Jak nanieść gładź szpachlową, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię?
Jak nanieść gładź szpachlową, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię?
Idealnie gładka ściana jest podstawowym warunkiem jej estetycznego wykończenia. Aby spełnić wymagania i oczekiwania większości inwestorów, konieczne jest bardzo dokładne wygładzenie powierzchni. Jaki produkt na rynku jest gwarantem dobrze wykonanej pracy? W jaki sposób poprawnie aplikować go na ściany i sufity?
Data publikacji: 2023-11-09
Data aktualizacji: 2024-07-17
Najlepsza gładź szpachlowa? - podpowiadamy jaką wybrać
Aplikacja gładzi szpachlowej wymaga pewnych umiejętności i wprawy. Można jednak wybrać produkt, który jest znacznie łatwiejszy w użyciu, od typowej gładzi szpachlowej. Jest nim Omega Finish oferowana przez Dolinę Nidy. Docenią ją zarówno profesjonalni, jak i domorośli wykonawcy - pozwala na wykonanie idealnie gładkich ścian, w krótkim czasie.
Gładź szpachlowa Omega Finish to gotowa do użycia masa na bazie spoiw żywicznych, wypełniaczy mineralnych i dodatków modyfikujących. Można ją zastosować wewnątrz budynków - na typowych suchych podłożach mineralnych, w tym na tynkach gipsowych, cementowych, cementowo-wapiennych, ścianach betonowych, płytach g-k oraz bloczkach gipsowych.
Omega Finish doskonale sprawdza się w pracach wykończeniowych - do ostatecznego wygładzenia powierzchni ścian i sufitów, renowacji podłoży, a także uzupełniania niewielkich ubytków i pęknięć oraz maskowania łbów wkrętów.
Gładź szpachlowa Omega Finish
Produkt ten posiada także szereg innych zalet - doskonałą przyczepność do podłoża, ograniczone pylenie, a do tego pozostawia mocną i gładką powierzchnię bez pęcherzy. Warto także zwrócić uwagę na pewne ułatwienie podczas aplikacji - ta gładź szpachlowa zmienia kolor podczas wysychania, dzięki czemu można kontrolować każdy etap pracy.
Aplikację gładzi należy poprzedzić odpylaniem ściany, oczyszczeniem jej, jeśli istnieje taka konieczność - przeszlifowaniem, a jeśli ściana jest bardzo chłonna - należy ją zagruntować. Oczywiście należy zabezpieczyć okna, parkiety i listwy przypodłogowe folią i taśmą malarską. Maksymalna grubość nakładanej masy nie powinna przekraczać 3 mm.
Istnieje kilka metod, które użyć można do aplikacji gładzi Omega Finish.
Masę można nakładać za pomocą stalowej pacy nierdzewnej, dociskając ją do podłoża. Trzeba pamiętać, aby warstwę lub warstwy rozprowadzać równomiernie. Korzystną cechą Omega Finish jest to, że jeśli istnieje konieczność nałożenia drugiej warstwy, np. na suficie (niezależnie od metody aplikacji), można nakładać sposobem mokre na mokre, co niesie ze sobą dużą oszczędność czasu.
Jedną z zalet gładzi Omega Finish jest możliwość nakładania jej przy pomocy wałka. Zresztą producent ułatwił to zadanie, produkt sprzedawany jest bowiem w owalnym wiadrze, dzięki czemu nie ma konieczności przelewania gładzi do innego naczynia - rolka wałka bez problemu mieści się w otworze wiaderka. Przy aplikacji wałkiem gładź warto jest nieco rozcieńczyć (w ilości 2%) i dokładnie wymieszać.
Korzystając z wałka (nieco innego od tego, który służy do malowania, z runem typu scotch brite) gładź nakłada się przykładając go do powierzchni i wykonując ruchy w górę i w dół. Na ścianie powstaje rodzaj baranka, który następnie należy przetrzeć długą pacą (tzw. żyletą). W rogach - tam, gdzie ściana łączy się z sufitem lub z drugą ścianą, przydatne będą szpachla i krótka packa.
Przy pomocy wałka bardzo wygodnie gładź można nakładać na ściany i sufity.
Gładź Omega Finish można nakładać przy pomocy wałka.
Na ścianie powstaje rodzaj baranka, który należy przetrzeć długą pacą (tzw. żyletą)
Aplikacja przy pomocy agregatu
Aplikacja wałkiem jest stosunkowo prosta i nie wymaga wiele czasu. Gładź Omega Finish może być jednak także nakładana przy pomocy agregatu - w tym przypadku można również rozrzedzić ją wodą w ilości 2%. Należy także wziąć pod uwagę urządzenia rekomendowane przez producenta, demontując wcześniej główny ich filtr. Aplikacja mechaniczna może być przeprowadzona za pomocą agregatów szpachlarskich.
Prace wykończeniowe
Po całkowitym wyschnięciu gładzi można przejść do jej szlifowania. Szybkim i wygodnym sposobem jest użycie do tego celu specjalnych szlifierek, tzw. żyraf, które - jeśli nie ma ich na wyposażeniu - można wypożyczyć w sklepie budowlanym. Bardziej czasochłonne, ale również skuteczne jest szlifowanie ręczne, przy użyciu kostek pokrytych papierem ściernym o gradacji gradacji #150 - 220.
To, co zauważy każdy budowlaniec w trakcie szlifowania, to brak uciążliwego pylenia. Wszelkie pozostałości po szlifowaniu opadają na podłogę i nie unoszą się w powietrzu.
Jak położyć gładź szpachlową?
Podsumowanie
Omega Finish to gotowa do użycia masa, którą można stosować na różnych podłożach wewnątrz budynków. Dużym walorem masy jest jej doskonała przyczepność do podłoża i minimalne pylenie, co pozytywnie wpływa na warunki pracy. Po jej zastosowaniu pozostaje mocna i gładka powierzchnia bez pęcherzy. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe ułatwienie podczas aplikacji, takie jak zmiana koloru na jaśniejszy podczas wysychania. Dla budowlańca jest to cenna informacja o tym, czy gładź jest już gotowa do szlifowania.