Charakterystyka energetyczna ważna już na etapie projektowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2012-12-09 23:00:00
Charakterystyka energetyczna ważna już na etapie projektowania
Pomimo, iż obowiązek sporządzania charakterystyki energetycznej obiektu budowlanego nie tyczy się domków jednorodzinnych coraz więcej pracowni projektowych przedstawia charakterystyki projektowe swoich domków, ponieważ zużycie energii i koszty eksploatacji stają się coraz częstszym elementem mającym wpływ na decyzję i wybór projektu.

Charakterystyka energetyczna ważna już na etapie projektowania Powodem takiej sytuacji jest również rosnące zainteresowanie kwestiami oszczędności energii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Także producenci materiałów budowlanych przywiązują dużą uwagę do zastosowania poszczególnych rozwiązań i ich wpływu na charakterystykę budynku.

 

Należy również pamiętać o tym, że koszty modyfikacji na etapie projektowania w obszarze energooszczędności są dużo niższe aniżeli modernizacje już gotowego obiektu. Dlatego warto, nawet dla domków jednorodzinnych, przygotowywać takie dokumentacje, gdyż uzyska się dzięki temu informacje, które mogą się przyczynić do późniejszych oszczędności.

 

Projektowana charakterystyka energetyczna przedstawia wartość wskaźnika energii pierwotnej EP (wartość przedstawiona później na świadectwie na suwaku), jak również wartość wskaźnika energii końcowej EK. Pozwala to na oszacowanie możliwych kosztów eksploatacji budynku po jego wybudowaniu.

Dzięki temu unikamy kupowania tzw. „kota w worku”. Ponadto przy wzroście cen energii i surowców energetycznych, taka informacja staje się bardzo istotna z punktu widzenia inwestora.

Źródło:

Zdaniem naszych Czytelników

time image

14 Sie 2009, 06:23

Faktycznie takich projektów jest coraz więcej. Niektóre biura projektowe oferują możliwość "kalkulacji" charakterystyki energetycznej, a nawet przewidywanych rocznych kosztów ogrzewania dla domów wyposażonych w różne technologie, np. kominek, kolektory słoneczne, wentylację z ...

time image

Gość BDB

14 Sie 2009, 00:11

Na temat sposobów i metod dochodzenia do domów energooszczędnych wiele cennych informacji znajduje się w serwisie www.bdb.com.pl w dziale Domy Energooszczędne - także z przykładami budowy.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje