Blat kuchenny z jasnego nakrapianego granitu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Blat kuchenny z jasnego nakrapianego granitu

Blat z jasnego nakrapianego granitu sprawdza się najlepiej w porównaniu do poprzednich blatów. Z daleka efekt jest zadowalający, ale z bliska widać łączenie elementów ułożonych pod kątem 90° i ubytki kleju - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy blaty kuchenne użytkują od 4 lat.

Parametry kuchni: powierzchnia 9 m2, otwarta na pomieszczenia dzienne.

 

Liczba użytkowników kuchni: 2 osoby dorosłe i dwoje małych dzieci.

 

Rodzaj blatów kuchennych: z polerowanego granitu o gr. 3 cm.

 

Wymiary: 80 x 150 cm blat ze zlewozmywakiem, 80 x 200 cm blat z płytą indukcyjną, 40 x 210 + 120 cm barek; na wysokości – blaty 90 cm, barek 120 cm.

 

Ułożenie i wykończenie: ułożone w dwóch rzędach oraz na barku; krawędzie z prostym profilem.

 

Decyzja: w pierwszym mieszkaniu mieliśmy blat laminowany, ale przypalił się na styku z kuchenką gazową od ognia w największym palniku. Potem wybraliśmy blat z drewna merbau, który trzeba było regularnie konserwować. Nie było mowy o postawieniu na nim gorącego garnka, ani kubka, bo pojawiały się jasne plamy. Dlatego w nowym domu chcieliśmy mieć już tylko granit. Chodziło nam o materiał trwały i odporny, bo mając małe dzieci, sporo gotujemy.

 

W składzie kamienia kupiliśmy najtańszy granit – nie tylko ze względu na korzystną cenę, ale z uwagi na jego wygląd, który akurat pasował do wystroju naszej kuchni. Zamówiliśmy szafki w brązowym kolorze, więc jasny kamień je ożywiał. Polerowany kamień jest ważną ozdobą kuchni.

Nakrapiany polerowany kamień jest efektowny, trwały i łatwy w pielęgnacji Blaty z granitu ułożono w dwóch rzędach oraz na podniesionym barku
Grubość blatu na barku poszerza maskownica z kamienia. Barek ma oświetlenie ledowe W blacie pod ścianą nie wykonano pochylni ociekowej, tylko umieszczono dwukomorowy zlewozmywak

Blat kuchenny z jasnego nakrapianego granitu - porady i przestrogi:

 • Blat z jasnego nakrapianego granitu sprawdza się najlepiej w porównaniu do poprzednich blatów. Jest wytrzymały i łatwy do utrzymywania czystości. Na początku trzykrotnie zaimpregnowaliśmy go specjalnym środkiem do granitu. Chodziło nam o przedłużenie trwałości jego powierzchni, żeby służył nam naprawdę długo. Przy tak drogim materiale, chcieliśmy w przyszłości uniknąć niespodzianek w postaci plam, przypaleń, rys. Teraz wystarczy umyć go ciepłą wodą, żeby zniknęły plamy od wody, owoców, tłuszczu, wina.

   

  Od razu wiedzieliśmy, że wygląd kuchni zyska, jeśli bok barku wykończymy granitem. Zdecydowaliśmy się również wykonać mniejsze blaty z granitu w spiżarni. Choć koszty wzrosły, efekt jest doskonały.

   

 • Kiedy pomagamy w kuchni u rodziny lub u znajomych, przekonujemy się, jak dobrze zrobiliśmy, umieszczając blaty na ponadstandardowej wysokości 90 cm. Oboje jesteśmy wysocy, więc różnica 5–10 cm robi swoje.

   

 • Płyty z granitu mają grubość jedynie 3 cm, więc poprosiliśmy monterów o wykonanie z kamienia maskownicy, dzięki której blat na barku wydaje się masywniejszy. Z daleka efekt jest zadowalający, ale z bliska widać łączenie elementów ułożonych pod kątem 90° i ubytki kleju.

   

  Widząc, że monterzy nie są sprawni w estetycznym wykończaniu detali, nie zleciliśmy wycięcia w kamieniu pochylni ociekowej. Zamontowaliśmy większy dwukomorowy zlewozmywak z ociekaczem, zaoszczędzając trochę na kamieniu. Odpady wykorzystaliśmy do wykonania na blatach kamiennych podstawek i maskownicy na ściance nad płytą indukcyjną.

Blat kuchenny z jasnego nakrapianego granitu - koszt zakupu i montażu:

 • 600 zł/m2.
W spiżarni również są blaty z granitu Bok barku wykończono takim samym granitem. Dopóki dzieci nie podrosną, krawędź kamienia zabezpieczono ochraniaczem

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Art

23 Paź 2014, 07:48

600 zł to rzeczywiście drogo zwłaszcza jak na chiński granit...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny