Czym szybko i skutecznie wyczyścić fugi? Sprawdzone sposoby

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym szybko i skutecznie wyczyścić fugi? Sprawdzone sposoby

Płytki to wciąż chętnie stosowane wykończenie ścian i podłóg w łazienkach i w kuchniach. Są trwałe, odporne na wilgoć i inne niekorzystne czynniki, a dodatkowo dobrze się prezentują dzięki ogromnej ilości wzorów i kolorów. Niestety ich obecność oznacza również fugi, które są trudne w utrzymaniu w czystości. Czym najlepiej je wyczyścić? Które domowe sposoby ułatwią ich mycie? Poznaj sprawdzone metody!

Czym wyczyścić fugi?

Najłatwiej wykorzystać do tego gotowe preparaty chemiczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one uszkodzić strukturę płytek, tworząc nieestetyczne wybarwienia. Zbyt silne środki powodują zmatowienie płytek lub tworzenie się brzydkiego nalotu. Preparat do czyszczenia fug warto przetestować na małej powierzchni, rozcieńczając go wodą. Przed rozpoczęciem stosowania należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

Dużo bezpieczniejsze są domowe sposoby, które sprawią, że czyszczenie fug będzie proste i szybkie. Można je wykorzystać zarówno do fug na ścianach, jak i na podłodze. 

Domowe sposoby czyszczenia fug

Czyszczenie fug sodą i octem

Należy przygotować roztwór: 100 ml wody, 100 ml octu i jedno opakowanie sody oczyszczonej, a następnie nałożyć go na zabrudzone fugi. Mieszankę pozostawiamy na kilkadziesiąt minut, a następnie fugi przecieramy mokrą ściereczką. W przypadku dużych zabrudzeń czynność można powtórzyć. Warto pamiętać, że czyszczenie fug octem i sodą jest bezpieczne dla płytek i nie spowoduje ich uszkodzenia. 

Czyszczenie fug domestosem

Popularne jest również czyszczenie fug domestosem. W tym celu należy rozcieńczyć domestos wodą w stosunku 1:1, a następnie przygotowanym roztworem wyczyścić fugi. Nie wolno nakładać na fugi tylko domestosa, ponieważ może uszkodzić płytki

Czyszczenie fug parą

Mechaniczne czyszczenie fug jest męczące i wymaga dużej ilości czasu. Łatwiejszą i szybszą metodą jest mycie parą wodną. Wystarczy użyć parownicy lub mopa parowego, a po kilku minutach można doczyścić powierzchnię zużytą szczoteczką do zębów. 

Mop parowy
Czyszczenie fug ułatwi mop parowy, fot. Kärcher.

Jak wyczyścić fugi z tłuszczu w kuchni?

Fugi w kuchni są najtrudniejsze do czyszczenia. Osadzają się na nich resztki jedzenia i plamy tłuszczu. Z tego względu warto umyć je najpierw środkiem o właściwościach odtłuszczających, np. płynem do mycia naczyń. Następnie można wykorzystać mieszankę sody i octu albo parę wodną.

Jak wyczyścić fugi z pleśni i z brudu w łazience?

Największym problemem z fugami jest możliwość pojawienia się pleśni. Dotyczy to szczególnie łazienki, w której jest ciepło i wilgotno, a to w połączeniu z zabrudzeniami i drobnoustrojami stwarza idealne środowisko do rozwoju pleśni. Najlepiej jest zapobiegać problemowi i zadbać o regularne mycie fug.

Jeśli jednak pleśń już się pojawiła, można spróbować ją zwalczyć poprzez czyszczenie fug sodą oczyszczoną i octem lub wykorzystując do tego proszek do pieczenia. Jeśli te metody się nie sprawdzają, a pleśń na fugach mocno się rozrosła, trzeba sięgnąć po specjalne odgrzybiacze do fug.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Sopro

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje