Czy podłogi winylowe są bezpieczne dla zdrowia?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy podłogi winylowe są bezpieczne dla zdrowia?

Często słyszymy o konieczności redukcji ilości tworzyw sztucznych z naszego otoczenia. Media straszą nas szkodliwością plastiku dla środowiska i naszego zdrowia. Czy jest się czego bać?

aktualizacja: 2020-03-23 13:22:15

Na początku warto rozdzielić kwestię zaśmiecania planety i nadmiaru konsumowanych tworzyw od ich szkodliwości dla naszego zdrowia.

Oczywiście powinniśmy dążyć do jak najbardziej zbilansowanego gospodarowania zasobami, również tworzywami sztucznymi. Dlatego tak ważna jest kwestia recyklingu i ponownego przetworzenia odpadów. Dotyczy on jednak głównie opakowań spożywczych, których wyrzucamy codziennie dziesiątki.

Zupełnie inną kwestią jest szkodliwość tworzyw sztucznych. Podłogi winylowe wykonane są w części lub w całości z PVC. Materiału stosowanego szeroko przez przemysł budowlany, wykończeniowy, ale również spożywczy czy nawet medyczny. To z PVC wykonane są w większości strzykawki i inny sprzęt medyczny. Skąd więc takie negatywne skojarzenia?

CHLOREK WINYLU - SZTUCZNY PROBLEM?

Tworzywo sztuczne jakim jest polichlorek winylu jest bodajże jedną z najlepiej zbadanych substancji produkowanych przez człowieka. Przez wiele lat prowadzono testy, które nie stwierdziły negatywnego wpływu PVC na zdrowie człowieka.

Pamiętajmy, że 60% wyrobów z tworzyw sztucznych ma trwałość od 5 do 50 lat (i więcej), na przykład w budownictwie.

Dzięki trwałości tworzyw sztucznych można zaoszczędzić znaczne ilości surowców. Na przykład wykonana z tworzywa sztucznego izolacja budynków pozwala zaoszczędzić 250 razy więcej zasobów niż wykorzystano do tej produkcji. Z kolei współczesna medycyna dzięki tworzywom sztucznym to rozwój zaawansowanych technik chirurgicznych jak rusztowania stosowane w inżynierii tkankowej.

Dlatego warto podkreślić, że czyste PVC jest zupełnie niegroźne i nie należy się go bać.

Podłoga winylowa
Podłoga winylowa, fot. Arbiton

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE PODŁÓG?

Korzystanie z produktów z tworzyw sztucznych jest bezpieczne. Oczywiście przy wyborze produktów należy sprawdzić, czy posiadają odpowiednie certyfikaty.

Jednym z takich certyfikatów jest klasyfikacja emisji oznaczona znakiem "Emissions dans l’air intérieur". Etykieta ta zawiera informacje na temat emisji substancji lotnych mających działanie toksyczne dla człowieka w czasie oddychania wewnątrz pomieszczenia. Na opakowaniach należy szukać certyfikatu, który potwierdza brak emisyjności A+ - oznacza najwyższą klasę i całkowity brak zagrożenia.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na znak potwierdzający zgodność produktu z wymogami emisji Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej - to dowód na spełnienie wymogów jakościowych niezbędnych do sprzedaży produktów w Niemczech.

Znak "Emissions dans l’air intérieur"
Znak "Emissions dans l’air intérieur"
Znak potwierdzający zgodność produktu z wymogami emisji Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej
Znak potwierdzający zgodność produktu z wymogami emisji Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej

I TO WSZYSTKO?

Wybierając podłogi z dbałością o środowisko pamiętajmy, że cykl życia produktu powinien być jak najdłuższy. Problemem naszej planety jest zbyt duża liczba odpadów, dlatego warto szukać produktów które służyć nam będą przez wiele lat. Podłogi, które mają gwarancję np. 20 lat, lepiej przysłużą się środowisku niż dwuletni "ekologiczny" produkt.

Idąc tym tropem zwróćmy uwagę czy można łatwo zdemontować podłogę i ponownie wykorzystać ją w innym miejscu. W momencie zakończenia eksploatacji podłogi powstałe odpady można ponownie wykorzystać przy układaniu nowej podłogi.

Arbiton logo

Arbiton marka firmy Decora
www.arbiton.com
ul. Ignacego Prądzyńskiego 24a
63-000 Środa Wielkopolska
e-mail: office@decora.pl
tel. 61 28 64 200

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny