Piec - serce sauny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Piec - serce sauny

W saunie można korzystać z różnych rodzajów kąpieli - suchej, mokrej, parowej - zależnie od panującej wewnątrz temperatury i wilgotności. Zróżnicowane warunki zapewniają dziś nowoczesne piece elektryczne.

Obecnie sauna nie wymaga oddzielnego przewodu kominowego i paleniska. Ci, którym zależy na tradycyjnym stylu, budują klasyczną kabinę z piecem elektrycznym. Modele z prefabrykatów często mają generator pary, zaś kabinowe - promienniki podczerwieni.

PIECE DO SAUN

Nowoczesne i odpowiednio wyposażone piece elektryczne mają opcję regulacji temperatury oraz wilgotności w saunie, dzięki czemu można zażywać różnych rodzajów kąpieli - suchej, mokrej, parowej.

Modele jednofunkcyjne wyposażone są w grzałki ogrzewające specjalne kamienie. Podczas seansu polewa się je niewielką ilością wody, aby zwiększać wilgotność powietrza. Powinniśmy się zatem zaopatrzyć w rozmaite akcesoria, np. wiaderko na wodę (ceber) i specjalną łyżkę.

Piece dwufunkcyjne (kombi) mają natomiast wbudowany generator pary (parownik) i ewentualnie pojemnik na zioła (przepuszczona przez nie para działa jak przy zabiegu inhalacji lub aromaterapii).

Wybierając piec, warto zwrócić uwagę na wyposażenie zapewniające bezpieczne i wygodne użytkowanie. Zaliczają się doń: zabezpieczenie przed przegrzaniem, obudowa chroniąca przed oparzeniem czy opcja zawieszenia na ścianie. Dobór urządzenia o odpowiednich parametrach (zwłaszcza mocy) zaleca się powierzyć specjaliście z firmy produkującej sauny. Część z nich wymaga zasilania trójfazowego (400 V). 

Piece do saun mają rozmaite wzornictwo - jest z czego wybierać - jednak ich parametry należy skonsultować z fachowcem. Podczas seansu potrzebne są też różne akcesoria, np. wiaderko na wodę i łyżka do polewania kamieni. (fot. z lewej: Tylo Koperfam, z prawej: Saunal)

GENERATORY PARY

Piec jednofunkcyjny w połączeniu z generatorem również zapewni seans z parą. Urządzenie to lokuje się na zewnątrz kabiny (najlepiej w odległości kilkunastu centymetrów) i podłącza do niego zimną wodę. Podgrzewana jest ona do temperatury wrzenia, a powstająca para przedostaje się do kabiny miedzianą rurką z wylotem ponad piecem.

PROMIENNIKI PODCZERWIENI (KABINY IR)

W tzw. kabinach infrared (IR) znajdują się lampy emitujące promieniowanie podczerwone (nie ma pieca elektrycznego). Sauny takie nie generują wilgoci ani pary wodnej - nie dotyczą ich zatem wymogi dotyczące wentylacji i odporności posadzki na wilgoć. Kabinę IR można ustawić właściwie w dowolnym pomieszczeniu, tym bardziej że jest mała. Do zasilania wystarcza napięcie 230 V. Wnętrze nagrzewa się w ciągu maksymalnie 10 minut (sauna z piecem co najmniej 30 minut). Temperatura nie jest wysoka (40-60°C), więc nie obciąża układu krążenia.

Sauny z promiennikami podczerwieni
Sauny z promiennikami podczerwieni zajmują najmniej miejsca - niektóre mają wielkość kabiny prysznicowej. (fot. Wandex)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Saunet

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość iks

25 Wrz 2010, 17:14

Nie napisano bardzo istotnej rzeczy.. piec do sauny powinien być uziemiony, powinny być wykonane połączenia wyrównanwcze, zabezpieczenie poza bezpiecznikiem to wyłącznik różnicowy 10mA, oraz odpowiedni kabel połączeniowy odporny na temperaturę do 260*C.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje