Remont schodów i balustrad za 10 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont schodów i balustrad za 10 000 zł

W 2013 r. kupiliśmy górną część segmentu z lat 90. XX w. Klatka schodowa wyglądała dla nas zbyt staromodnie i przytłaczająco, dlatego poczyniliśmy kilka prostych i kilka bardziej skomplikowanych zabiegów, aby prezentowała się nowocześniej - mówią Agnes i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody remontowali w 2013 r.

aktualizacja: 2022-01-19 07:15:57

Parametry domu: murowany, 165 m2, segment z siedmioma półpiętrami, wysokość kondygnacji z salonem 2,80 m.

Schody:

  • Ośmiobiegowe, szer. 90-107 cm. 
  • Konstrukcja - żelbetowa, na pojedynczej nośnej belce biegowej. 
  • Stopnie - 64 szt., wys. 17-19 cm, gł. 28-31 cm, wykończone drewnem dębowym. 
  • Balustrada - z drewna, wys. 102 cm oraz szklana bariera schodowa z hartowanego szkła. 
  • Oświetlenie - kinkiety i halogeny na ścianie. 
  • Lokalizacja - w centrum domu.

Zakres remontu: odnowienie schodów i barierki, dodanie szklanej zapory.

Na klatce przy salonie wyburzono ściany i wstawiono szklaną barierę schodową
Na klatce przy salonie wyburzono ściany i wstawiono szklaną barierę schodową.

Decyzja: w 2013 r. kupiliśmy górną część segmentu z lat 90. XX w. Klatka schodowa jest długa i wysoka, obejmuje ponad 60 stopni. Poprzednicy wykończyli ją następująco: stopnice i podstopnice obłożyli drewnem dębowym, na murkach tworzących balustrady zamocowali drewniany pochwyt, a tam, gdzie nie było murków - drewniane balustrady z tralkami. Konstrukcję ściany i niektóre stropy na klatce obłożyli boazerią!

Wszystko razem wyglądało dla nas zbyt staromodnie i przytłaczająco. Poczyniliśmy kilka prostych i kilka bardziej skomplikowanych zabiegów, aby prezentowała się nowocześniej.

Klatka schodowa
Na innych fragmentach klatki wykonano tylko kosmetyczny lifting.

Remont schodów i balustrad - rady i przestrogi:

  • Do prostych zabiegów należało zdemontowanie boazerii i odświeżenie drewna dębowego na schodach i balustradach. Stolarz zeszlifował stary lakier i na stopnicach oraz poręczach balustrad położył nowy, dwuskładnikowy i bezbarwny. Na podstopnicach, słupkach i trakach natomiast - lakier biały, który unowocześnił wygląd. Bardziej złożone prace dotyczyły przebudowania klatki przy kuchni i salonie. Od strony salonu wyburzyliśmy fragmenty ścian zamykające widok na kuchnię, położoną na niższym półpiętrze, i na ich miejscu zamontowaliśmy szklaną barierę schodową. Ten krok był najlepszy! Kuchnia i salon wizualnie się połączyły, wcześniej tworzyły osobne pomieszczenia.
  • Szklana bariera schodowa to była dość droga sprawa, ale tylko dlatego, że nie można było jej postawić na biegu, który jest podwieszany na szynie stalowej i obudowany karton gipsem. Zatem musiała być bardzo wysoka i przytwierdzona do schodów z boku. Przy mniejszej powierzchni szkła i tradycyjnym mocowaniu - nie byłoby to tak trudne wyzwanie. Ponadto szkło musiało być solidne. Producent doradził nam przezroczyste, dwuwarstwowe i laminowane w środku, hartowane, tzw. bezpieczne. Dodał okucia i pochwyt Inox w cenie. 
  • Oświetlenie jest takie samo, jak wcześniej, czyli tzw. schodowe, górne i boczne. Nie podświetlaliśmy z boku poszczególnych stopni, ze względu na duże koszty oraz problem techniczny - listwy przy ścianie są integralną częścią biegu i na tyle wysokie, że boczne ścienne oświetlenie nie byłoby dyskretne.

Koszty remontu schodów i balustrad:

  • remont biegów i balustrad około 10 000 zł; 
  • szklane ścianki z montażem 9500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!