Sauna na poddaszu okazała się znakomitym pomysłem!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna na poddaszu okazała się znakomitym pomysłem!

Saunowanie wcale mi nie powszednieje - zażywam takiego wypoczynku przynajmniej 2 razy w tygodniu, w zimie nawet częściej. Zakup sauny okazał się znakomitym pomysłem - mówi Paweł, który wraz z Kasią są Czytelnikami Budujemy Dom. Korzystają z sauny suchej od 2002 r.

Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, 160 m2.

Parametry sauny:

  • Tradycyjna, dla 2-4 osób; wykonana na wymiar; ściany i sufit ze świerka skandynawskiego, drzwi z barwionego szkła hartowanego, ławy i zagłówki z osiki.
  • Wyposażenie - standardowe oraz głośniki odporne na wilgoć i wysoką temperaturę.
  • Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, ze sterowaniem na piecu.
  • Zasilanie - 3 fazy (400 V).

Lokalizacja: na poddaszu, w łazience z prysznicem.

Decyzja: Paweł - Często podróżuję zawodowo i w hotelach bardzo lubię korzystać z sauny. Pomyślałem, że przyda się w naszym domu, żona poparła moją inicjatywę. Ulokowaliśmy ją w rodzinnej łazience na poddaszu, w której urządziliśmy kącik z meblami wypoczynkowymi i zamontowaliśmy prysznic z hydromasażem. Operacja zainstalowania sauny odbyła się błyskawicznie.

Po trzech tygodniach od pomiarów, pojechałem do producenta aby obejrzeć i zaakceptować gotową kabinę - firma ma taki standard pracy. Później rozebrano ją i przewieziono do nas w częściach. Montaż trwał kilka godzin. Wcześniej przygotowałem zasilanie elektryczne. Wykonawca dopasował saunę do ukośnego stropodachu. Wygląda proporcjonalnie w kąpielowo-wypoczynkowej przestrzeni.

Wnętrze sauny
Kabinę wyposażono w głośniki, leżanki w oparcia i zagłówki.
Piec w saunie
Najczęściej właściciele nagrzewają saunę do 80–95°C.

Sauna na poddaszu - rady i przestrogi:

  • Przy pierwszej wizycie instalator podpowiedział, żeby we wnętrzu założyć głośniki odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Rzeczywiście, warto je dodać, ponieważ słuchanie relaksującej muzyki podczas seansu zwiększa poczucie odprężenia. Głośniki podłączam do zestawu CD/radio, stojącego w łazience. Nie zamówiłem alarmu, ponieważ nikt z nas nie korzysta z sauny, kiedy jest sam w domu.
  • Saunowanie wcale mi nie powszednieje - zażywam takiego wypoczynku przynajmniej 2 razy w tygodniu, w zimie nawet częściej. Syn idzie w moje ślady. Zakup sauny okazał się znakomitym pomysłem. Lubię, gdy powietrze ma temperaturę 80-95°C, wytrzymuję wówczas 15 min seans. Nieco dłuższy jest wypoczynek i schłodzenie ciała, a potem wchodzę drugi raz do kabiny, schładzam się i kończę. Zawsze polewam kamienie wodą, używam olejków eterycznych.
  • Kasia: Mąż kocha saunę jak Finowie, lecz ja ograniczam pobyty w niej ze względów zdrowotnych. Mimo to w łagodniejszych warunkach wielokrotnie przekonałam się, że jest ona świetnym antidotum na stres, zmęczone mięśnie, czy zmarznięcie.

Sauna na poddaszu - koszty:

  • Sauna z wyposażeniem i montażem 12 000 zł;
  • Eksploatacja - zużycie prądu około 60 zł/m-c, olejki eteryczne około 100 zł/rok.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Bryłę sauny dopasowano do stropodachu i wielkości łazienki.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Piotrek

02 Cze 2020, 20:48

Witam Czy mozna prosic o kontakt producenta sauny? Dzkekuje

time image

Gość Rafał B.

09 Maj 2020, 18:28

Bardzo podoba mi się Państwa sauna.Jeśli to nie problem proszę o namiary na producenta sauny. Z wyrazami szacunku Rafał E-mail: rafal.bieniek1@wp.pl

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje