Sauna fińska z tradycyjną manualną obsługą - to się sprawdza!

Sauna fińska z tradycyjną manualną obsługą - to się sprawdza!

Z perspektywy 10 lat użytkowania mogę doradzić zakup sauny z tradycyjną manualną obsługą, nie elektroniczną - tak naprawdę potrzeba tylko funkcji włącz/wyłącz i regulatora temperatury, a nie wyrafinowanej elektroniki - mówi Adam, który wraz z Joanną są Czytelnikami Budujemy Dom. Korzystają z sauny fińskiej od 2010 r.

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia 184 m2.

Parametry sauny:

  • Wykonana na wymiar dla 3 lub 4 osób; z drewna cedrowego.
  • Wyposażenie - drzwi z przyciemnionego szkła hartowanego, 2 leżanki, lampy LED, termometr, higrometr, klepsydra, wiadro, łycha do wody.
  • Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, z regulacją manualną.
  • Zasilanie elektryczne - 3 fazy (400 V).

Lokalizacja: przy głównej sypialni (w łazience o powierzchni 12 m2).

Decyzja: Joanna - Jakiś czas mieszkaliśmy za granicą, ale przed powrotem do kraju kupiliśmy pod Warszawą dom, który etapami remontowaliśmy. Kiełkowała w nas myśl, żeby dodać saunę do istniejącego małżeńskiego miniapartamentu. Dlaczego? Ponieważ oboje lubimy ciepło, a w Polsce było nam zimno jesienią i zimą. Chcieliśmy mieć możliwość wygrzania się w gorącym powietrzu i przy okazji - zahartowania organizmu i zrelaksowania się.

Miejsce na saunę wykroiliśmy, zmniejszając pokój córki - dzięki temu jej prywatna przestrzeń stała się przytulniejsza, z kolei my zyskaliśmy miejsce do wypoczynku. Gorące seanse urządzamy głównie od listopada do marca, szczególnie polubił je mąż. W głębi ogrodu buduje nawet placyk z wiszącym kubłem do ochładzania ciała zimną wodą. Posiadanie sauny we własnym domu to zupełnie co innego, niż korzystanie z niej z obcymi ludźmi w hotelu, czy na basenie. Poczucie prywatności, swobody i higieny jest wyższe.

Drzwi wykonano z hartowanego, przyciemnionego szkła o grubości 8 mm.
Ściany sauny wykonano z drewna cedrowego
Ściany sauny wykonano z drewna cedrowego (mocowano na wpust i pióro).
Piec jednofunkcyjny w saunie
Piec jednofunkcyjny, a nad nim wiszący pojemnik na zioła.

Sauna fińska - rady i przestrogi:

  • Adam: Regularne zabiegi w saunie pomagają mi w dbaniu o zdrowie, regeneracji mięśni i ogólnym relaksowaniu się. W chłodniejszej porze roku to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. W zimie uruchamiam piec raz na dwa tygodnie, natomiast żona dołącza do mnie raz w miesiącu, z tym że woli przebywać w nieco niższej temperaturze powietrza, niż ja, tj. 80-100°C. Dla mnie optimum to 105°C. W trakcie seansów oboje chętnie polewamy kamienie wodą i stosujemy miętę w kryształkach, to rodzaj aromaterapii. Zwykle wchodzę do sauny trzy razy na 5-7 minut. Po pierwszym pobycie schładzam się w wannie z zimną wodą lub wybiegam do ogrodu na kilka minut, efekt chłodzenia jest najlepszy przy temperaturze -10°C.
  • Do montażu pieca potrzebna była tzw. siła, ale jej doprowadzenie było proste. Podczas remontu elektryk położył przewody na nieużytkowym strychu. Wentylacja kabiny odbywa się sposobem grawitacyjnym, o odpowiednie parametry otworów zadbał wykonawca. Dobrał piec. Z perspektywy 10 lat użytkowania mogę doradzić zakup modelu z tradycyjną manualną obsługą, nie elektroniczną - tak naprawdę potrzeba tylko funkcji włącz/wyłącz i regulatora temperatury, a nie wyrafinowanej elektroniki. Zarekomendował drewno cedrowe i takie znakomicie się sprawdza. Sam zadbałem o przyciemnione nastrojowe oświetlenie - kupiłem tradycyjną żarówkę w kolorze czerwonym. Pielęgnacja kabiny jest banalnie łatwa. Polega na odkurzeniu i umyciu podłogi, przetarciu drewna wilgotną ściereczką. Resztę robi wysoka temperatura.

Koszty budowy sauny fińskiej:

  • Sauna z wyposażeniem i montażem 12 000 zł;
  • Eksploatacja średnio 30 zł/m-c.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz