Sauna na poddaszu okazała się znakomitym pomysłem!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna na poddaszu okazała się znakomitym pomysłem!

Saunowanie wcale mi nie powszednieje - zażywam takiego wypoczynku przynajmniej 2 razy w tygodniu, w zimie nawet częściej. Zakup sauny okazał się znakomitym pomysłem - mówi Paweł, który wraz z Kasią są Czytelnikami Budujemy Dom. Korzystają z sauny suchej od 2002 r.

Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, 160 m2.

Parametry sauny:

  • Tradycyjna, dla 2-4 osób; wykonana na wymiar; ściany i sufit ze świerka skandynawskiego, drzwi z barwionego szkła hartowanego, ławy i zagłówki z osiki.
  • Wyposażenie - standardowe oraz głośniki odporne na wilgoć i wysoką temperaturę.
  • Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, ze sterowaniem na piecu.
  • Zasilanie - 3 fazy (400 V).

Lokalizacja: na poddaszu, w łazience z prysznicem.

Decyzja: Paweł - Często podróżuję zawodowo i w hotelach bardzo lubię korzystać z sauny. Pomyślałem, że przyda się w naszym domu, żona poparła moją inicjatywę. Ulokowaliśmy ją w rodzinnej łazience na poddaszu, w której urządziliśmy kącik z meblami wypoczynkowymi i zamontowaliśmy prysznic z hydromasażem. Operacja zainstalowania sauny odbyła się błyskawicznie.

Po trzech tygodniach od pomiarów, pojechałem do producenta aby obejrzeć i zaakceptować gotową kabinę - firma ma taki standard pracy. Później rozebrano ją i przewieziono do nas w częściach. Montaż trwał kilka godzin. Wcześniej przygotowałem zasilanie elektryczne. Wykonawca dopasował saunę do ukośnego stropodachu. Wygląda proporcjonalnie w kąpielowo-wypoczynkowej przestrzeni.

Wnętrze sauny
Kabinę wyposażono w głośniki, leżanki w oparcia i zagłówki.
Piec w saunie
Najczęściej właściciele nagrzewają saunę do 80–95°C.

Sauna na poddaszu - rady i przestrogi:

  • Przy pierwszej wizycie instalator podpowiedział, żeby we wnętrzu założyć głośniki odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Rzeczywiście, warto je dodać, ponieważ słuchanie relaksującej muzyki podczas seansu zwiększa poczucie odprężenia. Głośniki podłączam do zestawu CD/radio, stojącego w łazience. Nie zamówiłem alarmu, ponieważ nikt z nas nie korzysta z sauny, kiedy jest sam w domu.
  • Saunowanie wcale mi nie powszednieje - zażywam takiego wypoczynku przynajmniej 2 razy w tygodniu, w zimie nawet częściej. Syn idzie w moje ślady. Zakup sauny okazał się znakomitym pomysłem. Lubię, gdy powietrze ma temperaturę 80-95°C, wytrzymuję wówczas 15 min seans. Nieco dłuższy jest wypoczynek i schłodzenie ciała, a potem wchodzę drugi raz do kabiny, schładzam się i kończę. Zawsze polewam kamienie wodą, używam olejków eterycznych.
  • Kasia: Mąż kocha saunę jak Finowie, lecz ja ograniczam pobyty w niej ze względów zdrowotnych. Mimo to w łagodniejszych warunkach wielokrotnie przekonałam się, że jest ona świetnym antidotum na stres, zmęczone mięśnie, czy zmarznięcie.

Sauna na poddaszu - koszty:

  • Sauna z wyposażeniem i montażem 12 000 zł;
  • Eksploatacja - zużycie prądu około 60 zł/m-c, olejki eteryczne około 100 zł/rok.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Bryłę sauny dopasowano do stropodachu i wielkości łazienki.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotrek

02 Cze 2020, 20:48

Witam Czy mozna prosic o kontakt producenta sauny? Dzkekuje

time image

Gość Rafał B.

09 Maj 2020, 18:28

Bardzo podoba mi się Państwa sauna.Jeśli to nie problem proszę o namiary na producenta sauny. Z wyrazami szacunku Rafał E-mail: rafal.bieniek1@wp.pl

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje