydraulicznych czy efektu pełzania. Dlatego przylegający do ściany koniec rury kanalizacyjnej ma być stabilnie do niej przytwierdzony, a wszystkie nakrętki zaciskowe mocno dokręcone.

Montaż zlewozmywaka - krok 10. Podłączamy zmywarkę

Montaż zlewozmywaka - krok 10. Podłączamy zmywarkę

Jeżeli w kuchni będzie używana zmywarka, musimy podłączyć ją do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Skoro stawiamy ją na ogół w sąsiedztwie zlewu, podłączenia warto zrobić podczas instalowania zlewozmywaka. Z doprowadzeniem wody do zmywarki nie będzie dużego problemu - wystarczy wstawienie trójnika na końcówce rury z zimną wodą i drugiego zaworu zakończonego gwintem, umożliwiającym podłączenie węża do zmywarki (zwykle ¾ cala).

Trudniejsze może być odprowadzenie wody, jeśli syfon zlewozmywakowy nie ma króćca do podłączenia węża odpływowego. Ponieważ często odpływy są dopasowane do konkretnych modeli zlewów, pozostaje znalezienie wersji z dodatkowym przyłączem lub przeróbka, polegająca na wstawieniu dopasowanego odgałęzienia na jednym z odprowadzeń z komory zlewu.

Montaż zlewozmywaka - instrukcja

Redaktor: Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Ferro

Zdaniem naszych Czytelników

15 Apr 2021, 16:21

Praktycy - jak nie można zmienić zlewu, to zmieńcie syfon. Są już takie montowane na ścianie, oszczędzające miejsce. Są nawet takie BEZ KOLANEK (patrz Smartloc Prevexu). Nie ma co stać w miejscu, nawet syfonowym ;) Udanego montażu!  

07 Feb 2021, 17:17

Jakbyś, praktyku, pogłówkował, to tak zamontowałbyś syfon, żeby nie zajmował większości przestrzeni szafki pod zlewozmywakiem... Jeszcze z dziesięć lat praktyki i zostaniesz PRAKTYKIEM póki co jesteś gość praktyk

Gość praktyk

07 Feb 2021, 16:36

i nasuwa się pytanie dlaczego większość producentów zlewozmywaków ma problem ze zrozumieniem prostego problemu - takiego zaprojektowania zlewozmywaka, żeby szafka na której jest umocowany była do użytku, a nie jej zdecydowana większość zajmuje syfon. Przez takie myślenie około ...

Gość

14 Feb 2019, 10:12

To fakt! Jesteś amator i to niedouczony i bez praktyki... i nawet nie wiesz co to jest syfon i po co jest syfon...

Gość AMATOR

14 Feb 2019, 00:55

JA JESTEM AMATOR ALE TO JUŻ PRZESADA. ODPŁYW DO GÓRY??? CZIZYSSS

Gość Czesław

23 Nov 2017, 08:34

Nie pokazano montażu zlewozmywaka naszafkowego o wymiarach 800 × 600 i sposóbu jego zamocowania do szafki. Takie zlewozmywaki też się montuje.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!