W jaki sposób pozbyć się ścieków z prania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób pozbyć się ścieków z prania?

Remontuję dom i zamierzam wydzielić w nim osobną pralnię. Do tej pory wąż odprowadzający brudną wodę z pralki był podłączony do umywalki. Czy to jedyny sposób na pozbycie się ścieków z prania?

Odpowiedź eksperta: W opisanym przypadku, sposób podłączenia pralki do odpływu kanalizacyjnego zależeć będzie od zakresu robót remontowych. Odprowadzenie można bowiem poprowadzić na wierzchu ściany, osłaniając rurę ekranem z płyty g-k (mało estetyczne) lub ukryć w bruździe wykutej w ścianie.

Jeśli nie ma możliwości podłączenia pralki do kanalizacji inaczej niż jako odpływ z umywalki, to w miejscu podłączenia syfonu do rury odpływowej, zamiast kolanka trzeba wstawić trójnik 90° i dołączyć rurę o wymaganej długości. Wszystkie elementy mogą mieć średnicę 32 albo 40 mm. Gdy rury w istniejącej instalacji mają inny wymiar, wówczas konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej redukcji. Rurę odpływową należy prowadzić ze spadkiem przynajmniej 2%, a na jej zakończeniu osadzić kolanko 90° oraz specjalny syfon z zamknięciem kulowym do podłączenia węża od pralki. Podłączenie odpływu powinno znajdować się minimum 0,5 m od podłogi, aby woda z pralki samoczynnie nie spłynęła.

Równolegle z kanalizacją warto przygotować rurę doprowadzającą wodę do pralki i zakończyć ją zaworem przyłączeniowym. Łatwo takie zasilanie zmontować z rur PEX o średnicy 16 mm i złączek zaciskanych. Jeżeli rury będą układane w bruździe, to wystarczy je zatynkować. Przy prowadzeniu rur po wierzchu ściany, należy je umocować obejmami i przykryć ekranem z płyt g-k.

Ekran z płyty gipsowo-kartonowej (wodoodpornej, zielonej) zamocujemy na stelażu z profili wykorzystywanych przy budowie szkieletowych ścianek działowych i przymocowanych kołkami rozporowymi do ściany. Za ekranem, który powinien sięgać do podłogi, schowamy również inne podłączenia - rurę doprowadzającą wodę, przewód zasilający. Pokrycie obłożymy płytkami ceramicznymi, a utworzona w ten sposób półka może posłużyć do przechowywania łazienkowych drobiazgów.

Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji w dwóch wariantach: po wierzchu ściany, z osłonięciem rur ekranem z płyty g-k (a) i w bruździe wykutej w ścianie (b).
Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji w dwóch wariantach: po wierzchu ściany, z osłonięciem rur ekranem z płyty g-k (a) i w bruździe wykutej w ścianie (b).

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

07 Kwi 2021, 16:37

1 godzinę temu, Appleowner napisał: Coś podpowiesz? moja wyobraźnia ma małą wyobraźnię    Nie żartuj! Jedna noga na wieszak, druga na żyrandol (ewentualnie karnisz), do ręki telefon i podpis: NIE MA TAKIEGO NUMERU!

time image

07 Kwi 2021, 14:58

59 minut temu, retrofood napisał: można wykorzystywać wieszaki. Coś podpowiesz? moja wyobraźnia ma małą wyobraźnię    4 minuty temu, bobiczek napisał: w niewentylowanej szafie Dlaczego niewentylowanej??? Wiem, że niedouczonych ...

time image

07 Kwi 2021, 14:50

2 godziny temu, retrofood napisał: Bo na słońcu we wszystkich szafach jest doprowadzona woda. Też nie wiem, czego tu nie rozumieć. :D Już nie chciałem się odzywać, ale dzięki za wyręczenie. Pojawią się po pół roku w niewentylowanej szafie na ...

time image

07 Kwi 2021, 13:53

53 minuty temu, Appleowner napisał:   A dzięki temu w łazience jest więcej miejsca na ruchy    Przecież ruchy można równie dobrze uskuteczniać w szafie. Jednej z czterech. Nawet ciekawiej, bo można wykorzystywać wieszaki.

time image

07 Kwi 2021, 12:58

7 minut temu, retrofood napisał: Bo na słońcu we wszystkich szafach jest doprowadzona woda. Też nie wiem, czego tu nie rozumieć. Na słońcu może nie, ale znam przynajmniej cztery szafy, w których stoją pralki, a w jeszcze dwóch pralki z suszarkami, a więc ...

time image

07 Kwi 2021, 12:47

2 godziny temu, Appleowner napisał:   Zupełnie nie rozumiem co tu jest do rozkminania  usiłujesz coś filozofować . samo ZASILANIE pralki w zimną wodę to nie problem - ciśnienie w układzie wodociągowym da radę dostarczyć wodę do każdego ...

time image

07 Kwi 2021, 10:39

13 godzin temu, vlad1431 napisał: Myślę że rozkminy nad tak napisanym postem to gruba ekwilibrystyka umysłowa. Taki post czyta sie kilka razy i człowiek się zaczyna zastanawiać dlaczego nie rozumie?   Zupełnie nie rozumiem co tu jest do rozkminania  usiłujesz ...

Otóż to - odpływ do kanalizacji w sposób tradycyjny - do oddzielnego odpływu lub rozgałęziacz pod zlewem. Jeżeli pralka jest w piwnicy a odpływ wyżej, trzeba zastosować pompkę/dedykowana przepompownię do wody brudnej. Strzelam KESSEL, WILO etc.

time image

06 Kwi 2021, 20:37

Myślę że rozkminy nad tak napisanym postem to gruba ekwilibrystyka umysłowa. Taki post czyta sie kilka razy i człowiek się zaczyna zastanawiać dlaczego nie rozumie? Co tu jest nie halo? Mnie już nic nie zdziwi, czytałem swego czasu o zasilaniu pralki wodą z wanny. A swoją drogą, ...

time image

06 Kwi 2021, 13:18

Odpływ wody z pralki od biedy zrobisz zwykłym wężem który w momencie prania mógłbyś wsadzić do wanny/kibla i pompa sobie wodę odpompuje. Ale jak Ty chcesz zrobić zasilanie tej pralki w wodę!? To mnie bardziej intryguje.

time image

Gość Adam

06 Kwi 2021, 09:56

Mieszkam na parterze i w szafie na przeciwko łazienki chce wstawić pralkę z suszarka. Odległość do odpływu to jakieś dwa metry. Taba zrobić bruzdę w podłodze i czy to w ogóle jest do zrobienia, i jaka musi być różnica w wysokości węża między szafa a odpływem w łazience ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje