Czy w zimie można układać parkiet klejony?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy w zimie można układać parkiet klejony?

W nowym domu chciałbym ułożyć drewniany parkiet, przyklejany do podłogi. Czy mogę to zrobić wczesną wiosną? Podkład podłogowy i tynki zostały wykonane jesienią.

aktualizacja: 2019-05-28 08:39:34

Odpowiedź eksperta: Do układania parkietu można przystąpić po wykonaniu stabilnego jastrychu podłogowego i tynków - wskazane jest też pomalowanie ścian i sufitów. W budynku powinna już działać instalacja grzewcza. Sezon grzewczy jest dobrym okresem do prowadzenia prac parkieciarskich, gdyż umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i sterowanie temperaturą we wnętrzach, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Podłogi na gruncie, jak i nad pomieszczeniami nieogrzewanymi muszą mieć izolację przeciwwilgociową i cieplną, aby nie dochodziło do przenikania wilgoci z gruntu i kondensacji pary wodnej na zimnych warstwach podpodłogowych.

Ważne jest sprawdzenie wilgotności podłoża, która nie może przekraczać 2% w przypadku betonu i 0,5% w przypadku jastrychów anhydrytowych. Uzyskanie dostatecznego wysuszenia podłoża w sposób naturalny trwa wiele tygodni od zakończenia mokrych robót wykończeniowych. Proces ten można przyspieszyć, ustawiając w pomieszczeniach osuszacze powietrza i zapewniając intensywną wentylację. O stopniu wyschnięcia podłoża świadczy pomiar wilgotności, przeprowadzony w kilku miejscach - najlepiej tzw. metodą karbidową CM, ale dopuszczalne jest też użycie wysokiej klasy miernika elektronicznego.

Parkiet można układać w pomieszczeniach, w których panuje temperatura 18-20°C i wilgotność względna 40-65%. Deszczułki powinny być przez kilka dni składowane w podobnych warunkach, a ich wilgotność musi zawierać się w granicach 7-11%.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Osuszacz powietrza umożliwia szybsze przeprowadzenie prac wykończeniowych. Wyposażony jest w sygnalizację napełnienia zbiornika wody, wyświetlacz LCD. Sprężarka zabezpieczona jest przed ponownym natychmiastowym włączeniem. Uchwyt oraz kółka ułatwiają przemieszczanie urządzenia. (fot. Warmtec)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Stolarz

27 Lip 2014, 14:12

Starzy fachmani zimą kazali suszyć budynek a latem układali parkiet

time image

Gość Parkiet Komplex

26 Lip 2014, 09:47

Redakcja BD - Sezon grzewczy jest najlepszym okresem do prowadzenia prac parkieciarskich - w rzeczywistości parkieciarskiej jest zupełnie odwrotnie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny