Sauna w piwnicy drewnianego domu ma tylko jedną wadę

Sauna w piwnicy drewnianego domu ma tylko jedną wadę

Wadą sauny są zbyt krótkie leżanki. Przy moim wzroście brakuje 20 cm, żebym mógł położyć się całkiem płasko. To wina wymiarów pomieszczenia, które wskazaliśmy i nic z tym nie mogliśmy zrobić - mówi Rysiek, który wraz z Anną jest Członkiem Klubu Budujących Dom. Korzystają z sauny suchej od 1999 r.

Parametry domu: z bala, parterowy z poddaszem i piwnicą, powierzchnia 200 m2.

Parametry sauny:

  • Klasyczna z drewna, dla 2-6 osób;
  • Ściany ze świerku; ławy, oparcia, zagłówki z osiki.
  • Wyposażenie - 2 ławki, oświetlenie, termometr z termohigrometrem, cebrzyk z łychą.
  • Piec - moc 5 kW, ze sterownikiem zewnętrznym, czas nagrzewania do 100°C - 30 min.
  • Zasilanie - 3 fazy (400 V).

Lokalizacja: w piwnicy.

Decyzja: Kiedy stawialiśmy drewniany dom pod miastem, uznaliśmy, że będzie on funkcjonalniejszy i atrakcyjniejszy dla nas i dla gości, jeśli w ogrodzie zbudujemy banię, ale ostatecznie skończyło się na saunie w piwnicy. Ulokowaliśmy ją obok łazienki z prysznicem i pomieszczenia rekreacyjnego z przyrządami do ćwiczeń i barkiem.

Budową sauny i doborem pieca zajął się fachowiec - z myślą o ewentualnych naprawach celowo znaleźliśmy w pobliżu specjalistyczną firmę. Wykonawca zainstalował piec dopasowany do parametrów kabiny i bez drogich funkcji. Na leżankach mogą się położyć dwie niewysokie osoby, albo usiąść - 6.

Regulator sauny
Regulator wisi na zewnątrz (obok łazienka z prysznicem).
Piec o mocy 5 kW w saunie
Piec o mocy 5 kW dla bezpieczeństwa odgrodzono ramą z drewna.

Sauna sucha w piwnicy - rady i przestrogi:

  • Ania: Gdyby kabina znajdowała się na parterze, a nie w piwnicy, mielibyśmy wygodniejszą komunikację z ogrodem i basenem. Ale mimo to w zimie nie odmawiamy sobie wybiegnięcia na śnieg i zrobienia w nim, nagimi ciałami, tzw. orłów. Mąż wchodzi do suchej sauny na 10-15 minut, gdy temperatura powietrza osiągnie w niej 100°C. Ja czekam, aż ostygnie do 60-70°C. Polewam kamienie wodą i witkami brzozowymi mieszam powietrze nad głową w celu lepszego rozprowadzenia pary wodnej i masowania nią ciała. Zabiegi w saunie dobrze mi robią w okresie stresów i chłodów. Ordynuję sobie dwa wejścia w cyklu, wytrzymuję do pierwszych potów. Regularnie dbam o kabinę, dlatego nie widać na niej oznak zużycia, choć ma już 20 lat. Boazerię świerkową, ławy i podest podłogowy przecieram ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Odkurzam i myję posadzkę z terakoty.
  • Rysiek: Wadą sauny są zbyt krótkie leżanki. Przy moim wzroście brakuje 20 cm, żebym mógł położyć się całkiem płasko. To wina wymiarów pomieszczenia, które wskazaliśmy i nic z tym nie mogliśmy zrobić. Poza tym sauna dała nam dużo korzyści zdrowotnych i towarzyskich. Dwadzieścia lat temu oboje z żoną byliśmy bardziej czynni fizycznie, niż dziś, często pływaliśmy w ogrodowym basenie, korzystaliśmy z sauny nawet raz w tygodniu sami lub ze znajomymi, zamieniając kąpiele w wodzie i w gorącym powietrzu w spotkania towarzyskie. Dziś uruchamiamy ją rzadziej, raz w miesiącu, lecz nadal sprawia nam frajdę. To ze względu na piec o mocy 5 kW elektryk musiał doprowadzić do wyznaczonego pomieszczenia w piwnicy tzw. siłę, a wykonawca natrudził się z zapewnieniem prawidłowej wentylacji grawitacyjnej. Otwory wentylacyjne umieścił w ścianie między pomieszczeniem z sauną i klatką schodową. Ocieplił porządnie ściany kabiny, lecz z uwagi na wysokość piwnicy, wynoszącą 2 m, posadzkę pod terakotą zaizolował cieńszą warstwą ocieplenia. Poza sezonem grzewczym na płytkach zbiera się wilgoć, musimy ją wycierać. Eksploatacja pieca nie jest droga, zwykle włączamy go w czasie obowiązywania tańszej taryfy. Jeden cykl zajmuje 2,5 godziny, nasze urządzenie rozgrzewa się przez 30-60 minut.

Koszty montażu sauny suchej w piwnicy:

  • Sauna z piecem i akcesoriami - 3135 zł (w 1999 r.);
  • Eksploatacja - 10-30 zł/m-c.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz