Sauna ze świerka skandynawskiego w pralni na poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna ze świerka skandynawskiego w pralni na poddaszu

Po dwóch latach od przeprowadzki postanowiliśmy urządzić saunę. Kabinę, wykonaną na wymiar, ulokowaliśmy pod ukośnym stropodachem w pralni na poddaszu, do której wchodzi się z łazienki z prysznicem i wanną - mówią Mariola i Adam, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy saunę użytkują od 2020 r.

Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 250 m2.

Sauna:

  • Sucha, fińska, dla 2-4 osób;
  • Wykonana na wymiar (250 x 150 x 200 cm);
  • Ściany i sufit z drewna świerka skandynawskiego, drzwi z hartowanego szkła.
  • Wyposażenie - standardowe, oświetlenie taśmy LED.
  • Piec - jednofunkcyjny o mocy 4,5 kW, ze sterowaniem na obudowie.
  • Zasilanie - 3 fazy (400 V).
  • Lokalizacja - na poddaszu, w pralni (przy łazience z prysznicem i wanną).

Decyzja: Mariola - Od listopada do końca marca raz w tygodniu morsujemy. Głównie dlatego, po dwóch latach od przeprowadzki, postanowiliśmy urządzić saunę. Po prostu, po kąpieli w zimnej wodzie, wspaniale jest rozgrzać się w gorącym powietrzu. Oprócz tego, zawsze robimy to, gdy przemarzniemy na spacerze z psami. Kabinę, wykonaną na wymiar, ulokowaliśmy pod ukośnym stropodachem w pralni na poddaszu, do której wchodzi się z łazienki z prysznicem i wanną.

Zamówiliśmy ją w firmie przetestowanej kilka lat wcześniej przez znajomych. Jej pracownicy sami zrobili u nas pomiary i po trzech tygodniach zjawili się z częściami, na montaż. Z perspektywy kilkunastu miesięcy użytkowania, my również nie mamy zastrzeżeń co do jakości obsługi i wybranego produktu. Drewno świerka skandynawskiego znakomicie wytrzymuje temperaturę 90°C, jaką przeważnie ustawiamy na regulatorze jednofunkcyjnego pieca. Nieforemne wnętrze małej sauny i jej wyposażenie jest wygodne. Wydaje się przestronniejsza, dzięki częściowo przeszklonej ściance i szklanym drzwiom (tafle nie parzą).

Kształt sauny dopasowano do stropodachu w pralni
Kształt sauny dopasowano do stropodachu w pralni.

Sauna w pralni na poddaszu - rady i przestrogi:

Adam: Wraz z instalatorami wybrałem piec o mocy 4,5 kW. Elektryk miał za zadanie doprowadzić do niego przyłącze trójfazowe, ale nie było to trudne (pralnia znajduje się bowiem nad garażem, w którym już w trakcie budowy założył tzw. siłę). Wystarczyło, że przekuł strop i przedłużył przewody. Kosztowało to 600 zł.

Sterowanie piecem pokrętłami jest proste, instruktażu udzielił nam instalator. Ustawiam temperaturę i czas jej osiągnięcia przed wyjazdem nad jeziorko, w którym się kąpiemy (5 km od domu). Kiedy wracamy po godzinie, kabina jest przyjemnie gorąca. Ja zwykle odbywam dwa posiedzenia po 5-10 minut z krótką przerwą na prysznic, natomiast żona preferuje nieco dłuższe wejścia, nawet do 30 minut (mówi, że odmarza dopiero po 25). Niekiedy polewamy wodą kamienie na piecu, w celu wytworzenia pary wodnej, oraz stosujemy aromatyczne olejki. Zawsze siadamy na ręczniku, a po zakończeniu seansu pozostawiamy otwarte drzwi (lepsze wietrzenie).

Wentylację sauny podłączono do głównego grawitacyjnego przewodu wentylacyjnego w pomieszczeniu, to też nie nastręczało trudności. Do kabiny zamówiliśmy nastrojowe oświetlenie z taśm LED za ławami. Nie potrzeba tu silnego górnego.

Koszty budowy i użytkowania sauny w pralni na poddaszu:

  • Sauna z wyposażeniem i montażem 12 000 zł.
  • Eksploatacja roczna - zużycie prądu około 50 zł/m-c, zestaw olejków eterycznych 80 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednofunkcyjny piec. Oświetlenie taśmami LED i standardowe wyposażenie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje