Jakie schody na poddasze wybrać, by użytkowanie ich było wygodne i bezpieczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie schody na poddasze wybrać, by użytkowanie ich było wygodne i bezpieczne?

Przystosowuję poddasze do celów mieszkalnych i mam problem ze schodami. Otwór w stropie jest nieduży, ma 100 x 80 cm. Chciałbym uniknąć przebudowy jego konstrukcji. Jakie schody mogę tam zamontować, żeby wchodzenie na poddasze było wygodne i bezpieczne?

aktualizacja: 2019-05-28 08:39:01

Odpowiedź eksperta: Wybudowanie schodów umożliwiających wygodne wejście na poddasze może przysporzyć wielu problemów głównie ze względu na małą powierzchnię na niższej kondygnacji i ograniczenia wynikające z konstrukcji domu i lokalizacji ścian, a także wymiarów otworu w stropie. Z reguły dobudowane schody są strome oraz wąskie i najczęściej montowane z gotowych, prefabrykowanych elementów.

Przy takim kształcie i wymiarach otworu w stropie możliwość łatwego dostosowania powinny zapewniać tzw. schody modułowe, charakteryzujące się dużą dowolnością kształtowania biegu - mogą być zmontowane jako proste, kątowe albo półokrągłe. Moduły tworzą bowiem schodkową konstrukcję nośną, pozwalającą jednocześnie na obrót poszczególnych stopni w płaszczyźnie poziomej, jak i regulację ich wysokości przez podkładki dystansowe. Zajmują jednak sporo miejsca na niższej kondygnacji.

Innym rozwiązanie będzie wstawienie schodów krętych o średnicy 1,2-1,5 m. Opierają się one na centralnym słupie, na który nakładane są kolejne stopnie. Tuleje dystansowe pozwalają na regulację wysokości stopni, a więc na dostosowanie ich do wymaganej wysokości całych schodów.

Na poddaszu wokół schodów konieczne będzie zamontowanie barierki, chroniącej przed przypadkowym wpadnięciem w otwór w stropie.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Schody kręcone z konstrukcją ze stali malowanej proszkowo i schody modułowe (fot. Atrium)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Michał Szkoda

30 Lip 2019, 09:23

Nie mogę się zgodzić z Państwa propozycją zamontowania schodów spiralnych w tym konkretnym otworze. Przy schodach spiralnych zaleca się posiadanie otworu większego o 10 cm od średnicy schodów, tak aby poręcz przeszła bez problemu oraz żeby można było korzystać z poręczy na ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny