Co daje regularne korzystanie z sauny suchej? (reportaż)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co daje regularne korzystanie z sauny suchej? (reportaż)

W chęci posiadania sauny ostatecznie utwierdziliśmy się podczas wakacji w Finlandii. Warto urządzić saunę, bo to inwestycja we własne zdrowie - mówią Stella i Rafał, którzy z sauny fińskiej korzystają od 2019 r.

Dom: 331 m2, murowany, z bryłą parterową i piętrową.

Sauna:

  • Sucha, wykonana na zamówienie, wymiary 150 × 150 × 200 cm; ściany ze świerku skandynawskiego, drzwi z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm.
  • Wyposażenie - ławy z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, kinkiety na ścianach.
  • Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, regulator na zewnątrz kabiny.
  • Zasilanie - 3 fazy 400 V.
  • Wentylacja - grawitacyjna.
  • Lokalizacja - na parterze, w pokoju fitness.

Decyzja: Stella - W chęci posiadania sauny ostatecznie utwierdziliśmy się podczas wakacji w Finlandii. Na barce, na której pływaliśmy, zastaliśmy małą kabinę do takich zabiegów i chętnie ją "odpalaliśmy". Przekonaliśmy się, że do zrelaksowania nie potrzeba dużych środków, bo wystarczy maleńka dziupla z siedziskiem i gorące powietrze. Wróciliśmy do kraju z postanowieniem zapewnienia sobie tej przyjemności pod własnym dachem, ale bez wydawania dużej kwoty.

Wcześniej skutecznie odstraszyły nas wysokie ceny saun, i jej nie założyliśmy w pokoju fitness (który zaprojektowaliśmy, żeby nie jeździć do oddalonych siłowni). Pomieszczenie jest idealne do takich seansów - ma 26 m2, prysznic, przestrzeń na leżanki oraz wyjście na taras (można wybiegać na śnieg, omijając strefę dzienną). Co więcej - podczas budowy robotnicy doprowadzili tu rury wentylacji grawitacyjnej, a elektryk - tzw. siłę. Po urlopie zadzwoniłam do stolarza, który przed kilkoma laty wykańczał nasz dom, prosząc o pomiary i wycenienie kompaktowej kabiny. Jednak znowu zmroził nas pierwszy kosztorys, opiewający na 13 000 zł. Był za wysoki - obejmował zastosowanie jednofunkcyjnego pieca o mocy 5 kW, drzwi ze szkła oraz boazerię ze świerku skandynawskiego.

Znalazłam w Internecie tańszy gotowy model, ale nasz stolarz nie dał za wygraną - rozpoczął negocjacje, zaoferował tańsze opcje. W końcu zamówiliśmy np. ławy z polskiej osiki, zwykłe lampy (nie wersję do terapii światłem). Powstał wariant w rozsądnej cenie, ale wciąż doskonale służący zdrowiu.

Co mi daje regularne odbywanie tych kąpieli? Wypełnia mnie ciepłem i siłami witalnymi przez całą zimę (w lecie robi to słońce). Odkąd organizuję gorące seanse, przestałam się przeziębiać. Dobre jest to, że mamy saunę pod ręką, bez konieczności dojazdu czy chodzenia w szlafroku do innego budynku.

Wyposażenie sauny suchej: Ławy z drewna osikowego, akcesoria i oświetlenie
Ławy z drewna osikowego, akcesoria sauny i oświetlenie.

Sauna sucha - rady i przestrogi:

  • Rafał: Saunę uruchamiamy od połowy października do kwietnia, średnio dwa razy w tygodniu. Ustawienia, dotyczące mocy i czasu grzania, wybieramy na zewnętrznym intuicyjnym regulatorze. Powietrze nagrzewa się przez 30 minut do temperatury 85°C. Żona preferuje 70°C, ja wolę nieco wyższą, więc zwykle siadam na górnej ławie. Przy skromnych wymiarach kabiny, musimy leżeć z lekko podkurczonymi nogami. Ale jest dostatecznie wygodnie. Ławy z osiki nie parzą (zresztą zawsze korzystamy z ręczników). W czasie posiedzeń zakładamy specjalne kapelusze, bo nie każdemu służy mocne nagrzewanie głowy. Między wejściami odpoczywamy na leżankach, które wnosimy do pokoju fitness z tarasu (na zimę). Chociaż staraliśmy się zoptymalizować koszty, to w kabinie mamy głośniki - słuchanie muzyki też relaksuje. Niedawno dokupiłem kominek do stosowania olejków eterycznych, więc skorzystamy jeszcze z aromaterapii.
  • Moim zdaniem, warto urządzić saunę, bo to inwestycja we własne zdrowie. Co jest jeszcze istotne - należy przeznaczyć na seans odpowiednią ilość czasu, nie spieszyć się, tylko powoli go celebrować. Wtedy odpoczywa i ciało, i dusza.

Koszty wykonania sauny suchej:

  • sauna z montażem 7600 zł; piec 800 zł; zestaw olejków zapachowych 85 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Sauna ze szklanymi drzwiami znajduje się w pokoju fitness (z prysznicem i wyjściem na taras).

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!