Obecnie sauna nie wymaga oddzielnego przewodu kominowego i paleniska. Ci, którym zależy na tradycyjnym stylu, budują klasyczną kabinę z piecem elektrycznym. Modele z prefabrykatów często mają generator pary, zaś kabinowe - promienniki podczerwieni.
Piece do saun - rodzaje
Nowoczesne i odpowiednio wyposażone piece elektryczne mają opcję regulacji temperatury oraz wilgotności w saunie, dzięki czemu można zażywać różnych rodzajów kąpieli - suchej, mokrej, parowej.
Modele jednofunkcyjne wyposażone są w grzałki ogrzewające specjalne kamienie. Podczas seansu polewa się je niewielką ilością wody, aby zwiększać wilgotność powietrza. Powinniśmy się zatem zaopatrzyć w rozmaite akcesoria, np. wiaderko na wodę (ceber) i specjalną łyżkę.
Piece dwufunkcyjne (kombi) mają natomiast wbudowany generator pary (parownik) i ewentualnie pojemnik na zioła (przepuszczona przez nie para działa jak przy zabiegu inhalacji lub aromaterapii).
Wybierając piec, warto zwrócić uwagę na wyposażenie zapewniające bezpieczne i wygodne użytkowanie. Zaliczają się doń: zabezpieczenie przed przegrzaniem, obudowa chroniąca przed oparzeniem czy opcja zawieszenia na ścianie. Dobór urządzenia o odpowiednich parametrach (zwłaszcza mocy) zaleca się powierzyć specjaliście z firmy produkującej sauny. Część z nich wymaga zasilania trójfazowego (400 V).
Generatory pary
Piec jednofunkcyjny w połączeniu z generatorem również zapewni seans z parą. Urządzenie to lokuje się na zewnątrz kabiny (najlepiej w odległości kilkunastu centymetrów) i podłącza do niego zimną wodę. Podgrzewana jest ona do temperatury wrzenia, a powstająca para przedostaje się do kabiny miedzianą rurką z wylotem ponad piecem.
Promienniki podczerwieni (kabiny IR)
W tzw. kabinach infrared (IR) znajdują się lampy emitujące promieniowanie podczerwone (nie ma pieca elektrycznego). Sauny takie nie generują wilgoci ani pary wodnej - nie dotyczą ich zatem wymogi dotyczące wentylacji i odporności posadzki na wilgoć. Kabinę IR można ustawić właściwie w dowolnym pomieszczeniu, tym bardziej że jest mała. Do zasilania wystarcza napięcie 230 V. Wnętrze nagrzewa się w ciągu maksymalnie 10 minut (sauna z piecem co najmniej 30 minut). Temperatura nie jest wysoka (40-60°C), więc nie obciąża układu krążenia.
Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Saunet