Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Jeśli domowe SPA zaplanowano na etapie projektu budynku, najczęściej znajduje się w dużej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. Obok sauny jest prysznic, wanna lub balia z zimną wodą (do schładzania ciała) oraz leżanka lub fotel – miejsce, gdzie po zabiegu można się swobodnie wytrzeć, przebrać i zrelaksować.

aktualizacja: 2019-02-08 10:42:11

GDZIE ZAMONTOWAĆ SAUNĘ?

Trudno to wszystko zorganizować w zamieszkanym budynku – szczególnie wtedy, gdy jest on mały, bez piwnicy, z niewielką łazienką. Kabinę można zamontować na poddaszu, jednak model z katalogu (o standardowej wysokości ok. 200 cm) raczej się tam nie zmieści, więc saunę należy wykonać na wymiar. Jeśli łazienka nie jest najmniejsza, można np. usunąć z niej wannę, pozostawić (bądź zamontować) prysznic i wstawić małą domową saunę – najmniejsze wersje mają powierzchnię ok. 1,5 m2.

W modernizowanym domu najłatwiej zamontować saunę w postaci niewielkiej gotowej kabiny
W modernizowanym domu najłatwiej zamontować saunę w postaci niewielkiej gotowej kabiny. Jej montaż zajmuje kilka godzin. (fot. Sa-Fin)

Warto też rozważyć przeznaczenie jednego z pokoi na SPA, bądź wstawić kabinę do jednego z pomieszczeń gościnnych. Nowoczesne modele charakteryzuje ciekawe wzornictwo, dzięki czemu niejako wkraczają na salony. Gdyby wnętrze miało dostęp do tarasu lub balkonu, byłoby idealnie, ponieważ po zabiegu korzystnie jest wyjść na świeże powietrze. Kabiny montuje się także w pomieszczeniach gospodarczych, jak pralnia czy garaż. A jeśli i to nie wchodzi w grę, zbudujmy saunę w ogrodzie – wybierzmy wtedy tradycyjną, z piecem opalanym drewnem.

Kabina może mieć różną wielkość, ale pełen komfort zapewni taka, w której można przyjąć pozycję leżącą (wówczas nagrzewa się całe ciało) – więc przynajmniej jeden z jej boków powinien mieć długość 2 m. Z mniejszej sauny korzysta się na siedząco – na osobę powinno przypadać ok. 60 cm długości ławki. Najpowszechniejsze są kabiny o wymiarach 200 × 160 lub 200 × 200 cm i wysokości co najmniej 200 cm. Gabaryty takie umożliwiają montaż siedzisk na dwóch poziomach (dolne umieszcza się ok. 40 cm nad posadzką, górne ok. 80 cm). W kabinie o wysokości 230 cm mieszczą się nawet trzy poziomy ławek.

W niewielkich budynkach sauna bywa montowana pod skosami na poddaszu
W niewielkich budynkach sauna bywa montowana nawet na tarasie
W niewielkich budynkach sauna bywa montowana pod skosami na poddaszu, a nawet na tarasie. (fot. Sauna PBN)

JAKIE WARUNKI POWINNO SPEŁNIAĆ POMIESZCZENIE?

Bardzo ważne jest to, by wnętrze, w którym planujemy saunę, miało sprawną wentylację, doprowadzenie instalacji elektrycznej oraz nienasiąkliwą posadzkę z płytek ceramicznych. Odpływ w podłodze oraz podłączenie ciepłej i zimnej wody – nie są niezbędne. Odkąd w saunach montuje się piece elektryczne i generatory pary nie trzeba budować przy nich oddzielnego przewodu kominowego i paleniska. Przy montażu kabiny wyposażonej w promienniki podczerwieni (stanowiącej alternatywę dla typowych saun), nie obowiązują wymogi związane z wentylacją pomieszczenia i odpornością posadzki na wilgoć. W kabinie takiej nie wydziela się bowiem nadmierna wilgoć ani para wodna.

Najczęstszym problemem jest niewłaściwa wentylacja – co prowadzi nie tylko do obniżenia komfortu zabiegu, ale i do zawilgocenia wnętrza, a nawet do przegrzewania się urządzeń wewnątrz sauny. W kabinie z piecem elektrycznym (najpopularniejsze rozwiązanie), wlot świeżego powietrza umieszcza się w ściance pod piecem, zaś wylot ogrzanego – po przeciwległej stronie sauny, wysoko na ścianie lub w suficie. Kierowane jest ono do pomieszczenia, w którym znajduje się kabina – nigdy do kanału wentylacyjnego. Istotna jest też cyrkulacja powietrza wokół sauny – powinna być zatem odsunięta przynajmniej 5 cm od ścian i 10 cm od sufitu.

Przykładowy schemat wnętrza sauny, wraz z wymiarami
W saunie o wysokości powyżej 2 m mogą znajdować się nawet trzy poziomy ławek. Wlot powietrza do kabiny umieszcza się zazwyczaj na ścianie z drzwiami, pod piecem elektrycznym, zaś wylot – po przeciwległej stronie – nad siedziskami bądź w suficie.

Instalacja elektryczna powinna być doprowadzona osobnym obwodem, zabezpieczonym wyłącznikiem różnicowoprądowym w rozdzielnicy. Rodzaj obwodu dobiera się odpowiednio do mocy pieca elektrycznego, generatora pary, promienników podczerwieni itd. Jednofazowy wystarcza do obsłużenia urządzenia, którego moc nie przekracza 4–5 kW. Piec o mocy powyżej 5 kW wymaga trójfazowego przyłącza.

Jeśli w saunie będziemy korzystać z kąpieli parowej (podczas której na posadzce zbiera się woda), w podłodze w miejscu kabiny powinien znaleźć się odpływ. Najważniejszym jego elementem jest syfon, który uniemożliwia zasysanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Polecamy również reportaż: Sauna zbudowana własnoręcznie

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Klafs

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny