Odpowiedź eksperta: Wybudowanie schodów umożliwiających wygodne wejście na poddasze może przysporzyć wielu problemów głównie ze względu na małą powierzchnię na niższej kondygnacji i ograniczenia wynikające z konstrukcji domu i lokalizacji ścian, a także wymiarów otworu w stropie. Z reguły dobudowane schody są strome oraz wąskie i najczęściej montowane z gotowych, prefabrykowanych elementów.
Przy takim kształcie i wymiarach otworu w stropie możliwość łatwego dostosowania powinny zapewniać tzw. schody modułowe, charakteryzujące się dużą dowolnością kształtowania biegu - mogą być zmontowane jako proste, kątowe albo półokrągłe. Moduły tworzą bowiem schodkową konstrukcję nośną, pozwalającą jednocześnie na obrót poszczególnych stopni w płaszczyźnie poziomej, jak i regulację ich wysokości przez podkładki dystansowe. Zajmują jednak sporo miejsca na niższej kondygnacji.
Innym rozwiązanie będzie wstawienie schodów krętych o średnicy 1,2-1,5 m. Opierają się one na centralnym słupie, na który nakładane są kolejne stopnie. Tuleje dystansowe pozwalają na regulację wysokości stopni, a więc na dostosowanie ich do wymaganej wysokości całych schodów.
Na poddaszu wokół schodów konieczne będzie zamontowanie barierki, chroniącej przed przypadkowym wpadnięciem w otwór w stropie.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Schody kręcone z konstrukcją ze stali malowanej proszkowo i schody modułowe (fot. Atrium)
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej