Co to jest fornir i jakie ma zastosowanie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co to jest fornir i jakie ma zastosowanie?

Fornir jest wyjątkowo cienkim przez wielu porównywanym nawet do papieru płatem drewna, który powstał w wyniku ścinania zewnętrznej warstwy tego materiału. Fornir ma bardzo szerokie zastosowanie, związane przede wszystkim z produkcją mebli.

aktualizacja: 2021-08-02 09:02:03

Płaty fornirowe mają grubość w zakresie od 0,1 mm do 3 mm i przeznaczone są do naklejania na drewniane elementy. Mogą być wykorzystywane nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również i w budownictwie (fornir coraz częściej stosowany jest przy konstruowaniu ścianek działowych).

Wiele osób myśli, że fornir jest tym samym co okleina naturalna czy laminat. Takie założenie jest błędne. Jest to bowiem w całości drewno, które w przeciwieństwie do laminatów czy oklein nie ma nawet śladowej ilości tworzyw sztucznych.

Fornir wytwarzany jest nawet z 200 różnych gatunków drewna (zarówno krajowego, jak i egzotycznego), różniących się pomiędzy sobą między innymi usłojeniem.

Fornir na meblach kuchennych (fot. JAF)
Fornir na meblach kuchennych (fot. JAF)

Właściwości i zastosowanie forniru

Fornir dostępny jest zarówno matowy, jak i półmatowy czy połyskujący (zależne jest to od zastosowanego sposobu impregnacji drewna). Najprościej jest pozyskać fornir na wysoki połysk - w tym przypadku wystarczy zastosowanie samego lakieru, który sprawdzi się także w uzyskaniu półmatowego efektu. Bejca to idealne rozwiązanie, gdy fornir ma być matowy.

Fornir jest naturalną okleiną, która najczęściej stosowana jest przy:

  • frontach szafek kuchennych,
  • frontach szafek łazienkowych,
  • frontach eleganckich mebli do salonu/sypialni,
  • meblach docelowo pełniących funkcję dekoracyjną,
  • przy panelach ściennych,
  • oklejaniu parapetów,
  • oklejaniu drzwi,
  • zdobieniu ram luster i obrazów.
Fornirowe aplikacje na drzwiach (fot. RuckZuck)
Fornirowe aplikacje na drzwiach (fot. RuckZuck)

Jakie są rodzaje forniru?

Obecnie najczęściej stosowanym podziałem forniru jest kryterium jego powstawania.

  • fornir naturalny - do jego powstania stosowana jest metoda skrawania wierzchniej warstwy drewna. Proces odbywa się całkowicie w sposób naturalny, a jedyna ingerencja człowieka w powstawanie naturalnego forniru polega na łączeniu jego poszczególnych płatów. W tym przypadku niezwykle istotne jest zachowanie ich w kolejności skrawania, co stanowi gwarancję płynnego zachowania wzoru;

  • fornir modyfikowany, choć również powstaje przy wykorzystaniu naturalnego drewna, pod wieloma względami różnic się od tego naturalnego. W tym przypadku stosowane jest barwienie drewna nieprzerwanie aż do momentu, w którym zostanie osiągnięte odpowiednie usłojenie wybranego gatunku drewna. Jest to szczególnie przydatna metoda, gdy celem jest możliwie jak najwierniejsze odwzorowanie egzotycznego gatunku drewna. Fornir modyfikowany choć wygląda niezwykle naturalnie, jest w całości dziełem wytworzonym przez człowieka.

Wady i zalety forniru

Fornir podobnie jak każdy inny materiał ma zarówno swoje zalety jak i wady. Z pewnością za jeden z jego najistotniejszych atutów można uznać bardzo estetyczne wykończenie oklejanych nim powierzchni oraz wysoką odporność na działanie wielu czynników  - uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, kontakt z wodą. Fornir jest okleiną, która odpowiednio pielęgnowana prezentuje się nienagannie przez długie lata.

Fornir nie należy do najtańszych materiałów, co z dużą pewnością stanowi jeden z jego mankamentów. Jednak za tą ceną stoi wysoka jakość i trwałość pod warunkiem zastosowania się do odpowiednich zasad związanych z jego pielęgnacją. Przede wszystkim okleina fornirowa nie powinna być czyszczona środkami przeznaczonymi do pielęgnacji mebli drewnianych czy laminowanych. Ponadto należy zadbać o to, by nie miał styczności z gorącymi przedmiotami (w efekcie takiego kontaktu bardzo często na fornirowej okleinie pojawia się nieestetyczny ślad).

Fornir można odnowić i niekoniecznie musi zająć się tym specjalista. Przy niewielkich zniszczeniach można dokonać tego samodzielnie, stosując pewne domowe triki. Gdy fornir stracił swoją naturalną głębię koloru warto przetrzeć jego powierzchnię mocną kawą rozpuszczalną - powinna być przestudzona oraz nie zawierać cukru. Na zarysowania forniru jednym z najlepszych domowych środków jest orzech włoski bez łupiny. Aby zadbać o fornirowe powierzchnie sięgnij także po specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji tego typu materiałów.

Redakcja BD
fot. otwierająca: pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje