Porada dotyczy sposobów wyrównania nierównego podłoża betonowego pod układanie płytek ceramicznych. Zwracamy uwagę na konieczność stosowania odpowiednich zapraw wyrównujących lub wylewek samorozlewnych zamiast kleju do płytek, omawiając minimalne grubości warstw i zasady przygotowania podłoża.
Użycie kleju do płytek jako warstwy wyrównującej nie jest dobrym rozwiązaniem na większej powierzchni, a materiał jest drogi. Lepiej użyć specjalnych zapraw wyrównujących, ale przy znacznych nierównościach na dużej powierzchni konieczne będzie wykonanie jednolitego, nowego podłoża.
Trzeba przy tym pamiętać, że tradycyjne cementowe podkłady podłogowe powinny mieć grubość przynajmniej 2,5 cm (w najcieńszym miejscu), jeśli będą związane ze starym podłożem lub 3,5 cm, jeśli układane są na warstwie izolującej, np. z papy, folii czy też na nieoczyszczonym z lepiku podkładzie. Do wykonania cieńszych warstw wyrównujących (od 1 cm), należy użyć specjalnych zapraw do podkładów podłogowych, dostępnych w postaci suchych mieszanek do zarobienia wodą. Układane są w ten sam sposób, jak tradycyjne jastrychy cementowe i zacierane ręcznie lub maszynowo.
Alternatywnie można zastosować podkłady samorozlewne, ale przy ich układaniu trzeba zapewnić sprawne i szybkie dostarczanie materiału, który nie może zacząć twardnieć przed pokryciem całej powierzchni. Warto też zeszlifować większe wypukłości i wstępnie zaszpachlować wgłębienia dzięki czemu uzyska się bardziej równomierną grubość podkładu na całej powierzchni.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Warstwa kleju pod płytką powinna mieć w miarę stałą grubość. Dlatego większe nierówności podłoża powinno się wstępnie wypełnić zaprawą wyrównującą. W szczególnych przypadkach trzeba zaś zastosować wylewkę wyrównującą (fot. Atlas)