Urządzanie wnętrz w stylu Lagom

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Urządzanie wnętrz w stylu Lagom

"Lagom" tłumaczy, jak żyć, biorąc tylko tyle, ile realnie potrzebujemy - wprowadza zasadę rezygnacji z nadmiaru oraz potrzeby nieustannego posiadania. "Lagom", jak każdy nowy trend, wprowadza rozmaite reguły - my wybraliśmy te najważniejsze, które warto zastosować w swoim wnętrzu.

aktualizacja: 2017-05-15 12:12:22

Zasada nr 1. Najważniejszy jest umiar

"Lagom" najbardziej skupia się na tworzeniu przestrzeni w ramach zasady "wszystko w sam raz". Idea ta dotyczy zarówno dodatków, kolorystyki, jak i sposobu zagospodarowania przestrzeni. W tym nurcie odchodzimy od typowo  wiktoriańskich, pełnych przepychu aranżacji w kierunku równowagi. Nie oznacza to porzucenia akcesoriów - poduszek, wazonów, ozdób - lecz ich rozsądne wykorzystywanie. Ich zadaniem jest dopełnianie pomieszczeń oraz sprawianie radości, wykraczają zatem poza funkcję dekoracyjną.

 

Przedstawiamy kilka porad jak zachować umiar w urządzaniu wnętrz.

 • Zachowanie proporcji kolorystycznych - najlepiej, aby 80% kolorystyki pomieszczenia zostało zaaranżowane w barwach neutralnych i przyjemnych dla oka (wcale nie muszą to być szarość, beż czy biel). Wybrane kolory - chociażby delikatny zielony, błękitny, a nawet jasnoróżowy - powinny sprawić, że organizm zacznie się relaksować i odpoczywać. Pozostałe 20% stanowią dodatki w kolorystyce dopełniającej, która może być wyraźniejsza - chociażby granatowa, czarna.

   

 • Duże dodatki na pierwszym planie - lepiej we wnętrzu wykorzystać jeden dominujący dodatek - stylową lampę, szklano-metalowy stolik, np. Royal Silver marki Dekoria.pl, czy wzorzystą sofę - niż kilka równie mocnych akcentów.

   

 • Nieprzesadzanie z małymi dekoracjami - ramki, wazony, figurki wydają się ozdobami, które nie wpływają znacząco na całość aranżacji. Są małe, więc możemy potrzebować ich więcej. Takie myślenie nie prowadzi jednak do zadowalających efektów. Zbyt duża liczba drobnych dekoracji może wpłynąć na zagracenie pomieszczenia. Lepiej wybrać maksymalnie trzy małe dodatki lub połączyć je, aby stworzyć jeden wyrazisty obszar - chociażby ciekawą kompozycję na ścianie, składającą się z kilku małych ramek ze zdjęciami.

Aquarelle - kolekcja Dekoria.pl

Zasada nr 2. Inspiracja płynąca z natury

Koncepcja "lagom" łączy się z podejściem ekologicznym, widocznym zarówno w stosowaniu rozwiązań chroniących środowisko, zmniejszających jego zanieczyszczania, jak i w idei czerpania z natury. Inspiracje przyrodą przejawiają się najbardziej w użyciu drewna, naturalnych tkanin oraz kolorów ziemi we wnętrzu.

 

Nawiązanie do natury w rozumieniu "lagom" to stosowanie między innymi naturalnych materiałów - bawełny, lnu - które idealnie sprawdzą się w tkaninach wykorzystywanych we wnętrzach. Przykłady stanowią zasłony lub bieżniki o wzorach kwiatowych (takich jak z kolekcji Monet od Dekoria.pl),  dywany w kolorach ziemi oraz pokrowce na fotele lub kanapy w modnym odcieniu zieleni. Dopełnienie całej stylizacji może stanowić też drewno np. w postaci stołu czy zwracających uwagę półek.

 

Pomieszczenia "lagom" to również przestrzenie jasne, w których ogromną uwagę zwraca naturalne oświetlenie. To pokazuje, jak ważnym elementem w pomieszczeniu jest okno. Powinno mieć odpowiednią wielkość oraz dodatkowo - w ramach dekoracji -poosiadać delikatne, zwiewne zasłony, firany lub rolety. Jeśli jednak korzystamy ze sztucznego światła, najlepiej, by  wprowadzało ono do wnętrza atmosferę spokoju, intymności, a także umożliwiało spokojny odpoczynek.

Monet - kolekcja Dekoria.pl

Zasada nr 3. Minimalistyczne rozwiązania

"Lagom" bazuje także na minimalizmie aranżacyjnym. W pomieszczeniach urządzonych według duńskiej sztuki minimalizm przejawia się w unikaniu nadmiaru (przy jednoczesnym dążeniu do równowagi). Nie zmierzamy do redukowania swoich rzeczy do niezbędnego minimum - to wersja skrajna, a przecież "lagom" docenia przestrzenie wykreowane "w sam raz". Dlatego również tutaj wraca potrzeba szukania złotego środka.
          
"Lagom" z minimalizmu czerpie jedną zasadę - posiadania przedmiotów, które są użyteczne, piękne lub mają dla nas szczególną wartość.

 • Przedmioty użyteczne - każdy z nas inaczej rozumie użyteczność przedmiotów i dodatków we wnętrzu. Dla niektórych koc znajdujący się w salonie będzie funkcjonalnym niezbędnikiem, dla kogoś innego okaże się niepotrzebnym dodatkiem. Jeszcze ktoś inny odkryje wartość w posiadaniu rolet umożliwiających regulację napływu światła do pomieszczenia. Właśnie dlatego warto stworzyć własną definicję użyteczności i na jej podstawie dobierać dodatki do wnętrza.

   

 • Przedmioty piękne - podobnie jak w przykładzie powyżej, piękno postrzegane jest przez różnych ludzi w rozmaity sposób. Warto jednak,  aby przedmioty uważane przez nas za piękne odznaczały się także pewną wartością. Nie pozostawiajmy przedmiotów, które straciły już swoją wartość lub są zniszczone, tylko dlatego, że kiedyś uznaliśmy je za atrakcyjne.

   

 • Przedmiot sentymentalny - w tej grupie znajdują się wszystkie pamiątki rodzinne, ale także prezenty otrzymane od ważnych dla nas osób oraz dodatki, które sprawiliśmy sobie, aby coś upamiętniały.

Wnętrza w wersji "lagom" są miejscami, gdzie można zarówno odpocząć i zregenerować swoje siły, jak i oddać się pasjom oraz aktywnościom dnia codziennego. Idea "w sam raz" powinna łączyć każdy aspekt naszego życia - pracę, odpoczynek, rozrywkę, a to wszystko w przyjaznym otoczeniu.

 

Inspiracje do stworzenia przestrzeni "Lagom" można znaleźć na stronie Dekoria.pl.

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny