Jeśli domowe SPA zaplanowano na etapie projektu budynku, najczęściej znajduje się w dużej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. Obok sauny jest prysznic, wanna lub balia z zimną wodą (do schładzania ciała) oraz leżanka lub fotel - miejsce, gdzie po zabiegu można się swobodnie wytrzeć, przebrać i zrelaksować.
Domowe SPA najlepiej zaplanować już na etapie projektu budynku, umieszczając je w dużej łazience, pokoju kąpielowym, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. W pobliżu sauny powinna znajdować się strefa schładzania ciała, czyli prysznic, wanna lub balia z zimną wodą, oraz miejsce do relaksu po zabiegu. Najczęściej spotykane wymiary kabin to 200 × 160 cm lub 200 × 200 cm, z wysokością minimum 200 cm, co zapewnia komfortową przestrzeń dla użytkowników. W saunie o wysokości powyżej 2 m można zamontować trzy poziomy siedzisk. Instalując saunę w budynku, ważne jest, aby przestrzegać wymogów dotyczących wentylacji i instalacji elektrycznej, którą musi wykonać uprawniony elektryk. Wlot powietrza umieszcza się pod piecem elektrycznym, a wylot po przeciwległej stronie – na ścianie lub suficie. W małych domach saunę można zamontować np. pod skosami na poddaszu lub na tarasie, a także wykonać ją na wymiar, aby dopasować do dostępnej przestrzeni.
Najpopularniejsze są te o wymiarach 200 × 160 cm lub 200 × 200 cm, i wysokości co najmniej 200 cm. Przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny powinno być to przynajmniej 200 × 200 × 200 cm, jednak nie ma potrzeby montażu dużej kabiny z mocnym piecem, jeśli w jednym czasie będą korzystać z niej tylko dwie osoby.
Największy komfort zapewni wnętrze, w którym można się położyć. W związku z tym chociaż jeden boków sauny powinien mieć długość 2 m. Standardowa wysokość 2 m umożliwi wygodne siedzenie na górnych ławkach - na wysokości około 80 cm (dolne montuje się ok. 40 cm nad posadzką). W kabinie 2,30 m zmieszczą się trzy poziomy siedzisk.
W saunie o wysokości powyżej 2 m mogą znajdować się nawet trzy poziomy ławek. Wlot powietrza do kabiny umieszcza się zazwyczaj na ścianie z drzwiami, pod piecem elektrycznym, zaś wylot - po przeciwległej stronie - nad siedziskami bądź w suficie.
Odpowiednie miejsce na saunę
Saunę najlepiej uwzględnić w projekcie domu i przeznaczyć się na nią przestrzeń w pokoju kąpielowym, sporej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. W pobliżu kabiny planuje się prysznic lub wannę do schładzania ciała oraz strefę, w której można się swobodnie wytrzeć, przebrać, zrelaksować i położyć po zabiegu.
Pamiętajmy, że w pobliżu kabiny powinien znajdować się natrysk. Przed rozpoczęciem zabiegu należy bowiem umyć całe ciało, a w trakcie jego trwania - schładzać się, biorąc zimny prysznic. (fot. Oras)
Znalezienie idealnego miejsca na saunę w użytkowanym budynku bywa trudne. Zwłaszcza wtedy, gdy jest mały, bez piwnicy, ze skosami na poddaszu - wstawienie tam katalogowego modelu o standardowej wysokości ok. 200 cm jest niemożliwe. Można także wykonać ją na wymiar. W niewielkiej łazience z prysznicem zamiast wanny, często wstawia się wersję kabinową - najmniejsze modele mają powierzchnię ok. 1,5 m2.
W niewielkich budynkach sauna bywa montowana pod skosami na poddaszu, a nawet na tarasie. (fot. Sauna PBN)
Nowoczesne sauny charakteryzuje ciekawe wzornictwo, dzięki czemu niejako wkraczają na salony - niekiedy jeden z pokojów przeznacza się na przestrzeń SPA. Idealnie jeśli ma wyjście na taras lub balkon i umożliwia wyjście na świeże powietrze po seansie.
Kabinę montuje się czasem w pomieszczeniu gospodarczym, pralni, garażu. Istotne, by wnętrze takie miało doprowadzenie instalacji elektrycznej, własną wentylację oraz nienasiąkliwą posadzkę wykończoną płytkami (dwa ostatnie wymogi nie dotyczą kabin IR). Odpływ w podłodze oraz podłączenie ciepłej i zimnej wody nie są niezbędne. Odkąd w saunach montuje się piece elektryczne i generatory pary, nie trzeba budować przy nich oddzielnego przewodu kominowego i paleniska.
Nowoczesne sauny dobrze prezentują się nawet w pomieszczeniach dziennych. Warto rozważyć przeznaczenie jednego z nich na pokój SPA. (fot. Klafs)
Pamiętajmy, że instalacja elektryczna powinna być wykonana przez elektryka z uprawnieniami i doprowadzona osobnym obwodem, zabezpieczonym wyłącznikiem różnicowoprądowym w rozdzielnicy. Obwód dobiera się do mocy pieca elektrycznego, generatora pary czy promienników podczerwieni.
Częstym problemem jest niewłaściwa wentylacja, prowadząca do zawilgocenia pomieszczenia, przegrzewania się urządzeń w saunie oraz obniżająca komfortu zabiegu. W kabinie z piecem elektrycznym wlot świeżego powietrza umieszcza się w ściance pod piecem, zaś wylot ogrzanego - po przeciwległej stronie, wysoko na ścianie lub w suficie. Ogrzane powietrze wyprowadzane jest kanałem wentylacji grawitacyjnej do wnętrza, w którym znajduje się sauna (skąd też było pobrane) - nigdy do kanału wentylacyjnego. Warunkiem jego cyrkulacji wokół kabiny jest zamontowanie jej w pewnej odległości od ścian (przynajmniej 5 cm) i sufitu (minimum 10 cm).
Małgorzata Kolmus
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jakie są odpowiednie wymiary domowej sauny?
Najczęściej stosowane wymiary domowej sauny to 200 × 160 cm lub 200 × 200 cm, przy wysokości minimum 200 cm. Dla czteroosobowej rodziny rekomendowane jest 200 × 200 × 200 cm, a dla wygody przynajmniej jeden bok powinien mieć 2 m, aby można się było położyć.
Gdzie najlepiej umieścić saunę w domu?
Optymalnym miejscem na saunę jest duża łazienka, pokój kąpielowy, pomieszczenie fitness, czysta piwnica, a nawet taras lub pomieszczenie gospodarcze. Ważne, aby miejsce miało dobrą wentylację i dostęp do instalacji elektrycznej.
Jakie wyposażenie powinno znajdować się w pobliżu sauny?
Obok sauny powinien być prysznic, wanna lub balia do schładzania ciała, oraz strefa relaksu z leżanką lub fotelem, gdzie można odpocząć po zabiegu.
Jakie są wymagania instalacyjne dla sauny?
Sauna powinna być podłączona do instalacji elektrycznej wykonanej przez uprawnionego elektryka, z osobnym obwodem i zabezpieczeniem wyłącznikiem różnicowoprądowym. Ważna jest też właściwa wentylacja, aby uniknąć problemów z wilgocią i przegrzewaniem.
Czy można zainstalować saunę w małym domu?
Tak, w małym domu można zainstalować saunę, choć może być konieczne wykonanie jej na wymiar, szczególnie jeśli jest mało miejsca, np. pod skosami na poddaszu lub w niewielkiej łazience.
Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.