Styl eklektyczny - jak połączyć meble antyczne z nowoczesnymi?
Styl eklektyczny - jak połączyć meble antyczne z nowoczesnymi?
Szukasz pomysłu na wystrój wnętrza? Chcesz zaskoczyć swoich gości niebanalnym wystrojem wnętrz? Spróbuj zestawić ze sobą dwa kontrastujące style, na przykład stare antyki i nowoczesne meble. Poniżej znajdziesz poradnik o tym, jak doskonale je połączyć.
Styl łączący antyki z nowoczesnymi meblami nazywamy eklektycznym. Łączenie ze sobą dwóch odmiennym stylów jest bardzo trudne, zrobienie tego w niewłaściwy sposób może sprawić, że zamiast harmonii i dopasowania osiągniemy karykaturalny wystrój wnętrza.
Aranżacja wnętrza z udziałem starych mebli i nowoczesnych jest nie lada wyzwaniem, jednak w jej efekcie uzyskamy świeżość pomieszczeń, kontrast, a także balans między klasyką i współczesnością. A oto nasze rady jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami.
Choć ten styl szacowany jest na drugą połowę XIX wieku, to obecnie nadal cieszy się ogromną popularnością. Może wydawać się, że taki wystrój wnętrza w pomieszczeniach nie znajdzie zastosowania w nowoczesnym budownictwie.
W rzeczywistości jednak coraz więcej osób urządza swoje mieszkania właśnie w tym stylu lub też przełamuje wystrój poprzez połączenie pojedynczych antyków z nowoczesnymi meblami.
To rozwiązanie świetnie sprawdza się w starych domach i kamienicach, dlatego, że mogą one mieć w swojej aranżacji elementy, które można wykorzystać ponownie.
Przykładem może być piękny, drewniany parkiet, okna w charakterystycznych, łukowych wykuszach lub też czerwone cegły na ścianie. Jednak możesz również przy większym zaangażowaniu zaaranżować takie wnętrze w nowoczesnym budownictwie.
Bez względu na to, w jakim stylu chcemy urządzić nasze mieszkanie, musimy pamiętać o zachowaniu równowagi i proporcji w przypadku kolorów, kształtów, tekstury oraz stylu.
Zasada 80% mebli nowoczesnych do 20% mebli antycznych pozwala na stworzenie wnętrza, w którym cenne i dekoracyjne meble w łatwy sposób można wyeksponować na tle modernistycznych elementów wyposażenia.
Meble w stylu skandynawskim czy klasycznym należy wówczas połączyć z kilkoma akcesoriami vintage lub jednym zabytkowym akcentem. Może to być efektowny zegar z kukułką albo stare pamiętniki oprawione w skórę i ustawione na witrynie z lat 60.
Proporcje obu nurtów powinny pozostawać w stosunku mniej więcej 80% do 20%, by zachować unikalność oraz spójność kompozycji.
Jeżeli w stylu eklektycznym chcemy uniknąć zbędnego dekoracyjnego chaosu, musimy wybrać jeden motyw przewodni, który będzie dominował w naszym wystroju. Motyw ten może przejawiać się na sprzętach i dekoracjach.
Chodzi tutaj na przykład o kolorystykę, deseń materiału lub wzór graficzny. Zastosowanie takiego rozwiązania doda harmonii całemu wnętrzu.
W stylu eklektycznym można wykorzystywać akcesoria vintage, np. efektowny, pamiątkowy zegar. (fot. Pixels)
Gdy nie wiesz od czego zacząć
Jeżeli nie jesteś przekonany co do wprowadzenia stylu eklektycznego w swoje wnętrza, spróbuj zacząć od niewielkiej zmiany, a zobaczysz, jaki będzie miała wpływ na wygląd pomieszczenia. Świetnym pomysłem jest dopasowanie do nowocześnie urządzonego wnętrza jednego antycznego mebla.
W efekcie uzyskasz np. elegancką, minimalistyczną sypialnię o wyjątkowym charakterze oraz funkcjonalności. Nie musisz się obawiać, że taki zabieg zepsuje wygląd pomieszczenia. Stworzy on harmonijną równowagę między współczesnością a klasyką.
Meble vintage tworzą harmonijną równowagę między współczesnością a klasyką. (fot. Pixels)
Tekstylia to zawsze świetne rozwiązanie na nadanie przytulności wnętrzu. Możesz wybrać dywany z włókna naturalnego czy ciężkie zasłony z bardzo oryginalnym wzorem. Nie da się przejść obok nich obojętnie.
Tkaniny w kolorach ziemi złagodzą meble w starym stylu i sprawią, że mieszkanie stanie się nastrojowe i będzie miało swój urok.
Baw się przestrzeniami
Z pewnością wiesz, że dzięki zastosowaniu pewnej sztuczki możesz optycznie powiększyć lub pomniejszyć swoje pomieszczenie. Antyczne meble takie jak dębowe biurko lub tapicerowana, pikowana sofa sprawią, że niewielki salon wizualnie wyda się znacznie większy.
Myślisz, że twoja stara komoda o ogromnych gabarytach nie zmieści się do niewielkiego salonu? Oczywiście, że się zmieści – wystarczy tylko, że ustawisz ją w punkcie centralnym, a dopiero później uzupełnisz pomieszczenie o pozostałe meble i dodatki, które nie przytłoczą pozostałej części pokoju.
Niewielki salon można optycznie powiększyć, ustawiając klasyczny mebel w centralnym miejscu. (fot. Pixels)
Pamiętaj o oświetleniu
To, w jakim oświetleniu przebywamy, ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Ponadto wybór oprawy dla oświetlenia to jeden z najprostszych sposobów na połączenie starego stylu z nowoczesnym. Żyrandole to jedna z pierwszych rzeczy, na którą goście zwracają uwagę tuż po wejściu do pomieszczenia.
Wybierz model z charakterem na przykład ozdobny żyrandol z czasów secesji. Umieszczony w bardzo nowoczesnym wnętrzu doda pomieszczeniu uroku i charakteru. Możesz również zabawić się wystrojem i oprócz żyrandola dodać starodawne lustro.
Modele ze złoconą ramą będą bardzo ładnie odbijać światło, którego brakuje w pomieszczeniach urządzonych na przykład w stylu loft.
Ozdobny żyrandol doda pomieszczeniu uroku i charakteru. (fot. Pixels)
Wybierz odważne kolory
W stylu eklektycznym nie musisz bać się zabawy z kolorami. Mieszanie nowoczesnych i antycznych mebli jest bardzo kontrastowe, dlatego ten styl będzie świetnie czuć się pośród odważnych kolorów.
Jeżeli chcesz utrzymać harmonię w urządzanym pomieszczeniu możesz wybrać dwa odważne i intensywne kolory na przykład butelkową zieleń i bardzo intensywny żółty lub jeden intensywny kolor uzupełniony o jego jaśniejsze odcienie. Wnętrze, w których będą znajdowały się kolory, mogą być charakterystycznymi punktami wyróżniającymi antyki we wnętrzu.
Zmień swoje dotychczasowe wnętrze
Jeżeli masz już urządzone wnętrze w nowoczesnym stylu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmodyfikować je poprzez włączenie do niego antycznego mebla. Większość współczesnych aranżacji uwielbia nietypowe połączenie starych mebli i bardzo nowoczesnych dodatków.
Obecnie ogromną popularnością cieszą się między innymi styl skandynawski, industrialny, prowansalski czy rustykalny. To idealna stylistyka, do której możemy wprowadzić antyczne meble na przykład drewnianą komodę, masywny kredens czy antyczny żyrandol. Taki mebel ustawiony na tle białej ściany lub ściany z czerwonej cegły będzie bardzo dobrze się prezentował.
A może posiadasz zabytkowe dodatki, które są rodzinną pamiątką na przykład kryształowy żyrandol, który rozświetli loftowe wnętrza, dodając im lekkości i sprawiając, że wydają się bardziej przytulne.
Wnętrza w stylu rustykalnym czy prowansalskim odnajdą się wśród pamiątek, bibelotów i drobiazgów pamiętających dawne czasy. Jako elementy dekoracyjne możesz wykorzystać stare okiennice czy drzwi.
Znajdź antyczne perełki
Styl eklektyczny jest bardzo trudny. Wymaga on odpowiedniego doboru mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Wiele z tych mebli kupisz z drugiej ręki w bardzo atrakcyjnych cenach, możesz również poddać renowacji antyczne meble ze strychu.
Twoje wnętrze może powstawać powoli i nabierać swojego kształtu, czekając na odpowiednie antyczne perełki. Poświęć trochę wolnego czasu i wybierz się na pchli targ, gdzie znajdziesz cudeńka, za które często zapłacisz grosze.
Najlepszym, sprawdzonym miejscem zakupu starych mebli są również sklepy z antykami. Niestety ceny niektórych mebli mogą być bardzo wysokie. Kupując elementy dekoracyjne, meble lub obrazy pamiętaj, aby zawsze sprawdzić ich autentyczność.
Niestety rynek jest przepełniony imitacjami, dlatego czasami warto poprosić o pomoc eksperta. Pamiętaj, że kupno antyków to również bardzo dobra inwestycja.
Połączenie antyków z nowoczesnymi meblami może dać wspaniały efekt. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu się do powyższych zasad urządzania wnętrza, dzięki którym osiągniemy harmonię i urokliwość.
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.