Nasze schody żelbetowe to majstersztyk!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nasze schody żelbetowe to majstersztyk!

Żelbetowa konstrukcja schodów to majstersztyk. Kiedy wezwaliśmy poleconego nam stolarza, żeby ją wykończył, nie mógł wyjść z podziwu nad jej finezyjnością i lekkością. Od razu powiedział, że postara się nie zepsuć tego, co zrobił jego poprzednik. To stolarz nazwał murarza artystą w swoim fachu... - mówi Adam, Członek Klubu Budujących Dom, który schody użytkuje od 2002 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 196 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,90 m.

Schody:

  • Spiralne, o szer. biegu 1,05 m. 
  • Konstrukcja - żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
  • Stopnie - 19 szt. o wys. 16 i 17 cm i gł. 20-37 cm. 
  • Stopnice - z klejonego warstwowo drewna bukowego, polakierowanego twardym lakierem na kolor teku. 
  • Podstopnice - z betonu, wykończonego zaprawą gipsową. 
  • Balustrada - o wys. 1 m; poręcz z giętego drewna buku o wym. 5,5 x 7,5 cm; słupki z aluminium pomalowanego lakierem proszkowym. 
  • Oświetlenie - kinkiety na stropodachu i słupie konstrukcyjnym.
  • Lokalizacja - w salonie, nieopodal wejścia do domu.
Drewniane stopnice
Drewniane stopnice stolarz ułożył na zaprawie klejowej

Decyzja: klatkę schodową potraktowaliśmy z żoną jak element architektury, ozdabiający strefę dzienną. Nie chcieliśmy, żeby była tylko użytkowa. Do gustu przypadły nam projekty schodów na konstrukcji wylewanej z żelbetu w kształcie łuku, bo wyglądają fantazyjnie. Murarz, który wykonywał naszą konstrukcję, okazał się artystą, bo wspaniale uchwycił jej proporcje i nadał lekkość.

Widząc, że zna się na rzeczy, zgodziliśmy się na zmianę wcześniej zaplanowanego kształtu schodów i skucie części stropu. Architekt budynku i my zaprojektowaliśmy wcześniej klatkę na planie koła, lecz murarz argumentował, że wygodniej chodzi się po klatce skonstruowanej na planie owalu. Obecnie wstępuje się na nią od strony salonu, a nie holu przy wiatrołapie.

Murarz dopasowywał wielkość otworu w stropie oraz parametry konstrukcji schodów do mojego wysokiego wzrostu. W miejscach, gdzie musiałbym schylać głowę, powiększył otwór w stropie. Każdy schodek jest inny, ale wszystkie zaplanował w taki sposób, żeby żona mogła komfortowo poruszać się po środkowej części biegu, a ja tuż przy zewnętrznej balustradzie w miejscu, w którym schody są najszersze. Mam rozmiar buta 44, więc stawianie stóp w innym miejscu jest dla mnie niewygodne i niebezpieczne.

Projektując i kotwiąc żelbetową konstrukcję w posadzce parteru, murarz miał jeszcze jedno obostrzenie - musiał dostosować ją do miejsca wolnego od ogrzewania podłogowego, ułożonego wcześniej. Kilkakrotnie zmieniał kształt szalunku, bacząc na przyszłe szczegóły użytkowe schodów. Konstrukcję obserwował z każdego punktu domu i z ogrodu, przez okna.

Zamontowane schody
Żelbetową konstrukcję umocowano do posadzki, ściany i stropu
Słupek na dolnym schodku
Słupek z dodatkowym wzmocnieniem na dolnym schodku
Podniebienie schodów
Podniebienie wykończono zaprawą gipsową i pomalowano na biało

Schody żelbetowe - rady i przestrogi:

Żelbetowa konstrukcja schodów to majstersztyk. Kiedy wezwaliśmy poleconego nam stolarza, żeby ją wykończył, nie mógł wyjść z podziwu nad jej finezyjnością i lekkością. Od razu powiedział, że postara się nie zepsuć tego, co zrobił jego poprzednik.

To stolarz nazwał murarza artystą w swoim fachu. Omówił z nim drobne dolewki na schodach. Kilka razy przyjeżdżał, biorąc dodatkowe wymiary barierki, a z gotowymi schodami przyjechał po miesiącu. Co ciekawe, miał już gotową poręcz z osadzonymi słupkami. Montaż trwał jeden dzień.

Stolarz uprzedził, żebyśmy nie chodzili po polakierowanych schodach w butach. Stosujemy się do zalecenia, więc schody i poręcz ciągle wyglądają jak nowe. W kilku miejscach odpada tylko warstwa gipsu na krawędziach podstopnic. Kręte schody są i ładne, i wygodne. Bez problemu wnieśliśmy na górę wielką kanapę. Dekoracyjna konstrukcja wzbogaca wystrój salonu.

Schody jako element salonu
Wylewane z żelbetonu schody stanowią dekoracyjny element salonu

Schody żelbetowe - koszty:

  • Wylanie żelbetonowej konstrukcji 1500 zł + materiały. 
  • Wykończenie 8500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Robert

24 Sie 2018, 14:11

Witam czy jakiś numer telefonu do tego murarza mógłbm otrzymać? Jestem na etapie projektowania schodów na swojej budowie, schody mi się bardzo podobają i jeśli to możliwe poproszę o kontakt do tego murarza na e-mail lulu0@op.pl.

time image

Gość Józwa

31 Sie 2017, 05:58

Wszystko fajnie tylko powodzenia we wnoszeniu meblościanki.

time image

19 Kwi 2017, 12:11

W sumie "na kształcie owalu" było napisane, więc OK - zgoda. Tu trzeba czegoś więcej Schody prezentują się naprawdę dobrze. Nie stawiam żadnych zarzutów, w szczególności, że tych schodów nie widziałem live 

time image

19 Kwi 2017, 07:52

1 godzinę temu, polerka napisał: Artysta Dobre schody to matematyka + opanowane rzemiosło. Artyzm mile widziany przy ewentualnym rzeźbieniu słupów. A w ogóle co oznacza "stopnie wysokie 16 i 17 cm" ?? Rzeczywiście z tymi stopniami 16,17 cm - trochę ...

time image

19 Kwi 2017, 06:47

Artysta Dobre schody to matematyka + opanowane rzemiosło. Artyzm mile widziany przy ewentualnym rzeźbieniu słupów. A w ogóle co oznacza "stopnie wysokie 16 i 17 cm" ??  Jak poznać fachowca od lania schodów betonowych? Spyta "Czym planuje Pani/Pan obłożyć w przyszłości ...

time image

10 Kwi 2017, 21:33

Krótko - piękne schody

time image

10 Kwi 2017, 19:56

Dnia 27.08.2015 o 09:45, Gość kierownik budowy napisał: Okropne tralki - poza tym nie spełniające wymagań normowych co do odległości elementów zabezpieczenia od siebie dla schodów Chodzi o tralki zbyt oddalone od siebie? - jeśli tak, to rzeczywiście. Można ...

time image

Gość Sylwia

10 Kwi 2017, 14:19

Witam, czy mogę dostać kontakt do murarza, który wykona mi takie schody? e-mail: sylvia_grochovska@o2.pl

time image

Gość kierownik budowy

27 Sie 2015, 07:45

Okropne tralki - poza tym nie spełniające wymagań normowych co do odległości elementów zabezpieczenia od siebie dla schodów ( warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny