Piec - serce sauny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Piec - serce sauny

W saunie można korzystać z różnych rodzajów kąpieli – suchej, mokrej, parowej – zależnie od panującej wewnątrz temperatury i wilgotności. Zróżnicowane warunki zapewniają dziś nowoczesne piece elektryczne.

aktualizacja: 2019-02-08 10:40:26

Piece jednofunkcyjne wyposażone są w grzałki ogrzewające specjalne kamienie (nie można używać kamieni polnych). Podczas zabiegu kamienie polewa się niewielką ilością wody, zwiększając wilgotność powietrza. Piece dwufunkcyjne (kombi) mają wbudowany generator pary (parownik) i ewentualnie pojemnik na zioła. Przepuszczana przez zioła para wodna działa jak naturalna inhalacja. Urządzenie takie służy również do aromaterapii.

Seans z parą można też uzyskać, stosując tradycyjny piec jednofunkcyjny i generator pary, umieszczany na zewnątrz kabiny (maksimum 15 cm od niej). Podłącza się do niego zimną wodę, która podgrzewana jest w nim do temperatury wrzenia, a powstająca para przedostaje się do kabiny miedzianą rurką. Jej wylot powinien znajdować się nad piecem.

Piec do sauny
Dobór pieca należy powierzyć specjaliście z firmy produkującej sauny – dopasuje on moc urządzenia. Pracą pieca najwygodniej zarządzać za pomocą sterownika z ekranem dotykowym, montowanym na wewnętrznej lub zewnętrznej ściance kabiny. (fot. Tylo-Koperfam)

Powinniśmy się też zaopatrzyć w rozmaite akcesoria – wiaderko na wodę (ceber), łyżkę do polewania kamieni oraz termometr i higrometr – do kontroli temperatury i wilgotności w saunie.

Do zabiegu niezbędne są akcesoria, takie jak wiaderko i łyżka do polewania wodą kamieni
Do zabiegu niezbędne są akcesoria, takie jak wiaderko i łyżka do polewania wodą kamieni. (fot. Wandex)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierające: L. Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość iks

25 Wrz 2010, 17:14

Nie napisano bardzo istotnej rzeczy.. piec do sauny powinien być uziemiony, powinny być wykonane połączenia wyrównanwcze, zabezpieczenie poza bezpiecznikiem to wyłącznik różnicowy 10mA, oraz odpowiedni kabel połączeniowy odporny na temperaturę do 260*C.

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny