Remont schodów i balustrad za 10 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont schodów i balustrad za 10 000 zł

W 2013 r. kupiliśmy górną część segmentu z lat 90. XX w. Klatka schodowa wyglądała dla nas zbyt staromodnie i przytłaczająco, dlatego poczyniliśmy kilka prostych i kilka bardziej skomplikowanych zabiegów, aby prezentowała się nowocześniej - mówią Agnes i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody remontowali w 2013 r.

Parametry domu: murowany, 165 m2, segment z siedmioma półpiętrami, wysokość kondygnacji z salonem 2,80 m.

Schody:

 • Ośmiobiegowe, szer. 90-107 cm. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, na pojedynczej nośnej belce biegowej. 
 • Stopnie - 64 szt., wys. 17-19 cm, gł. 28-31 cm, wykończone drewnem dębowym. 
 • Balustrada - z drewna, wys. 102 cm oraz szklana bariera schodowa z hartowanego szkła. 
 • Oświetlenie - kinkiety i halogeny na ścianie. 
 • Lokalizacja - w centrum domu.

Zakres remontu: odnowienie schodów i barierki, dodanie szklanej zapory.

Decyzja: w 2013 r. kupiliśmy górną część segmentu z lat 90. XX w. Klatka schodowa jest długa i wysoka, obejmuje ponad 60 stopni. Poprzednicy wykończyli ją następująco: stopnice i podstopnice obłożyli drewnem dębowym, na murkach tworzących balustrady zamocowali drewniany pochwyt, a tam, gdzie nie było murków - drewniane balustrady z tralkami. Konstrukcję ściany i niektóre stropy na klatce obłożyli boazerią!

Wszystko razem wyglądało dla nas zbyt staromodnie i przytłaczająco. Poczyniliśmy kilka prostych i kilka bardziej skomplikowanych zabiegów, aby prezentowała się nowocześniej.

Klatka schodowa
Na innych fragmentach klatki wykonano tylko kosmetyczny lifting.

Remont schodów i balustrad - rady i przestrogi:

 • Do prostych zabiegów należało zdemontowanie boazerii i odświeżenie drewna dębowego na schodach i balustradach. Stolarz zeszlifował stary lakier i na stopnicach oraz poręczach balustrad położył nowy, dwuskładnikowy i bezbarwny. Na podstopnicach, słupkach i trakach natomiast - lakier biały, który unowocześnił wygląd. Bardziej złożone prace dotyczyły przebudowania klatki przy kuchni i salonie. Od strony salonu wyburzyliśmy fragmenty ścian zamykające widok na kuchnię, położoną na niższym półpiętrze, i na ich miejscu zamontowaliśmy szklaną barierę schodową. Ten krok był najlepszy! Kuchnia i salon wizualnie się połączyły, wcześniej tworzyły osobne pomieszczenia.

 • Szklana bariera schodowa to była dość droga sprawa, ale tylko dlatego, że nie można było jej postawić na biegu, który jest podwieszany na szynie stalowej i obudowany karton gipsem. Zatem musiała być bardzo wysoka i przytwierdzona do schodów z boku. Przy mniejszej powierzchni szkła i tradycyjnym mocowaniu - nie byłoby to tak trudne wyzwanie. Ponadto szkło musiało być solidne. Producent doradził nam przezroczyste, dwuwarstwowe i laminowane w środku, hartowane, tzw. bezpieczne. Dodał okucia i pochwyt Inox w cenie. 

 • Oświetlenie jest takie samo, jak wcześniej, czyli tzw. schodowe, górne i boczne. Nie podświetlaliśmy z boku poszczególnych stopni, ze względu na duże koszty oraz problem techniczny - listwy przy ścianie są integralną częścią biegu i na tyle wysokie, że boczne ścienne oświetlenie nie byłoby dyskretne.
Szklana bariera schodowa
Na klatce przy salonie wyburzono ściany i wstawiono szklaną barierę schodową.

Remont schodów i balustrad - koszty:

 • remont biegów i balustrad około 10 000 zł; 
 • szklane ścianki z montażem 9500 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny