Nie ma znaczenia, czy źródło ogrzewania znajduje się w domu jednorodzinnym, domku letniskowym, w kamienicy czy w warsztacie usługowym - wszystkie należy zgłosić do CEEB, wybierając odpowiednią formę deklaracji.
Zgłaszać trzeba piece i kotły gazowe, piece węglowe, na pellet, piecokuchnie, kominki, kozy, pompy ciepła oraz ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych deklarację składa zarządca.
Jak złożyć deklarację do CEEB?
Najszybszy i najwygodniejszy sposób to złożenie deklaracji przez internet, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. W celu złożenia deklaracji wchodzimy na stronę https://ceeb.gov.pl/ i postępujemy zgodnie z zamieszczonymi tam instrukcjami.
Istnieje również możliwość składania deklaracji w formie papierowej. Jest to rozwiązanie dla osób starszych, które wolą korzystać ze znanych im sposobów załatwiania spraw urzędowych. Wypełniony dokument składamy osobiście w Urzędzie Miasta lub wysyłamy listem poleconym.
Formularze w formacie PDF oraz przykłady wypełnionych deklaracji znaleźć można na stronie https://www.gunb.gov.pl/strona/wzory-deklaracji.
Do kiedy należy zgłosić czym grzejemy?
Oświadczenie dotyczące tego, czym palimy w piecach zainstalowanych przed 1 lipca 2022 r. powinno było zostać złożone do 30 czerwca 2022 roku. Deklaracje dotyczące nowo zainstalowanych źródeł ciepła i spalania paliw (uruchomionych po 1 lipca 2022 r.) należy składać w terminie do 14 dni.
Właściciele oraz zarządcy nieruchomości, którzy nie zdążą ze zgłoszeniem na czas muszą liczyć się z możliwością nałożenia kary w wysokości nawet kilkuset złotych. Dlatego, jeśli do tej pory nie złożyliśmy deklaracji, należy czym prędzej udać się do urzędu bądź załatwić sprawę elektronicznie.Opracowanie: Sebastian Malinowski
fot. otwierająca: Pixabay