Sauna fińska z tradycyjną manualną obsługą - to się sprawdza!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna fińska z tradycyjną manualną obsługą - to się sprawdza!

Z perspektywy 10 lat użytkowania mogę doradzić zakup sauny z tradycyjną manualną obsługą, nie elektroniczną - tak naprawdę potrzeba tylko funkcji włącz/wyłącz i regulatora temperatury, a nie wyrafinowanej elektroniki - mówi Adam, który wraz z Joanną są Czytelnikami Budujemy Dom. Korzystają z sauny fińskiej od 2010 r.

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia 184 m2.

Parametry sauny:

 • Wykonana na wymiar dla 3 lub 4 osób; z drewna cedrowego.
 • Wyposażenie - drzwi z przyciemnionego szkła hartowanego, 2 leżanki, lampy LED, termometr, higrometr, klepsydra, wiadro, łycha do wody.
 • Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, z regulacją manualną.
 • Zasilanie elektryczne - 3 fazy (400 V).

Lokalizacja: przy głównej sypialni (w łazience o powierzchni 12 m2).

Decyzja: Joanna - Jakiś czas mieszkaliśmy za granicą, ale przed powrotem do kraju kupiliśmy pod Warszawą dom, który etapami remontowaliśmy. Kiełkowała w nas myśl, żeby dodać saunę do istniejącego małżeńskiego miniapartamentu. Dlaczego? Ponieważ oboje lubimy ciepło, a w Polsce było nam zimno jesienią i zimą. Chcieliśmy mieć możliwość wygrzania się w gorącym powietrzu i przy okazji - zahartowania organizmu i zrelaksowania się.

Miejsce na saunę wykroiliśmy, zmniejszając pokój córki - dzięki temu jej prywatna przestrzeń stała się przytulniejsza, z kolei my zyskaliśmy miejsce do wypoczynku. Gorące seanse urządzamy głównie od listopada do marca, szczególnie polubił je mąż. W głębi ogrodu buduje nawet placyk z wiszącym kubłem do ochładzania ciała zimną wodą. Posiadanie sauny we własnym domu to zupełnie co innego, niż korzystanie z niej z obcymi ludźmi w hotelu, czy na basenie. Poczucie prywatności, swobody i higieny jest wyższe.

Drzwi wykonano z hartowanego, przyciemnionego szkła o grubości 8 mm.
Ściany sauny wykonano z drewna cedrowego
Ściany sauny wykonano z drewna cedrowego (mocowano na wpust i pióro).
Piec jednofunkcyjny w saunie
Piec jednofunkcyjny, a nad nim wiszący pojemnik na zioła.

Sauna fińska - rady i przestrogi:

 • Adam: Regularne zabiegi w saunie pomagają mi w dbaniu o zdrowie, regeneracji mięśni i ogólnym relaksowaniu się. W chłodniejszej porze roku to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. W zimie uruchamiam piec raz na dwa tygodnie, natomiast żona dołącza do mnie raz w miesiącu, z tym że woli przebywać w nieco niższej temperaturze powietrza, niż ja, tj. 80-100°C. Dla mnie optimum to 105°C. W trakcie seansów oboje chętnie polewamy kamienie wodą i stosujemy miętę w kryształkach, to rodzaj aromaterapii.

  Zwykle wchodzę do sauny trzy razy na 5-7 minut. Po pierwszym pobycie schładzam się w wannie z zimną wodą lub wybiegam do ogrodu na kilka minut, efekt chłodzenia jest najlepszy przy temperaturze -10°C.
 • Do montażu pieca potrzebna była tzw. siła, ale jej doprowadzenie było proste. Podczas remontu elektryk położył przewody na nieużytkowym strychu. Wentylacja kabiny odbywa się sposobem grawitacyjnym, o odpowiednie parametry otworów zadbał wykonawca. Dobrał piec. Z perspektywy 10 lat użytkowania mogę doradzić zakup modelu z tradycyjną manualną obsługą, nie elektroniczną - tak naprawdę potrzeba tylko funkcji włącz/wyłącz i regulatora temperatury, a nie wyrafinowanej elektroniki. Zarekomendował drewno cedrowe i takie znakomicie się sprawdza.

  Sam zadbałem o przyciemnione nastrojowe oświetlenie - kupiłem tradycyjną żarówkę w kolorze czerwonym. Pielęgnacja kabiny jest banalnie łatwa. Polega na odkurzeniu i umyciu podłogi, przetarciu drewna wilgotną ściereczką. Resztę robi wysoka temperatura.

Sauna fińska - koszty:

 • Sauna z wyposażeniem i montażem 12 000 zł;
 • Eksploatacja średnio 30 zł/m-c.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje