Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Jeśli domowe SPA zaplanowano na etapie projektu budynku, najczęściej znajduje się w dużej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. Obok sauny jest prysznic, wanna lub balia z zimną wodą (do schładzania ciała) oraz leżanka lub fotel - miejsce, gdzie po zabiegu można się swobodnie wytrzeć, przebrać i zrelaksować.

JAKIE WYMIARY POWINNA MIEĆ DOMOWA SAUNA?

Najpopularniejsze są te o wymiarach 200 × 160 cm lub 200 × 200 cm, i wysokości co najmniej 200 cm. Przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny powinno być to przynajmniej 200 × 200 × 200 cm, jednak nie ma potrzeby montażu dużej kabiny z mocnym piecem, jeśli w jednym czasie będą korzystać z niej tylko dwie osoby.

Największy komfort zapewni wnętrze, w którym można się położyć. W związku z tym chociaż jeden boków sauny powinien mieć długość 2 m. Standardowa wysokość 2 m umożliwi wygodne siedzenie na górnych ławkach - na wysokości około 80 cm (dolne montuje się ok. 40 cm nad posadzką). W kabinie 2,30 m zmieszczą się trzy poziomy siedzisk.

Przykładowy schemat wnętrza sauny wraz z wymiarami
W saunie o wysokości powyżej 2 m mogą znajdować się nawet trzy poziomy ławek. Wlot powietrza do kabiny umieszcza się zazwyczaj na ścianie z drzwiami, pod piecem elektrycznym, zaś wylot - po przeciwległej stronie - nad siedziskami bądź w suficie.

ODPOWIEDNIE MIEJSCE NA SAUNĘ

Saunę najlepiej uwzględnić w projekcie domu i przeznaczyć się na nią przestrzeń w pokoju kąpielowym, sporej łazience, pomieszczeniu fitness lub czystej piwnicy. W pobliżu kabiny planuje się prysznic lub wannę do schładzania ciała oraz strefę, w której można się swobodnie wytrzeć, przebrać, zrelaksować i położyć po zabiegu.

Natrysk w pobliżu sauny
Pamiętajmy, że w pobliżu kabiny powinien znajdować się natrysk. Przed rozpoczęciem zabiegu należy bowiem umyć całe ciało, a w trakcie jego trwania - schładzać się, biorąc zimny prysznic. (fot. Oras)

Znalezienie idealnego miejsca na saunę w użytkowanym budynku bywa trudne. Zwłaszcza wtedy, gdy jest mały, bez piwnicy, ze skosami na poddaszu - wstawienie tam katalogowego modelu o standardowej wysokości ok. 200 cm jest niemożliwe. Można także wykonać ją na wymiar. W niewielkiej łazience z prysznicem zamiast wanny, często wstawia się wersję kabinową - najmniejsze modele mają powierzchnię ok. 1,5 m2.

W niewielkich budynkach sauna bywa montowana pod skosami na poddaszu, a nawet na tarasie. (fot. Sauna PBN)

Nowoczesne sauny charakteryzuje ciekawe wzornictwo, dzięki czemu niejako wkraczają na salony - niekiedy jeden z pokojów przeznacza się na przestrzeń SPA. Idealnie jeśli ma wyjście na taras lub balkon i umożliwia wyjście na świeże powietrze po seansie.

Kabinę montuje się czasem w pomieszczeniu gospodarczym, pralni, garażu. Istotne, by wnętrze takie miało doprowadzenie instalacji elektrycznej, własną wentylację oraz nienasiąkliwą posadzkę wykończoną płytkami (dwa ostatnie wymogi nie dotyczą kabin IR). Odpływ w podłodze oraz podłączenie ciepłej i zimnej wody nie są niezbędne. Odkąd w saunach montuje się piece elektryczne i generatory pary, nie trzeba budować przy nich oddzielnego przewodu kominowego i paleniska.

Nowoczesna sauna
Nowoczesne sauny dobrze prezentują się nawet w pomieszczeniach dziennych. Warto rozważyć przeznaczenie jednego z nich na pokój SPA. (fot. Klafs)

Pamiętajmy, że instalacja elektryczna powinna być wykonana przez elektryka z uprawnieniami i doprowadzona osobnym obwodem, zabezpieczonym wyłącznikiem różnicowoprądowym w rozdzielnicy. Obwód dobiera się do mocy pieca elektrycznego, generatora pary czy promienników podczerwieni.

Częstym problemem jest niewłaściwa wentylacja, prowadząca do zawilgocenia pomieszczenia, przegrzewania się urządzeń w saunie oraz obniżająca komfortu zabiegu. W kabinie z piecem elektrycznym wlot świeżego powietrza umieszcza się w ściance pod piecem, zaś wylot ogrzanego - po przeciwległej stronie, wysoko na ścianie lub w suficie. Ogrzane powietrze wyprowadzane jest kanałem wentylacji grawitacyjnej do wnętrza, w którym znajduje się sauna (skąd też było pobrane) - nigdy do kanału wentylacyjnego. Warunkiem jego cyrkulacji wokół kabiny jest zamontowanie jej w pewnej odległości od ścian (przynajmniej 5 cm) i sufitu (minimum 10 cm).

Małgorzata Kolmus

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje