Odpowiedź eksperta: Do układania parkietu można przystąpić po wykonaniu stabilnego jastrychu podłogowego i tynków - wskazane jest też pomalowanie ścian i sufitów. W budynku powinna już działać instalacja grzewcza. Sezon grzewczy jest dobrym okresem do prowadzenia prac parkieciarskich, gdyż umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i sterowanie temperaturą we wnętrzach, niezależnie od warunków atmosferycznych.
Podłogi na gruncie, jak i nad pomieszczeniami nieogrzewanymi muszą mieć izolację przeciwwilgociową i cieplną, aby nie dochodziło do przenikania wilgoci z gruntu i kondensacji pary wodnej na zimnych warstwach podpodłogowych.
Ważne jest sprawdzenie wilgotności podłoża, która nie może przekraczać 2% w przypadku betonu i 0,5% w przypadku jastrychów anhydrytowych. Uzyskanie dostatecznego wysuszenia podłoża w sposób naturalny trwa wiele tygodni od zakończenia mokrych robót wykończeniowych. Proces ten można przyspieszyć, ustawiając w pomieszczeniach osuszacze powietrza i zapewniając intensywną wentylację. O stopniu wyschnięcia podłoża świadczy pomiar wilgotności, przeprowadzony w kilku miejscach - najlepiej tzw. metodą karbidową CM, ale dopuszczalne jest też użycie wysokiej klasy miernika elektronicznego.
Parkiet można układać w pomieszczeniach, w których panuje temperatura 18-20°C i wilgotność względna 40-65%. Deszczułki powinny być przez kilka dni składowane w podobnych warunkach, a ich wilgotność musi zawierać się w granicach 7-11%.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Osuszacz powietrza umożliwia szybsze przeprowadzenie prac wykończeniowych. Wyposażony jest w sygnalizację napełnienia zbiornika wody, wyświetlacz LCD. Sprężarka zabezpieczona jest przed ponownym natychmiastowym włączeniem. Uchwyt oraz kółka ułatwiają przemieszczanie urządzenia. (fot. Warmtec)