Przykładowa wycena budowy schodów z betonu w stanie surowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przykładowa wycena budowy schodów z betonu w stanie surowym

Przedstawiamy przykładową wycenę schodów z betonu w stanie surowym. Wycena (dla kondygnacji o wysokości 3 m) została przygotowana przez firmy: Pracownia Schodów Betonowych i GINBUD.

aktualizacja: 2020-08-11 11:33:57

Cechy charakterystyczne schodów żelbetowych (betonowych)

Schody żelbetowe (betonowe) należą do najczęściej wykonywanych, zwłaszcza te o biegach prostych, bo do takich o wielu krzywiznach i załamaniach trudniej wykonać deskowanie. Podajemy przykładową wycenę schodów dwubiegowych żelbetowych, wykończonych płytkami gresowymi oraz obłożonych drewnem.

Schody żelbetowe (betonowe) mają następujące cechy charakterystyczne:

 • monolityczne schody można kształtować w dowolne formy architektoniczne;
 • żelbet jest tańszy od konstrukcji stalowych;
 • konstrukcje żelbetowe są ciężkie, ale dzięki temu uznawane są za najbardziej solidne;
 • można je wykańczać różnymi materiałami.

Najpowszechniejsze są schody w formie zbrojonej płyty, którą szaluje się, zbroi i zalewa betonem na placu budowy (choć można też zastosować elementy prefabrykowane). Wykonanie schodów na etapie wznoszenia stanu surowego budynku zapewnia wygodną i bezpieczną komunikację pomiędzy kondygnacjami w czasie dalszych prac. Uwaga! Zbrojenie schodów musi być koniecznie połączone u góry - ze zbrojeniem stropu - oraz u dołu - ze stopą fundamentową, osadzoną w podkładzie podłogowym.

Betonowe schody wymagają wykończenia - wybór materiałów jest dość duży. Na ogół stosowane są drewno (twarde odmiany, np. dąb, buk, grab) lub płytki ceramiczne (ważne, by były to płytki stopnicowe o powierzchni ryflowanej, zapobiegającej pośliźnięciu się). Dużo rzadziej sięgamy po kamień naturalny, wykładziny lub inne niestandardowe materiały, jak np. płyty drewnopochodne.

Nasze schody żelbetowe wyceniamy jako konstrukcję płytową o dwóch biegach wraz ze spocznikiem - jest to jeden z bardziej ergonomicznych układów. Ponadto w pierwszym przypadku schody te zostaną wykończone płytkami gresowymi, a w drugim drewnem.

Uwaga! Do wykonania schodów żelbetowych poza deskami na szalunki niezbędne są również tzw. stemple, czyli podpory szalunków różnej długości. My jednak nie uwzględnimy ich w wycenie, gdyż najczęściej używa się tutaj stempli pozostałych po betonowaniu stropu, a ich ilość na schody tej wielkość jest bardzo niewielka (ich koszt to około 5 zł).

Schody żelbetowe (betonowe) - dane techniczne:

 • szerokość obu biegów: 93 cm;
 • wymiary spocznika (szer. x gł.): 196 x 150 cm;
 • wymiary stopni (wys. x gł.): 16,7 x 27 cm;
 • liczba stopni: 18;
 • grubość płyty: 12 cm;
 • długość biegów: 3,2 m oraz 1,9 m;
 • wysokość kondygnacji: 3 m.

Schody dwubiegowe żelbetowe, wykończone płytkami gresowymi oraz obłożone drewnem; powierzchnia schodów 7,46 m2 (rzut z góry), 10,26 m2 (wraz z podstopnicami), 12 m2 (wraz z cokołami)

Schody z betonu w stanie surowym. Wycena (dla kondygnacji o wysokości 3 m) została przygotowana przez firmę Pracownia Schodów Betonowych (www.schodyzbetonu.pl)

Rodzaj materiału Koszt
Koszt wykonania typowych schodów z betonu (jednobiegowych, dwubiegowych, łamanych) o szerokości biegu 90 cm, z 17 stopniami 5700 zł netto
Koszt wykonania schodów wachlarzowych z betonu o szerokości biegu 90 cm, z 17 stopniami 9650 zł netto
Koszt wykonania schodów dywanowych z betonu 11 900 zł netto

Schody wewnętrzne, bez względu na ich rodzaj, są wyceniane indywidualnie w odpowiedzi na dane zapytanie. Ceny podane przez nas są orientacyjnymi wartościami i nie stanowią oferty handlowej. Należy doliczyć do nich 8% VAT. Pamiętajmy, że o koszcie schodów w domu decydują przede wszystkim nasze oczekiwania względem nich oraz inwencja podczas prac projektowych, czyli ich konstrukcja i materiał wykończenia.

Schody z betonu w stanie surowym. Wycena została przygotowana przez firmę GINBUD (www.schodybetonowe.com)

Schody żelbetowe (betonowe) - dane techniczne:

 • szerokość obu biegów: 93 cm,
 • wymiary spocznika (szer. x gł.): 200 x 100 cm,
 • wymiary stopni (wys. x gł.): 16,7 x 27 cm,
 • liczba stopni: 18,
 • grubość płyty: 12 cm,
 • długość biegów: 3,2 m oraz 1,9 m,
 • wysokość kondygnacji: 3 m.
Rodzaj materiału Koszt
Koszt wykonania
W cenie materiały, szalunek - wraz z montażem i demontażem, przy dojeździe do 200 km. Powyżej tej odległości trzeba doliczyć 2 zł za każdy km (liczone jednorazowo w dwie strony). Ekipa jedzie dwa razy - wykonać i zdemontować szalunek.
7500 zł brutto (8% VAT)
Koszt wykonania schodów dywanowych dla kondygnacji o wysokości 3 m.
W cenie materiały, szalunek - wraz z montażem i demontażem, przy dojeździe do 200 km. Powyżej tej odległości trzeba doliczyć 2 zł za każdy km (liczone jednorazowo w dwie strony). Ekipa jedzie trzy razy - dokonać pomiaru, zamontować szalunek i zbrojenie, zdemontować szalunek.
15 000 zł brutto (8% VAT)

Monika Dąbrowska
fot. otwierająca: www.schodyzbetonu.pl

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje