Znalezienie wykonawcy do remontu schodów szło nam opornie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Znalezienie wykonawcy do remontu schodów szło nam opornie

Szukanie wykonawcy szło nam opornie. Wszyscy narzekali, że pewnie lakier wsiąkł zbyt głęboko i będą musieli zeszlifować grubą warstwę drewna. Uznawali takie prace za uciążliwe i niepopłatne - mówią Agnieszka i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2000 r., a remontowali je w 2016 r.

Parametry domu: murowany, 126 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 3 m.

Schody:

 • Dwubiegowe ze spocznikiem, całe wykonane z klejonego drewna bukowego; szer. biegu 80 cm, użytkowa 70 cm. 
 • Konstrukcja - na dwóch belkach biegowych i policzkowa. 
 • Stopnie - 8 i 7 szt., o wys. 20 cm i głębokości 29 cm. 
 • Balustrada - o wys. 97 cm, poręcze - o wym. 6 × 6 cm, słupki 7 × 7 cm. 
 • Oświetlenie - kinkiet na ścianie. 
 • Lokalizacja - w holu wewnętrznym.

Zakres remontu: zeszlifowanie lakieru z elementów drewnianych, zaszpachlowanie ubytków, olejowanie.

Schody wykonano z drewna bukowego
Schody wykonano z drewna bukowego. Dolny bieg ma pełne stopnie, górny jest ażurowy.

Decyzja: autor projektu budynku zaplanował w holu wylewaną z żelbetu konstrukcję pod schody na poddasze. Woleliśmy jednak mieć drewnianą konstrukcję ażurową i uzyskać w głębi domu więcej przestrzeni. Stolarz wykonał ją z drewna bukowego. Takie najlepiej pasowało do koloru i faktury paneli podłogowych, zależało nam na spójnej kolorystyce.

Balustrada z tego samego drewna ma wypełnienie ze stalowych linek, nie chcieliśmy ciężkich tralek. Zaraz po złożeniu konstrukcji, stolarz pomalował ją bezbarwnym lakierem.

Niestety, przez 16 lat użytkowania lakier na stopnicach popękał i się wytarł, ten, który został, okropnie zżółkł. Drewno zrobiło się pomarańczowe i zaczęło się odróżniać od paneli na podłodze. Brzydko to wyglądało! Postanowiliśmy zedrzeć lakier i położyć specjalny olej tworzący matową powłokę, niezmieniającą koloru drewna.

Wypełnienie balustrad to cienkie żeglarskie linki
Wypełnienie balustrad to cienkie żeglarskie linki.

Remont schodów - rady i przestrogi:

 • Agnieszka: Szukanie wykonawcy szło nam opornie. Wszyscy narzekali, że pewnie lakier wsiąkł zbyt głęboko i będą musieli zeszlifować grubą warstwę drewna. Uznawali takie prace za uciążliwe i niepopłatne. Dla odstraszenia niektórzy dyktowali ogromne ceny - 4500 zł i 7500 zł!

  Na szczęście, w końcu znalazł się stolarz, który podjął się tego zadania za 2500 zł. Wszystko wyszło mu bardzo dobrze. Kawałek po kawałku zeszlifował resztki lakieru. Ponieważ na stopnicach kurz wżarł się głębiej w drewno, zeszlifował również wierzchnią warstwę. Następnie zaszpachlował ubytki - były rysy i wgłębienia po uderzeniach. Większość zniknęła, kilku nie udało się naprawić. Potem drewno zaolejował specjalistycznym preparatem.

  Prace zakończył po pięciu dniówkach. Co nam zalecił? Ponowne olejowanie raz w roku. Poinstruował, żeby nie używać pędzla, tylko wetrzeć cienką warstwę oleju miękką szmatką, wypolerować i pozostawić do wyschnięcia przez dobę. Ostrzegł, że po świeżo zaolejowanym drewnie nie można chodzić, ani go dotykać, trzeba uważać, żeby nie przykleiła się sierść domowych zwierząt.

 • Jarek: Z tych względów konserwację olejem wykonuję w wakacje, kiedy reszta rodziny wyjeżdża, zabierając psa. Zajmuje mi to 5-6 godzin. Po takiej odnowie schody wyglądają świeżo, jak nowe. W porównaniu z wersją z lakierem - zyskały na urodzie. Ponadto lakierowana powierzchnia drewna była bardziej śliska, od olejowanej, co ma ogromne znaczenie.

  Do mycia używamy jedynie cieplej wody. Co jakiś czas reguluję naciąg linek żeglarskich w balustradach. Im prostsze schody, tym łatwiejszy ich remont i konserwacja! Naszym brakuje jedynie listwy ochronnej przy ścianie.

Remont schodów - koszty:

 • zbudowanie schodów 14 000 zł; 
 • remont 2500 zł; 
 • konserwacja 360 zł.
Po zamontowaniu balustrady bieg zwęził się do 70 cm
Po zamontowaniu balustrady bieg zwęził się do 70 cm.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny