Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Jeśli domowe SPA zaplanowano na etapie projektu budynku, najczęściej znajduje się w dużej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. Obok sauny jest prysznic, wanna lub balia z zimną wodą (do schładzania ciała) oraz leżanka lub fotel - miejsce, gdzie po zabiegu można się swobodnie wytrzeć, przebrać i zrelaksować.

JAKIE WYMIARY POWINNA MIEĆ DOMOWA SAUNA?

Najpopularniejsze są te o wymiarach 200 × 160 cm lub 200 × 200 cm, i wysokości co najmniej 200 cm. Przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny powinno być to przynajmniej 200 × 200 × 200 cm, jednak nie ma potrzeby montażu dużej kabiny z mocnym piecem, jeśli w jednym czasie będą korzystać z niej tylko dwie osoby.

Największy komfort zapewni wnętrze, w którym można się położyć. W związku z tym chociaż jeden boków sauny powinien mieć długość 2 m. Standardowa wysokość 2 m umożliwi wygodne siedzenie na górnych ławkach - na wysokości około 80 cm (dolne montuje się ok. 40 cm nad posadzką). W kabinie 2,30 m zmieszczą się trzy poziomy siedzisk.

Przykładowy schemat wnętrza sauny wraz z wymiarami
W saunie o wysokości powyżej 2 m mogą znajdować się nawet trzy poziomy ławek. Wlot powietrza do kabiny umieszcza się zazwyczaj na ścianie z drzwiami, pod piecem elektrycznym, zaś wylot - po przeciwległej stronie - nad siedziskami bądź w suficie.

ODPOWIEDNIE MIEJSCE NA SAUNĘ

Saunę najlepiej uwzględnić w projekcie domu i przeznaczyć się na nią przestrzeń w pokoju kąpielowym, sporej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. W pobliżu kabiny planuje się prysznic lub wannę do schładzania ciała oraz strefę, w której można się swobodnie wytrzeć, przebrać, zrelaksować i położyć po zabiegu.

Natrysk w pobliżu sauny
Pamiętajmy, że w pobliżu kabiny powinien znajdować się natrysk. Przed rozpoczęciem zabiegu należy bowiem umyć całe ciało, a w trakcie jego trwania - schładzać się, biorąc zimny prysznic. (fot. Oras)

Znalezienie idealnego miejsca na saunę w użytkowanym budynku bywa trudne. Zwłaszcza wtedy, gdy jest mały, bez piwnicy, ze skosami na poddaszu - wstawienie tam katalogowego modelu o standardowej wysokości ok. 200 cm jest niemożliwe. Można także wykonać ją na wymiar. W niewielkiej łazience z prysznicem zamiast wanny, często wstawia się wersję kabinową - najmniejsze modele mają powierzchnię ok. 1,5 m2.

W niewielkich budynkach sauna bywa montowana pod skosami na poddaszu, a nawet na tarasie. (fot. Sauna PBN)

Nowoczesne sauny charakteryzuje ciekawe wzornictwo, dzięki czemu niejako wkraczają na salony - niekiedy jeden z pokojów przeznacza się na przestrzeń SPA. Idealnie jeśli ma wyjście na taras lub balkon i umożliwia wyjście na świeże powietrze po seansie.

Kabinę montuje się czasem w pomieszczeniu gospodarczym, pralni, garażu. Istotne, by wnętrze takie miało doprowadzenie instalacji elektrycznej, własną wentylację oraz nienasiąkliwą posadzkę wykończoną płytkami (dwa ostatnie wymogi nie dotyczą kabin IR). Odpływ w podłodze oraz podłączenie ciepłej i zimnej wody nie są niezbędne. Odkąd w saunach montuje się piece elektryczne i generatory pary, nie trzeba budować przy nich oddzielnego przewodu kominowego i paleniska.

Nowoczesna sauna
Nowoczesne sauny dobrze prezentują się nawet w pomieszczeniach dziennych. Warto rozważyć przeznaczenie jednego z nich na pokój SPA. (fot. Klafs)

Pamiętajmy, że instalacja elektryczna powinna być wykonana przez elektryka z uprawnieniami i doprowadzona osobnym obwodem, zabezpieczonym wyłącznikiem różnicowoprądowym w rozdzielnicy. Obwód dobiera się do mocy pieca elektrycznego, generatora pary czy promienników podczerwieni.

Częstym problemem jest niewłaściwa wentylacja, prowadząca do zawilgocenia pomieszczenia, przegrzewania się urządzeń w saunie oraz obniżająca komfortu zabiegu. W kabinie z piecem elektrycznym wlot świeżego powietrza umieszcza się w ściance pod piecem, zaś wylot ogrzanego - po przeciwległej stronie, wysoko na ścianie lub w suficie. Ogrzane powietrze wyprowadzane jest kanałem wentylacji grawitacyjnej do wnętrza, w którym znajduje się sauna (skąd też było pobrane) - nigdy do kanału wentylacyjnego. Warunkiem jego cyrkulacji wokół kabiny jest zamontowanie jej w pewnej odległości od ścian (przynajmniej 5 cm) i sufitu (minimum 10 cm).

Małgorzata Kolmus

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje