10 błędów popełnianych podczas budowy ścian działowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
10 błędów popełnianych podczas budowy ścian działowych

10 najczęściej popełnianych błędów wykonawczych podczas wykonywania ścianek działowych.

Błędy wykonawcze podczas wykonywania ścianek działowych

 1. Sztywne połączenie ścian działowych ze stropem. Dotyczy to każdego rodzaju przegrody. W przypadku ścian murowanych 2-3 cm szczelinę między stropem i ścianą wypełnia się pianką poliuretanową, a następnie tynkuje, ścinając kielnią górną krawędź tynku. Powstałą w ten sposób szczelinę wypełnia się masą akrylową (którą można malować). Chroni to przed ewentualnymi pęknięciami na skutek ugięcia stropu, a także zapobiega przenoszeniu dźwięków uderzeniowych z wyższej kondygnacji.

 2. Murowanie ciężkich przegród bezpośrednio na jastrychu przykrywającym izolację cieplną podłogi na gruncie. Może to powodować pękanie jastrychu. Wzdłuż przebiegu takich ścian należy ułożyć dodatkowe zbrojenie tworzące stopkę rozkładającą nacisk przegrody na większą powierzchnię, a pozostałą część podkładu podłogowego oddylatować szczeliną z elastycznym wypełnieniem.

 3. Oparcie przegrody z płyt gipsowo-kartonowych bezpośrednio na podłodze. Przy montażu takiej ściany konieczne jest zastosowanie podkładek o grubości ok. 1 cm, a przy wykańczaniu powstałą szczelinę należy wypełnić pianką montażową.

 4. Montaż ścian szkieletowych przed otynkowaniem pozostałych ścian i sufitu. Stwarza to ryzyko zabrudzenia płyt zaprawą oraz ich zawilgocenia, zwłaszcza w miejscach styku z sufitem lub ścianami.
   
 5. Zbyt głębokie umieszczenie wkrętów mocujących płyty g-k. Wkręty te powinny być nieznacznie zagłębione w płycie (nie mogą przecinać warstwy papieru). Przy dokręcaniu ich wkrętarką elektryczną należy używać końcówek z ogranicznikiem głębokości dokręcenia.
   
 6. Nieprawidłowy układ warstw ślepych ścian. W tzw. ślepych ścianach odgradzających nieużytkowane powierzchnie pod skosami, np. na poddaszu, wykonywanych w systemie lekkiej zabudowy, od strony zewnętrznej powinna znajdować się izolacja cieplna osłonięta folią paroprzepuszczalną, a pod płytami g-k lub innym poszyciem należy ułożyć folię paroszczelną. Taka przegroda skutecznie oddzieli przestrzeń ogrzewaną od nieogrzewanej.
   
 7. Nieprawidłowe wykonanie otworów drzwiowych w ścianach szkieletowych. Podczas wykonywania otworów w takich przegrodach w nadprożu należy wstawić dodatkowe profile słupkowe. Płyty montowane w tym miejscu powinny być wycięte w kształt odwróconej litery L, ale ich łączenia nie mogą przebiegać w linii słupków ościeżowych. W przypadku montowania ciężkich drzwi (powyżej 25 kg) należy zastosować słupki ościeżowe z grubszej blachy.

 8. Osłabienie izolacyjności akustycznej ściany przez zamontowanie nieodpowiednich drzwi. Jeśli zależy nam na dokładnym wyciszeniu pomieszczenia, także drzwi muszą być szczelne - z uszczelkami na obwodzie i ewentualnie z izolacją akustyczną w skrzydle. Trzeba jednak pamiętać, że uszczelnienie drzwi uniemożliwi wentylację pośrednią pomieszczenia (nawiew w oknie a wywiew do kanału wentylacyjnego w innym pomieszczeniu) i trzeba ją zastąpić wentylacją mechaniczną bądź niezależnym kanałem wentylacyjnym.
   
 9. Niewłaściwe wykonanie bruzd i otworów instalacyjnych w przegrodach. Do ich utworzenia nie należy używać elektronarzędzi kujących (młotowiertarek), młotków i przycinaków, ponieważ może to spowodować wybicie poszczególnych cegieł lub bloczków bądź ściana może popękać. Do bruzdowania należy używać bruzdownic tarczowych, a do wykonywania dużych otworów - otwornic z nasypem ściernym. Głębokość bruzd nie może przekraczać 1/3 grubości ściany (na krótkich odcinkach - do 1 m, dopuszczalne jest pogłębienie ich do połowy grubości przegrody).
   
 10. Złe rozplanowanie w ścianie puszek elektrycznych. Puszki pod gniazda i łączniki montowane po obu stronach ściany nie powinny wypadać naprzeciw siebie. Osłabia to bowiem izolację akustyczną przegrody, a ponadto w cienkich ścianach takie ich osadzenie może nie być możliwe.

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Lafarge

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość duzypawel

22 Mar 2012, 07:52

Panie Pieszy, oddylatować ścianę od posadzki oznacza iż należy zostawić szczelinę w posadzce tak by nie stykała się ze ścianą i wypełnić ją elastycznym wypełnieniem. W razie potrzeby mogę to rozrysować :) co do balkonów mesio\\\'a to owszem należy je wykonywać ze spadkiem ...

time image

Gość Pieszy

18 Mar 2012, 10:48

oddylatować - poprawiliście mi humor na cały dzień..

time image

15 Mar 2012, 19:56

o dżizas

time image

Gość mesio

15 Mar 2012, 19:50

3 z 10 punktów to punkty pełnowartościowe dla laika pozostałe 7 nie są takie istotne. Ważniejsze by przy wylewaniu balkonu pamietać by beton konstrukcyjny był wylany ze spadkiem 1% w kierunku dworu..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!