Piec - serce sauny

Piec - serce sauny

W saunie można korzystać z różnych rodzajów kąpieli - suchej, mokrej, parowej - zależnie od panującej wewnątrz temperatury i wilgotności. Zróżnicowane warunki zapewniają dziś nowoczesne piece elektryczne.

Obecnie sauna nie wymaga oddzielnego przewodu kominowego i paleniska. Ci, którym zależy na tradycyjnym stylu, budują klasyczną kabinę z piecem elektrycznym. Modele z prefabrykatów często mają generator pary, zaś kabinowe - promienniki podczerwieni.

Piece do saun - rodzaje

Nowoczesne i odpowiednio wyposażone piece elektryczne mają opcję regulacji temperatury oraz wilgotności w saunie, dzięki czemu można zażywać różnych rodzajów kąpieli - suchej, mokrej, parowej.

Modele jednofunkcyjne wyposażone są w grzałki ogrzewające specjalne kamienie. Podczas seansu polewa się je niewielką ilością wody, aby zwiększać wilgotność powietrza. Powinniśmy się zatem zaopatrzyć w rozmaite akcesoria, np. wiaderko na wodę (ceber) i specjalną łyżkę.

Piece dwufunkcyjne (kombi) mają natomiast wbudowany generator pary (parownik) i ewentualnie pojemnik na zioła (przepuszczona przez nie para działa jak przy zabiegu inhalacji lub aromaterapii).

Wybierając piec, warto zwrócić uwagę na wyposażenie zapewniające bezpieczne i wygodne użytkowanie. Zaliczają się doń: zabezpieczenie przed przegrzaniem, obudowa chroniąca przed oparzeniem czy opcja zawieszenia na ścianie. Dobór urządzenia o odpowiednich parametrach (zwłaszcza mocy) zaleca się powierzyć specjaliście z firmy produkującej sauny. Część z nich wymaga zasilania trójfazowego (400 V). 

Piece do saun mają rozmaite wzornictwo - jest z czego wybierać - jednak ich parametry należy skonsultować z fachowcem. Podczas seansu potrzebne są też różne akcesoria, np. wiaderko na wodę i łyżka do polewania kamieni. (fot. z lewej: Tylo Koperfam, z prawej: Saunal)

Generatory pary

Piec jednofunkcyjny w połączeniu z generatorem również zapewni seans z parą. Urządzenie to lokuje się na zewnątrz kabiny (najlepiej w odległości kilkunastu centymetrów) i podłącza do niego zimną wodę. Podgrzewana jest ona do temperatury wrzenia, a powstająca para przedostaje się do kabiny miedzianą rurką z wylotem ponad piecem.

Promienniki podczerwieni (kabiny IR)

W tzw. kabinach infrared (IR) znajdują się lampy emitujące promieniowanie podczerwone (nie ma pieca elektrycznego). Sauny takie nie generują wilgoci ani pary wodnej - nie dotyczą ich zatem wymogi dotyczące wentylacji i odporności posadzki na wilgoć. Kabinę IR można ustawić właściwie w dowolnym pomieszczeniu, tym bardziej że jest mała. Do zasilania wystarcza napięcie 230 V. Wnętrze nagrzewa się w ciągu maksymalnie 10 minut (sauna z piecem co najmniej 30 minut). Temperatura nie jest wysoka (40-60°C), więc nie obciąża układu krążenia.

Sauny z promiennikami podczerwieni
Sauny z promiennikami podczerwieni zajmują najmniej miejsca - niektóre mają wielkość kabiny prysznicowej. (fot. Wandex)

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Saunet

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Gość iks
25-09-2010 19:14
Nie napisano bardzo istotnej rzeczy.. piec do sauny powinien być uziemiony, powinny być wykonane połączenia wyrównanwcze, zabezpieczenie poza bezpiecznikiem to wyłącznik różnicowy 10mA, oraz odpowiedni kabel połączeniowy odporny na temperaturę do 260*C.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz