Sauna parowa i sauna sucha czyli dwa w jednym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna parowa i sauna sucha czyli dwa w jednym

Radzę przemyśleć dobrze dobór pieca, bo od jego działania zależy jak będziemy się w saunie czuć. Osobom z nadciśnieniem, takim jak moja żona polecam saunę parową - mówi Artur - użytkownik sauny.

Posadzka w saunie wykończona jest terakotą, na której ułożono drewnianą kratkę
Posadzka w saunie wykończona jest terakotą, na której ułożono drewnianą kratkę

Parametry domu: budynek o powierzchni 180 m2, parterowy z poddaszem użytkowym, rok budowy 2009.

Parametry sauny: sauna półparowa z piecem z generatorem pary. Sauna sucha – temperatura: 80–120°C, wilgotność: 5–25% z możliwością jej zwiększenia przez polewanie kamieni wodą. Sauna półparowa – wilgotność: do 65% przy temperaturze powietrza 60°C; możliwość parzenia ziół i suszonych owoców u wylotu pary z generatora. Sauna z drewna osikowego, część frontowa ze szkła. Wymiary: szerokość: 250 cm, wysokość: 215 cm, głębokość: 200 cm.

Piec: konwekcyjny firmy TYLÖ – czas nagrzewania ok. 30 min.

Zasilanie: 3 fazy 400 V.

Wyposażenie: ławy z drewna osikowego, oświetlenie, drzwi ze szkła hartowanego, piec, drewniane wiaderko na wodę z łychą do polewania kamieni pieca, termometr z termohigrometrem (dzięki niemu wiem, jaka temperatura i wilgotność panują w saunie), klepsydra, która informuje mnie jak długo siedzę w saunie, czapka 100% wełny (polecam, ponieważ głowa najszybciej się nagrzewa, kosztowała 100 zł). Jako wyposażenie dodatkowe wybrałem kinkiety solne, które poza ładnym wyglądem, jonizują powietrze.

Decyzja: Pomieszczenie na saunę zaplanowałem już na etapie projektowania domu. Wykonawcę – firmę SF Piotr Jankowski – polecili mi znajomi, u których sauna zamontowana przez tę firmę służy już kilka lat. Panowie zmierzyli pomieszczenie, sprawdzili skuteczność wentylacji (kratka wentylacyjna), i powiedzieli, w jaki sposób muszę przygotować miejsce pod saunę: doprowadzić do sauny kabel trójfazowy o napięciu 400 V do podłączenia pieca i ułożyć podłogę z gresu lub terakoty (nie może to być podłoga drewniana lakierowana, ponieważ podczas saunowania wdychałbym chemiczne związki).

Po dwóch dniach dostałem e-mailem wycenę z rzutem sauny, dzięki temu wiedziałem już jak będzie zagospodarowane wnętrze sauny.

Ponieważ dla mnie ogromne znaczenie miała harmonia całego pomieszczenia relaksacyjnego, decyzja padła na osikę ze względu na jej jasny kolor. Z tego drewna zostały wykonane ściany wewnętrzne z sufitem oraz obicie zewnętrzne sauny.

Front sauny jest przeszkolony
Front sauny jest przeszklony Jednocześnie z sauny mogą korzystać 4 osoby leżące
lub 9 osób siedzących

Rady i przestrogi:

  • Korzystam z sauny regularnie od 2 lat. Dotąd nie miałem żadnej awarii. Podczas prawidłowego korzystania z sauny nic się nie psuje, ważne jest jedynie żeby nie przesadzać z polewaniem kamieni wodą, ponieważ można w ten sposób przepalić grzałki (koszt wymiany to 100–400 zł).

     

  • Ławy raz w roku myję szarym mydłem, a gdy się przybrudzą, można je przetrzeć delikatnie drobnym papierem ściernym. Do mycia sauny nie wolno stosować żadnych detergentów, ponieważ będziemy je wdychać podczas korzystania z sauny.

     

  • Radzę przemyśleć dobrze dobór pieca, bo od jego działania zależy jak będziemy się w saunie czuć. Osobom z nadciśnieniem, takim jak moja żona polecam saunę parową (ze względu na bardzo wysoką temperaturę w saunie suchej, moja żona nie może z niej korzystać). Dlatego zdecydowałem się na zakup pieca z generatorem pary.

     

  • Warto dopytać o czas realizacji zamówienia i warunki gwarancji. Ja na montaż sauny czekałem 3 tygodnie. Na saunę mam 2 lata gwarancji, a na piec – 5 lat.

Koszty: sauna – 9800 zł z transportem i montażem; piec – 6890 zł. Koszty eksploatacyjne: ok 5 zł miesięcznie za zużycie energii elektrycznej (przy korzystaniu z sauny 2 razy w tygodniu) – piec nie pracuje cały czas, pierwsze 30 min nagrzewa saunę do ustawionej temperatury, wyłącza się i ponownie włącza, gdy temperatura opadnie).

 Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje