Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

W jaki sposób pozbyć się ścieków z prania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób pozbyć się ścieków z prania?

Remontuję dom i zamierzam wydzielić w nim osobną pralnię. Do tej pory wąż odprowadzający brudną wodę z pralki był podłączony do umywalki. Czy to jedyny sposób na pozbycie się ścieków z prania?

Odpowiedź eksperta: W opisanym przypadku, sposób podłączenia pralki do odpływu kanalizacyjnego zależeć będzie od zakresu robót remontowych. Odprowadzenie można bowiem poprowadzić na wierzchu ściany, osłaniając rurę ekranem z płyty g-k (mało estetyczne) lub ukryć w bruździe wykutej w ścianie.

Jeśli nie ma możliwości podłączenia pralki do kanalizacji inaczej niż jako odpływ z umywalki, to w miejscu podłączenia syfonu do rury odpływowej, zamiast kolanka trzeba wstawić trójnik 90° i dołączyć rurę o wymaganej długości. Wszystkie elementy mogą mieć średnicę 32 albo 40 mm. Gdy rury w istniejącej instalacji mają inny wymiar, wówczas konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej redukcji. Rurę odpływową należy prowadzić ze spadkiem przynajmniej 2%, a na jej zakończeniu osadzić kolanko 90° oraz specjalny syfon z zamknięciem kulowym do podłączenia węża od pralki. Podłączenie odpływu powinno znajdować się minimum 0,5 m od podłogi, aby woda z pralki samoczynnie nie spłynęła.

Równolegle z kanalizacją warto przygotować rurę doprowadzającą wodę do pralki i zakończyć ją zaworem przyłączeniowym. Łatwo takie zasilanie zmontować z rur PEX o średnicy 16 mm i złączek zaciskanych. Jeżeli rury będą układane w bruździe, to wystarczy je zatynkować. Przy prowadzeniu rur po wierzchu ściany, należy je umocować obejmami i przykryć ekranem z płyt g-k.

Ekran z płyty gipsowo-kartonowej (wodoodpornej, zielonej) zamocujemy na stelażu z profili wykorzystywanych przy budowie szkieletowych ścianek działowych i przymocowanych kołkami rozporowymi do ściany. Za ekranem, który powinien sięgać do podłogi, schowamy również inne podłączenia - rurę doprowadzającą wodę, przewód zasilający. Pokrycie obłożymy płytkami ceramicznymi, a utworzona w ten sposób półka może posłużyć do przechowywania łazienkowych drobiazgów.

Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji w dwóch wariantach: po wierzchu ściany, z osłonięciem rur ekranem z płyty g-k (a) i w bruździe wykutej w ścianie (b).
Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji w dwóch wariantach: po wierzchu ściany, z osłonięciem rur ekranem z płyty g-k (a) i w bruździe wykutej w ścianie (b).

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje