Jak zaprojektować wygodną i funkcjonalną kuchnię?

Jak zaprojektować wygodną i funkcjonalną kuchnię?

Dostosowanie do potrzeb i stylu życia użytkowników – to pierwsza i najważniejsza zasada jaką powinniśmy się kierować podczas projektowania kuchni. Nie znaczy to jednak, że nie ma uniwersalnych reguł, którymi możemy się posiłkować podczas tworzenia planów.

Aby kuchnia była wygodna i funkcjonalna, warto zacząć projekt od usytuowania sprzętów AGD – lodówki, zlewozmywaka (zmywarki) i kuchenki. To one wyznaczają strefy robocze – czyli determinują to, co i w której części kuchni będziemy robić. Najwygodniejszą opcją jest ta, w której urządzenia te wyznaczają wierzchołki trójkąta i oddzielone są blatami roboczymi – wówczas tworzą wygodny układ w kształcie liter L, U lub G. Jeśli zaś musimy ułożyć je w jednej linii warto zadbać, by zlew znajdował się między lodówką i kuchenką – wówczas zapewnimy sobie największą płynność poruszania podczas pracy.

Kolejnym krokiem powinno być rozplanowanie pozostałych stref funkcyjnych i znajdujących się w nich mebli. W strefie przechowywanie powinny się więc znaleźć pakowne szafki, w których warto zamontować systemy wysuwne – cargo lub głębokie szuflady np. Slim Box czy Comfort Box. Wygodną podręczną spiżarkę możemy zaaranżować w szafkach wysokich za pomocą pojemnych wysuwnych Cargo Maxi. W szafkach narożnych sprawdzą się cornery – w zależności od rodzaju szafki obrotowe półki, Corner Optima, Corner Comfort lub Front. Pozwolą one wykorzystać przestrzeń i ułatwią nam dostęp do zapasów.

Ale to nie wszystko. W strefie gotowania dobrze jest zarezerwować miejsce na płytsze szuflady na m.in. sztućce i przyprawy – tu również sprawdzą się Slim Box i Comfort Box z odpowiednimi systemami organizacji wewnętrznej. Dzięki nim wszystkie potrzebne przedmioty zawsze będą na swoim miejscu – tuż pod ręką. Z kolei w strefie zmywania warto zamontować odpowiedni system koszy do segregacji odpadów. Oferta tych ostatnich jest bardzo szeroka. Możemy zdecydować się na odpowiednie szuflady z koszami, a także zestawy, które można do szuflady po prostu wstawić np. SORTE, PRAKTIKO czy JC.

Podczas projektowania, zwróćmy też uwagę na szczegóły. Dobrym przykładem jest wysokość blatu roboczego. Choć standardowo montuje się go na wysokości ok. 86 cm, to nie zawsze wymiar ten jest optymalny. Jeśli w kuchni pracować będzie osoba wysoka, warto by blat znalazł się na wysokości co najmniej 90 cm lub więcej.

Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS
Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS

www.rejs.eu

Komentarze

W każdej kuchni (niezależnie od jej wielkości i kształtu) najważniejszy jest tzw. trójkąt roboczy, czyli odległość między lodówką, kuchenką i zlewem. Ergonomiczne rozlokowanie tych sprzętów wpływa na komfort gotowania. Najdłuższy blat potrzebny jest między zlewem ...
Kuchnia to za każdym razem studium przypadku. Oczywiście - komplet AGD dużego i małego musi być. Bez zmywarki też się raczej nie obejdziemy i ludzie planują nawet zmywarkę w małych kuchniach w mieszkaniach w blokach. Czasami w kuchni zmieści się też pralka, ale to już ekstremalne ...
Gość Tekl
19-03-2021 10:38
Mi się wydaje, że to najważniejsze pomieszczenie do zaprojektowania, może jeszcze łazienka jest równie ważna - jeśli chcecie zepsuć sobie mieszkanie, to zróbcie słaby projekt kuchni czy łazienki właśnie. Ja w projekcie swojego M bardzo na to zwracam uwagę, aby było i ładnie ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz