Kuchnia otwarta - idealna do spotkań i wspólnego gotowania

Kuchnia otwarta - idealna do spotkań i wspólnego gotowania

Na ogół kuchnia z salonem to jedna przestrzeń, bez wyraźnej granicy w postaci ścian. Optycznie taki układ powiększa wnętrze i sprawia wrażenie przestronnego, zwłaszcza w połączeniu z dużymi oknami i szerokim, przeszklonym wyjściem na taras.

W otwartej kuchni, można zaplanować wyspę z blatem roboczym, płytą kuchenną z okapem i/lub zlewem. W trakcie przygotowywania posiłków, będzie można rozmawiać z domownikami czy oglądać wyświetlany w salonie film. Jest to też dobra opcja dla rodziców małych dzieci, przy gotowaniu można cały czas mieć je na oku i obserwować, jak bawią się na podłodze w salonie czy oglądają bajki (w zamkniętej kuchni byłoby to niemożliwe). To jest argument ważny w Państwa przypadku.

Przy obszernej wyspie można też ustawić wysokie stołki. Będą na nich siadać goście, lubiący towarzyszyć gospodarzom podczas gotowania, lub dzieci potrzebujące pomocy przy odrabianiu lekcji. Na mniejszym metrażu, zamiast wyspy można zaplanować półwysep z krótszym bokiem przylegającym do ściany. Można go wyposażyć podobnie do niej, albo potraktować jako miejsce do siedzenia i spożywania posiłków.

Przy podejmowaniu decyzji o przestrzeni bez wyraźnych podziałów, warto pamiętać o tym, że powinna ona stanowić jednolitą całość. Najlepiej jeśli posadzka będzie jednakowa, co nie jest trudne do wykonania, ponieważ obecnie producenci parkietów, desek podłogowych i paneli oferują wyroby przeznaczone również do układania w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą. W kuchni i salonie można więc zastosować nie tylko jednakowe płyty gresu, ale też drewno czy winyl. Ta sama zasada dotyczy kolorystki ścian, dekoracji okiennych i oświetlenia. Ponadto wykończenie szafek kuchennych powinno pasować do mebli w salonie.

Ergonomicznym i efektownym rozwiązaniem jest aranżacja aneksu kuchennego wzdłuż dwóch ścian, w kształcie litery L. Przy bocznej, planuje się zabudowę od podłogi do sufity z pojemnymi cargo do przechowywania, lodówką, piekarnikiem i mikrofalówką, a przy tej naprzeciwko salonu ustawia się jedynie szafki stojące, rezygnując z wiszących. Taki zabieg sprawia, że zabudowa kuchenna nie będzie dominować w otwartym salonie. Jeżeli fronty szafek będą pasować do komody, witryny czy szafki pod TV, całość będzie wyglądała spójnie, kuchnia zyska bardziej salonowy charakter i nie będzie wyłącznie „technicznym” wnętrzem.

Niestety, otwarta kuchnia ma też wady. W tym wariancie, zdecydowanie więcej starań wymaga utrzymywanie porządku. Nie jest to opcja dla osób, które nie przywiązują wagi do estetyki tego wnętrza. Dobrym nawykiem jest codzienne wieczorne porządkowanie, by następny dzień zacząć poranną kawą, przygotowywaną w czystej przestrzeni, a podczas salonowych rozmów z przyjaciółmi albo czytania książek uwagi nie przyciągał nieład na blatach. Ponadto - mimo wydajnych okapów z wyciągiem - nie uda się zupełnie wyeliminować rozprzestrzeniania się po całym domu kuchennych zapachów. Poza tym nawet wysokiej klasy sprzęty AGD hałasują w trakcie pracy. Nie tylko działający mikser czy sokowirówka będą przeszkadzać domownikom. Zmywarka może wydawać dźwięki, które będą zakłócać odpoczynek na kanapie.

Dowiedz się więcej o aranżacji kuchni ➡️ Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, projektując kuchnię? Jakie nowoczesne rozwiązania warto zastosować?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PFLEIDERER

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz