Sauna fińska - dobór pomieszczenia, wentylacja, elektryka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna fińska - dobór pomieszczenia, wentylacja, elektryka

Najkorzystniej zaplanować pomieszczenie na saunę na etapie projektu. Nie musimy od razu inwestować w jego wyposażenie, może ono pozostać puste i czekać na lepszy moment. Ważne jednak, aby miało własną wentylację i doprowadzone zasilanie elektryczne.

Wentylacja sauny fińskiej

Kabin sauny fińskiej nie podłącza się nigdy bezpośrednio do kanału wentylacyjnego tego wnętrza. Sauny wyposażone są we własny system wentylacyjny (powietrze dostaje się przez otwór w dolnej części kabiny, a wydostaje z niej specjalnym kanałem wentylacyjnym w górnej części. Następnie powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia kanałem wentylacji grawitacyjnej).

Żeby zapewnić cyrkulację powietrza wokół kabiny, należy zachować przynajmniej 30 mm odstęp między ścianą pomieszczenia a ścianą kabiny.

Instalacja elektryczna w saunie fińskiej

Dodatkowe urządzenia elektryczne takie jak oświetlenie czy zegary, powinny mieć oddzielny obwód. Instalację elektryczną należy rozprowadzać przy użyciu specjalnych, silikonowych przewodów elektrycznych, odpornych na działanie wysokiej temperatury.

Odpływ wody w saunie fińskiej

Ponadto w podłodze (w miejscu przeznaczonym na kabinę) warto zaplanować odpływ wody. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy zwolennikami kąpieli parowej, podczas której na posadzce zbiera się sporo wody.

Uwaga! W odpływie należy uwzględnić syfon, który uniemożliwi zasysanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Kratki nie wolno umieszczać pod piecem.

Wielkość sauny fińskiej

Na kabinę sauny można także przeznaczyć część istniejącej łazienki. Istotne, aby ta spełniała powyższe warunki, a także miała nienasiąkliwą posadzkę (gres, terakota). Posadzka nie jest bowiem elementem konstrukcyjnym sauny - stanowi jedynie podłoże pod nią. Dodatkowo luźno układa się na niej drewniane kratki.

Wielkość pomieszczenia na saunę zależy od naszych preferencji, sauna może mieć dowolne wymiary. Ważne jednak, żeby nie była zbyt mała; w ciasnej może być nam niewygodnie i zamiast odpoczywać - będziemy się męczyć. Pełen komfort kąpieli uzyskamy w kabinie, w której będziemy mogli odpoczywać w pozycji leżącej (wówczas nagrzewa się całe ciało), zatem jeden z boków sauny powinien mieć długość co najmniej 2 m.

Przy mniejszej kubaturze rozważamy saunę do zabiegu tylko na siedząco - na jedną osobę dorosłą w pozycji siedzącej powinno przypadać 60 cm ławki górnej. Najczęściej spotykane wymiary sauny to 2 x 1,6 m lub 2 x 2 m o wysokości przynajmniej 2 m, która umożliwia wygodne siedzenie na górnych ławkach.

Sama kabina sauny może zostać zbudowana na miejscu i dostosowana do kształtu wnętrza (załamań ścian lub/i sufitu) lub złożona z gotowych prefabrykowanych elementów (ścian, sufitu, podłogi, ławek). Taką saunę wybierzemy z oferty rynkowej (kabiny prefabrykowane dostępne są w wymiarach od 1,2 x 1,2 do 3 x 2,5 m) lub zamówić według indywidualnych potrzeb.

Sauna o niewielkich rozmiarach
O saunach niewielkich rozmiarów można pomyśleć np. przy okazji remontu łazienki, w miejsce wanny możemy wstawić tego typu małe kabiny (fot. Harvialand)

Gdzie powinno być pomieszczenie na saunę?

Marek Brodacki - ekspert i wieloletni praktyk, właściciela firmy produkującej i montującej sauny: W przypadku instalacji takich jak sauny, które mają służyć dla zdrowia i wypoczynku ich posiadaczy, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wygodę podczas zażywania kąpieli. Jest to bardzo ważne, aby zaplanować oraz wykonać saunę w taki sposób i tam, gdzie najlepiej posłuży swoim właścicielom.

Sauny, z uwagi na specyfikę kąpieli, powinny być urządzone w pobliżu prysznica lub odpowiednio przygotowanego miejsca do schładzania ciała (wanny, balii z zimną wodą). Na komfort użytkowania tego typu instalacji wpływa również swobodna możliwość przebrania się bądź wytarcia przed i po kąpieli, a więc warto zaplanować chociaż mały kącik, w którym spokojnie się przebierzemy, wytrzemy, i odpoczniemy po zabiegu.

Redaktor: Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Klafs

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość edek

17 Maj 2015, 18:01

w artykule "Sauna fińska - dobór pomieszczenia, wentylacja, elektryka" jest zdanie:"Uwaga!... Kratki nie wolno umieszczać pod piecem". Natomiast w atykule "Kabina sauny - budowa, rodzaje" jest fraza:"W podłodze kabiny (pod piecem) warto zrobić odpływ wody, zwłaszcza w saunie parowej" ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje