Jak złożyć deklarację o sposobie ogrzewania domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak złożyć deklarację o sposobie ogrzewania domu?

Właściciele budynków zobowiązani są do składania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalanych paliw. Obowiązek ten dotyczy właścicieli oraz zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych - jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także handlowo-usługowych.

aktualizacja: 2023-02-01 12:05:19
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak złożyć deklarację do CEEB?
  • Do kiedy należy zgłosić czym grzejemy?

Nie ma znaczenia, czy źródło ogrzewania znajduje się w domu jednorodzinnym, domku letniskowym, w kamienicy czy w warsztacie usługowym - wszystkie należy zgłosić do CEEB, wybierając odpowiednią formę deklaracji.

Zgłaszać trzeba piece i kotły gazowe, piece węglowe, na pellet, piecokuchnie, kominki, kozy, pompy ciepła oraz ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych deklarację składa zarządca.

Jak złożyć deklarację do CEEB?

Najszybszy i najwygodniejszy sposób to złożenie deklaracji przez internet, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. W celu złożenia deklaracji wchodzimy na stronę https://ceeb.gov.pl/ i postępujemy zgodnie z zamieszczonymi tam instrukcjami.

Istnieje również możliwość składania deklaracji w formie papierowej. Jest to rozwiązanie dla osób starszych, które wolą korzystać ze znanych im sposobów załatwiania spraw urzędowych. Wypełniony dokument składamy osobiście w Urzędzie Miasta lub wysyłamy listem poleconym.

Formularze w formacie PDF oraz przykłady wypełnionych deklaracji znaleźć można na stronie https://www.gunb.gov.pl/strona/wzory-deklaracji.

Do kiedy należy zgłosić czym grzejemy?

Oświadczenie dotyczące tego, czym palimy w piecach zainstalowanych przed 1 lipca 2022 r. powinno było zostać złożone do 30 czerwca 2022 roku. Deklaracje dotyczące nowo zainstalowanych źródeł ciepła i spalania paliw (uruchomionych po 1 lipca 2022 r.) należy składać w terminie do 14 dni.

Właściciele oraz zarządcy nieruchomości, którzy nie zdążą ze zgłoszeniem na czas muszą liczyć się z możliwością nałożenia kary w wysokości nawet kilkuset złotych. Dlatego, jeśli do tej pory nie złożyliśmy deklaracji, należy czym prędzej udać się do urzędu bądź załatwić sprawę elektronicznie.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

fot. otwierająca: Pixabay

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!