Czym szybko i skutecznie wyczyścić fugi? Sprawdzone sposoby

Czym szybko i skutecznie wyczyścić fugi? Sprawdzone sposoby

Płytki to wciąż chętnie stosowane wykończenie ścian i podłóg w łazienkach i w kuchniach. Są trwałe, odporne na wilgoć i inne niekorzystne czynniki, a dodatkowo dobrze się prezentują dzięki ogromnej ilości wzorów i kolorów. Niestety ich obecność oznacza również fugi, które są trudne w utrzymaniu w czystości. Czym najlepiej je wyczyścić? Które domowe sposoby ułatwią ich mycie? Poznaj sprawdzone metody!

Czym wyczyścić fugi?

Najłatwiej wykorzystać do tego gotowe preparaty chemiczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one uszkodzić strukturę płytek, tworząc nieestetyczne wybarwienia. Zbyt silne środki powodują zmatowienie płytek lub tworzenie się brzydkiego nalotu. Preparat do czyszczenia fug warto przetestować na małej powierzchni, rozcieńczając go wodą. Przed rozpoczęciem stosowania należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

Dużo bezpieczniejsze są domowe sposoby, które sprawią, że czyszczenie fug będzie proste i szybkie. Można je wykorzystać zarówno do fug na ścianach, jak i na podłodze. 

Domowe sposoby czyszczenia fug

Czyszczenie fug sodą i octem

Należy przygotować roztwór: 100 ml wody, 100 ml octu i jedno opakowanie sody oczyszczonej, a następnie nałożyć go na zabrudzone fugi. Mieszankę pozostawiamy na kilkadziesiąt minut, a następnie fugi przecieramy mokrą ściereczką. W przypadku dużych zabrudzeń czynność można powtórzyć. Warto pamiętać, że czyszczenie fug octem i sodą jest bezpieczne dla płytek i nie spowoduje ich uszkodzenia. 

Czyszczenie fug domestosem

Popularne jest również czyszczenie fug domestosem. W tym celu należy rozcieńczyć domestos wodą w stosunku 1:1, a następnie przygotowanym roztworem wyczyścić fugi. Nie wolno nakładać na fugi tylko domestosa, ponieważ może uszkodzić płytki

Czyszczenie fug parą

Mechaniczne czyszczenie fug jest męczące i wymaga dużej ilości czasu. Łatwiejszą i szybszą metodą jest mycie parą wodną. Wystarczy użyć parownicy lub mopa parowego, a po kilku minutach można doczyścić powierzchnię zużytą szczoteczką do zębów. 

Mop parowy
Czyszczenie fug ułatwi mop parowy, fot. Kärcher.

Jak wyczyścić fugi z tłuszczu w kuchni?

Fugi w kuchni są najtrudniejsze do czyszczenia. Osadzają się na nich resztki jedzenia i plamy tłuszczu. Z tego względu warto umyć je najpierw środkiem o właściwościach odtłuszczających, np. płynem do mycia naczyń. Następnie można wykorzystać mieszankę sody i octu albo parę wodną.

Jak wyczyścić fugi z pleśni i z brudu w łazience?

Największym problemem z fugami jest możliwość pojawienia się pleśni. Dotyczy to szczególnie łazienki, w której jest ciepło i wilgotno, a to w połączeniu z zabrudzeniami i drobnoustrojami stwarza idealne środowisko do rozwoju pleśni. Najlepiej jest zapobiegać problemowi i zadbać o regularne mycie fug.

Jeśli jednak pleśń już się pojawiła, można spróbować ją zwalczyć poprzez czyszczenie fug sodą oczyszczoną i octem lub wykorzystując do tego proszek do pieczenia. Jeśli te metody się nie sprawdzają, a pleśń na fugach mocno się rozrosła, trzeba sięgnąć po specjalne odgrzybiacze do fug.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Sopro

 

Komentarze

Gość Marika
11-10-2022 09:29
Zapach octu nigdy mnie do siebie nie przekonał i jestem na niego dość wyczulona, więc szukam jednak dobrego środka, który przy okazji nie będzie czuć chemią.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz