Przykładowa wycena budowy schodów z betonu w stanie surowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przykładowa wycena budowy schodów z betonu w stanie surowym

Przedstawiamy przykładową wycenę schodów z betonu w stanie surowym. Wycena (dla kondygnacji o wysokości 3 m) została przygotowana przez firmy: Pracownia Schodów Betonowych i GINBUD.

aktualizacja: 2020-08-11 11:33:57

Cechy charakterystyczne schodów żelbetowych (betonowych)

Schody żelbetowe (betonowe) należą do najczęściej wykonywanych, zwłaszcza te o biegach prostych, bo do takich o wielu krzywiznach i załamaniach trudniej wykonać deskowanie. Podajemy przykładową wycenę schodów dwubiegowych żelbetowych, wykończonych płytkami gresowymi oraz obłożonych drewnem.

Schody żelbetowe (betonowe) mają następujące cechy charakterystyczne:

 • monolityczne schody można kształtować w dowolne formy architektoniczne;
 • żelbet jest tańszy od konstrukcji stalowych;
 • konstrukcje żelbetowe są ciężkie, ale dzięki temu uznawane są za najbardziej solidne;
 • można je wykańczać różnymi materiałami.

Najpowszechniejsze są schody w formie zbrojonej płyty, którą szaluje się, zbroi i zalewa betonem na placu budowy (choć można też zastosować elementy prefabrykowane). Wykonanie schodów na etapie wznoszenia stanu surowego budynku zapewnia wygodną i bezpieczną komunikację pomiędzy kondygnacjami w czasie dalszych prac. Uwaga! Zbrojenie schodów musi być koniecznie połączone u góry - ze zbrojeniem stropu - oraz u dołu - ze stopą fundamentową, osadzoną w podkładzie podłogowym.

Betonowe schody wymagają wykończenia - wybór materiałów jest dość duży. Na ogół stosowane są drewno (twarde odmiany, np. dąb, buk, grab) lub płytki ceramiczne (ważne, by były to płytki stopnicowe o powierzchni ryflowanej, zapobiegającej pośliźnięciu się). Dużo rzadziej sięgamy po kamień naturalny, wykładziny lub inne niestandardowe materiały, jak np. płyty drewnopochodne.

Nasze schody żelbetowe wyceniamy jako konstrukcję płytową o dwóch biegach wraz ze spocznikiem - jest to jeden z bardziej ergonomicznych układów. Ponadto w pierwszym przypadku schody te zostaną wykończone płytkami gresowymi, a w drugim drewnem.

Uwaga! Do wykonania schodów żelbetowych poza deskami na szalunki niezbędne są również tzw. stemple, czyli podpory szalunków różnej długości. My jednak nie uwzględnimy ich w wycenie, gdyż najczęściej używa się tutaj stempli pozostałych po betonowaniu stropu, a ich ilość na schody tej wielkość jest bardzo niewielka (ich koszt to około 5 zł).

Schody żelbetowe (betonowe) - dane techniczne:

 • szerokość obu biegów: 93 cm;
 • wymiary spocznika (szer. x gł.): 196 x 150 cm;
 • wymiary stopni (wys. x gł.): 16,7 x 27 cm;
 • liczba stopni: 18;
 • grubość płyty: 12 cm;
 • długość biegów: 3,2 m oraz 1,9 m;
 • wysokość kondygnacji: 3 m.

Schody dwubiegowe żelbetowe, wykończone płytkami gresowymi oraz obłożone drewnem; powierzchnia schodów 7,46 m2 (rzut z góry), 10,26 m2 (wraz z podstopnicami), 12 m2 (wraz z cokołami)

Schody z betonu w stanie surowym. Wycena (dla kondygnacji o wysokości 3 m) została przygotowana przez firmę Pracownia Schodów Betonowych (www.schodyzbetonu.pl)

Rodzaj materiału Koszt
Koszt wykonania typowych schodów z betonu (jednobiegowych, dwubiegowych, łamanych) o szerokości biegu 90 cm, z 17 stopniami 5700 zł netto
Koszt wykonania schodów wachlarzowych z betonu o szerokości biegu 90 cm, z 17 stopniami 9650 zł netto
Koszt wykonania schodów dywanowych z betonu 11 900 zł netto

Schody wewnętrzne, bez względu na ich rodzaj, są wyceniane indywidualnie w odpowiedzi na dane zapytanie. Ceny podane przez nas są orientacyjnymi wartościami i nie stanowią oferty handlowej. Należy doliczyć do nich 8% VAT. Pamiętajmy, że o koszcie schodów w domu decydują przede wszystkim nasze oczekiwania względem nich oraz inwencja podczas prac projektowych, czyli ich konstrukcja i materiał wykończenia.

Schody z betonu w stanie surowym. Wycena została przygotowana przez firmę GINBUD (www.schodybetonowe.com)

Schody żelbetowe (betonowe) - dane techniczne:

 • szerokość obu biegów: 93 cm,
 • wymiary spocznika (szer. x gł.): 200 x 100 cm,
 • wymiary stopni (wys. x gł.): 16,7 x 27 cm,
 • liczba stopni: 18,
 • grubość płyty: 12 cm,
 • długość biegów: 3,2 m oraz 1,9 m,
 • wysokość kondygnacji: 3 m.
Rodzaj materiału Koszt
Koszt wykonania
W cenie materiały, szalunek - wraz z montażem i demontażem, przy dojeździe do 200 km. Powyżej tej odległości trzeba doliczyć 2 zł za każdy km (liczone jednorazowo w dwie strony). Ekipa jedzie dwa razy - wykonać i zdemontować szalunek.
7500 zł brutto (8% VAT)
Koszt wykonania schodów dywanowych dla kondygnacji o wysokości 3 m.
W cenie materiały, szalunek - wraz z montażem i demontażem, przy dojeździe do 200 km. Powyżej tej odległości trzeba doliczyć 2 zł za każdy km (liczone jednorazowo w dwie strony). Ekipa jedzie trzy razy - dokonać pomiaru, zamontować szalunek i zbrojenie, zdemontować szalunek.
15 000 zł brutto (8% VAT)

Monika Dąbrowska
fot. otwierająca: www.schodyzbetonu.pl

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje