Sauna w piwnicy drewnianego domu ma tylko jedną wadę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna w piwnicy drewnianego domu ma tylko jedną wadę

Wadą sauny są zbyt krótkie leżanki. Przy moim wzroście brakuje 20 cm, żebym mógł położyć się całkiem płasko. To wina wymiarów pomieszczenia, które wskazaliśmy i nic z tym nie mogliśmy zrobić - mówi Rysiek, który wraz z Anną jest Członkiem Klubu Budujących Dom. Korzystają z sauny suchej od 1999 r.

Parametry domu: z bala, parterowy z poddaszem i piwnicą, powierzchnia 200 m2.

Parametry sauny:

 • Klasyczna z drewna, dla 2-6 osób;
 • Ściany ze świerku; ławy, oparcia, zagłówki z osiki.
 • Wyposażenie - 2 ławki, oświetlenie, termometr z termohigrometrem, cebrzyk z łychą.
 • Piec - moc 5 kW, ze sterownikiem zewnętrznym, czas nagrzewania do 100°C - 30 min.
 • Zasilanie - 3 fazy (400 V).

Lokalizacja: w piwnicy.

Decyzja: Kiedy stawialiśmy drewniany dom pod miastem, uznaliśmy, że będzie on funkcjonalniejszy i atrakcyjniejszy dla nas i dla gości, jeśli w ogrodzie zbudujemy banię, ale ostatecznie skończyło się na saunie w piwnicy. Ulokowaliśmy ją obok łazienki z prysznicem i pomieszczenia rekreacyjnego z przyrządami do ćwiczeń i barkiem.

Budową sauny i doborem pieca zajął się fachowiec - z myślą o ewentualnych naprawach celowo znaleźliśmy w pobliżu specjalistyczną firmę. Wykonawca zainstalował piec dopasowany do parametrów kabiny i bez drogich funkcji. Na leżankach mogą się położyć dwie niewysokie osoby, albo usiąść - 6.

Regulator sauny
Regulator wisi na zewnątrz (obok łazienka z prysznicem).
Piec o mocy 5 kW w saunie
Piec o mocy 5 kW dla bezpieczeństwa odgrodzono ramą z drewna.

Sauna sucha w piwnicy - rady i przestrogi:

 • Ania: Gdyby kabina znajdowała się na parterze, a nie w piwnicy, mielibyśmy wygodniejszą komunikację z ogrodem i basenem. Ale mimo to w zimie nie odmawiamy sobie wybiegnięcia na śnieg i zrobienia w nim, nagimi ciałami, tzw. orłów. Mąż wchodzi do suchej sauny na 10-15 minut, gdy temperatura powietrza osiągnie w niej 100°C. Ja czekam, aż ostygnie do 60-70°C. Polewam kamienie wodą i witkami brzozowymi mieszam powietrze nad głową w celu lepszego rozprowadzenia pary wodnej i masowania nią ciała.

  Zabiegi w saunie dobrze mi robią w okresie stresów i chłodów. Ordynuję sobie dwa wejścia w cyklu, wytrzymuję do pierwszych potów. Regularnie dbam o kabinę, dlatego nie widać na niej oznak zużycia, choć ma już 20 lat. Boazerię świerkową, ławy i podest podłogowy przecieram ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Odkurzam i myję posadzkę z terakoty.

 • Rysiek: Wadą sauny są zbyt krótkie leżanki. Przy moim wzroście brakuje 20 cm, żebym mógł położyć się całkiem płasko. To wina wymiarów pomieszczenia, które wskazaliśmy i nic z tym nie mogliśmy zrobić. Poza tym sauna dała nam dużo korzyści zdrowotnych i towarzyskich. Dwadzieścia lat temu oboje z żoną byliśmy bardziej czynni fizycznie, niż dziś, często pływaliśmy w ogrodowym basenie, korzystaliśmy z sauny nawet raz w tygodniu sami lub ze znajomymi, zamieniając kąpiele w wodzie i w gorącym powietrzu w spotkania towarzyskie.

  Dziś uruchamiamy ją rzadziej, raz w miesiącu, lecz nadal sprawia nam frajdę. To ze względu na piec o mocy 5 kW elektryk musiał doprowadzić do wyznaczonego pomieszczenia w piwnicy tzw. siłę, a wykonawca natrudził się z zapewnieniem prawidłowej wentylacji grawitacyjnej. Otwory wentylacyjne umieścił w ścianie między pomieszczeniem z sauną i klatką schodową. Ocieplił porządnie ściany kabiny, lecz z uwagi na wysokość piwnicy, wynoszącą 2 m, posadzkę pod terakotą zaizolował cieńszą warstwą ocieplenia.

  Poza sezonem grzewczym na płytkach zbiera się wilgoć, musimy ją wycierać. Eksploatacja pieca nie jest droga, zwykle włączamy go w czasie obowiązywania tańszej taryfy. Jeden cykl zajmuje 2,5 godziny, nasze urządzenie rozgrzewa się przez 30-60 minut.

Sauna sucha w piwnicy - koszty:

 • Sauna z piecem i akcesoriami - 3135 zł (w 1999 r.);
 • Eksploatacja - 10-30 zł/m-c.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje