Dobierając materiały na wykończenie schodów i balustrady, od początku wiedzieliśmy, że nie mogą być drewniane, bo w domu mieszkają również dzieci i pies. Ostatecznie wybraliśmy konglomerat i stalowe balustrady, bo są to materiały bardzo trwałe i funkcjonalne - mówią Patrycja i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2012 r.
Parametry domu: murowany, powierzchnia 260 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,10 m.
Schody: dwubiegowe, ze spocznikiem, szer. każdego biegu 99 cm.
Konstrukcja - wspornikowa, żelbetowa, wykonana w szalunku.
Stopnie - w dolnym i górnym biegu po 8 szt.; wys. stopnia 18 cm, gł. 29 cm.
Spocznik - o wym. 198 x 94 cm.
Wykończenie - konglomerat mielony.
Balustrady - ze stali kwasoodpornej, szczotkowanej; wys. 1 m i łącznej dł. 9 m, w tym 7 słupków o wym. 4 x 4 cm.
Oświetlenie - liniowe LED-owe wzdłuż każdego stopnia, uruchamiane czujnikiem ruchu.
Lokalizacja: w centrum domu, w holu.
Pod noskiem każdego stopnia z konglomeratu umieszczono taśmę LED-ową. Oświetlenie uruchamia czujnik ruchu
Decyzja:konstrukcję schodów zrobiliśmy na etapie stanu surowego, podczas zalewania stropu. Zastosowaliśmy konstrukcję żelbetową, żeby nic się nie ruszało i nie skrzypiało podczas chodzenia między kondygnacjami. Stwierdziliśmy, że między dwoma biegami koniecznie musi być spocznik, aby można było wygodnie stanąć. Schody zabiegowe są trudniejsze do pokonania dla małych dzieci i starszych osób.
Dobierając materiały na wykończenie schodów i balustrady, od początku wiedzieliśmy, że nie mogą być drewniane, bo w domu mieszkają również dzieci i pies. Ostatecznie wybraliśmy konglomerat i stalowe balustrady, bo są to materiały bardzo trwałe i funkcjonalne. Nie chcieliśmy mieć oświetlenia z boku stopni, tylko wzdłuż nich. Każdy stopień od spodu noska ma taśmę LED-ową o dł. 80 cm, którą uruchamia czujnik ruchu.
Pod częścią dwubiegowych schodów ze spocznikiem można swobodnie chodzić
Przy schodach zamontowano 2 proste balustrady ze stali kwasoodpornej, szczotkowanej
Dwubiegowe schody z konglomeratu - porady i przestrogi:
Jesteśmy zadowoleni z każdej decyzji dotyczącej budowy i wykańczania schodów i niczego byśmy nie zmienili. Schody mają dobrą szerokość, więc wygodnie się po nich chodzi nawet w parze z dzieckiem. Wymiary stopni oraz balustrad też są komfortowe. Otwarta klatka schodowa o wym. 198 x 306 cm nie ma echa. Celowo nie zrobiliśmy pod nią schowka, żeby wyglądała lżej. Balustrady są ażurowe z tego samego powodu. Pod częścią schodów da się chodzić. Choć konglomerat ma polerowaną powierzchnię, schody nie są śliskie. Łatwo się je myje ciepłą wodą ze środkiem do kamienia i zwykłym mopem.
Schody były gotowe przed położeniem podłogi na piętrze. Oprócz stopni, wykończyliśmy konglomeratem opaskę wokół klatki schodowej na górze. Montaż trwał krótko - przez jedno popołudnie wykonawcy układali konglomerat, a przed drugie - montowali poręcz. Wcześniej była ekipa i wzięła wymiary. Na przygotowanie materiałów czekaliśmy ok. miesiąca.
Choć konglomerat ma polerowaną powierzchnię, schody nie są śliskie
Koszty wykonania dwubiegowych schodów z konglomeratu:
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Faktycznie lepszy będzie kamień. Konglomerat jest sztuczny, ale owszem i tańszy. Jednak jeżeli chcecie mieć lepszej jakości schody to lepszy będzie granit czy marmur. Dobrze zaimpregnowane i wykonane będą długo służyć
...
Gość Granix
13-09-2015 21:38
Jezeli to konglomerat kwarcowy, to nie będzie z tymi schodami żadnego problemu.Cena też nie jest wygórowana dla konglomeratu kwarcowego, raczej niska,