Sauna gotowa - doświadczenia użytkowników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna gotowa - doświadczenia użytkowników
Na początku chciałem ulokować saunę na poddaszu, ale po konsultacji z wykonawcą, okazało się, że "sauna nie lubi skośnych dachów"- mówi Piotr - doświadczony użytkownik sauny.
Montaż sauny na posadzce z płytek ceramicznych
Montaż sauny na posadzce z płytek ceramicznych
Zdecydowałem się na gotową saunę z narożnym wejściem
Zdecydowałem się na gotową saunę z narożnym wejściem
W saunie jednocześnie zmieszczą się 2 osoby leżące lub 4 siedzące
W saunie jednocześnie zmieszczą się 2 osoby leżące lub 4 siedzące

Parametry domu: budynek o powierzchni 150 m2, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem, rok budowy 2001.

Parametry sauny: sauna fińska dla 2–3 osób, ze świerku osikowego; wymiary: 194 x 175 x 199 cm; sauna z narożnym wejściem i trzema ławkami.

Piec: 7,5 kW z parownikiem.

Zasilanie: 3 fazy 400 V.

Decyzja: Firmę polecił mi brat, u którego sauna wykonana przez tę firmę działa od lat. Na początku chciałem ulokować saunę na poddaszu, ale po konsultacji z wykonawcą, okazało się, że "sauna nie lubi skośnych dachów".

Nie udało się na poddaszu znaleźć miejsca na typową saunę z katalogu czyli prostopadłościan. Pochylony dach "odsuwał" saunę na środek pomieszczenia i brakowało miejsca na prysznic i miejsca do wypoczynku.

Nawet wersja z sauną budowaną na wymiar "wsuwającą" się pod skosy nie dawała satysfakcjonującej przestrzeni, bo ławki pod skosami byłyby niewygodne. Poza tym pieca pod skosami nie wolno ustawiać, bo spali sufit.

Wykonawca doradził i przenieśliśmy saunę do piwnicy. Bez kłopotów wybraliśmy saunę "gotową". – Po miesiącu od zamówienia przyjechało dwóch panów i w 6 godzin postawili, posprzątali, nauczyli jak korzystać z sauny i pojechali.

Rady i przestrogi:

 • Zdecydowaliśmy się na piec z parownikiem, bo żona lubi delikatniejszą parową kąpiel – 60°C i 40–60% wilgotności, a ja lubię porządnie po fińsku – 80–90°C i sucho, ale z polewaniem kamieni.

   

 • Warto na etapie rozprowadzania instalacji w całym domu zdecydować gdzie umieścimy saunę i doprowadzić do niej "siłę" 400 V. My mieliśmy z tym problemy, ale ostatecznie elektryk się spisał.

   

 • Również podłoga wymagała interwencji, była betonowa, więc wykończyliśmy ją płytkami. Kratka odpływowa nie była potrzebna. Podłogę myjemy mopem.

   

 • Po 5 latach eksploatacji (średnio raz w tygodniu) jesteśmy zadowoleni. Żona mówi, że ma lepszą cerę, praktycznie się nie przeziębiamy.

   

 • Po pewnym czasie do prysznica dodaliśmy wiadro prysznicowe – to jest dopiero przyjemność, 20 litrów zimnej wody na głowę! Prawie jak przerębel! Warto!

   

 • Ponieważ sauna wykonana jest ze świerku skandynawskiego, więc listwy trochę popękały i drewno ściemniało. Gdybym jeszcze raz zamawiał saunę zdecydowałbym się na jodłę kanadyjską, bardziej mi się podoba i nie ciemnieje (widziałem w kilku hotelowych saunach).

   

 • Awarii w zasadzie nie mieliśmy. Raz kolega syna polał kamienie na piecu wiaderkiem zamiast chochelką i pękła grzałka – wymiana kosztowała 200 zł. Po kilku latach dokręciłem jedynie śruby w zawiasach drzwi i to wszystko. No i raz na kilka miesięcy papierem ściernym usuwam zabrudzenia.
Koszt budowy sauny: gotowa sauna Megiw 2018ESD z piecem i montażem 9500 zł.

Koszty eksploatacyjne: ok. 7 zł miesięcznie za energię elektryczną (przy korzystaniu z sauny średnio raz w tygodniu).

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

21 Lis 2015, 18:02

Nie ma tematu, że "sauna nie lubi skośnych dachów".Sauna nie lubi radosnej twórczości architektów.Bo na projekcie się "zmieści"Sauna to piec (i wymogi bezpieczeństwa), ciąg komunikacyjny, lokalizacja ław.Skosy są jak najbardziej dopuszczalne, ale pod pewnymi rygorami.Wyobraźmy ...

time image

21 Paź 2015, 09:47

Cytat Pierwotnie miała być na ok.3-4 osoby, ale okazało się, że przy pewnym ścisku trochę więcej też wejdzie. Panie szerzej, panowie głębiej i wszyscy się zmieszczą! Nawet reklama wykonawcy.

time image

Gość Radek30

21 Paź 2015, 09:33

U mnie w domu saunę wykonywała firma, miała być na ok.3-4 osoby, ale okazało się, że przy pewnym ścisku trochę więcej też wejdzie. Całość jest przygotowana bardzo solidnie, więc myślę, że posłuży przez wiele lat.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje