Lateksowe i brokatowe farby sprawdzają się przy zwierzętach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Lateksowe i brokatowe farby sprawdzają się przy zwierzętach

Mija prawie 9 lat, a lateksowe i brokatowe farby doskonale trzymają się ścian, wytrzymują obecność zwierzaków, rysowanie pazurami, otrząsanie sierści z wody itp. Mogę je łatwo przetrzeć na sucho albo porządnie umyć na mokro - mówi Kasia, która wraz z Adamem są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany malowali w 2010 r., elementy z drewna w 2018 r.

Pomieszczenia: kuchnia i strefa dzienna, sypialnia właścicieli.

Farby:

  • Na ścianach - gotowe, lateksowa w kolorze bladoróżowym i grafitowym z metalicznym połyskiem oraz transparentna z brokatem w pastelowym kolorze.
  • Na boazerii z drewna - niekryjąca, lekko barwiąca bejca, wykonana w mieszalniku na zamówienie, a także półmatowy bezbarwny lakier do drewna.

Narzędzia: wałki z włosiem, teleskopowy drążek, taśma malarska.

Ściana z lustrem w kuchni została dwa razy pomalowana farbą lateksową i wykończona transparentną brokatową.

Decyzja: Kasia - do wykończenia pomieszczeń potrzebowałam "prawdziwych twardzieli", ponieważ nasze koty i psy często opierają łapy o ściany. Wybrałam farby lateksowe ze względu na ich trwałość, wysoką odporność na wilgoć, ścieranie i szorowanie, a przy tym wszystkim - przyjazną cenę. Tego rodzaju farby wcale nie są tak nudne, jak się z pozoru wydaje, mogą tworzyć oryginalną fakturę i kolor. Mnie zachwyciła seria z różnymi kosmicznymi nazwami.

Gotowej grafitowej użyłam w naszej sypialni. Pomalowałam nią jedną z bocznych ścian. Natomiast na głównej mąż najpierw zrobił dekoracyjną fakturę z zaprawy klejowej, używając pacy zębatej, a kiedy wyschła, wspólnie pomalowaliśmy ją na grafitowo. Jak przewidziałam, na obu przegrodach ta sama farba wygląda zupełnie inaczej. Ponieważ bardzo podoba mi się jej kolor, połysk, struktura, zastosowałam ją również na jednej ścianie w kuchni.

Chociaż emulsja sama w sobie daje efekt metalicznego połysku, położyłam na niej dodatkowo warstwę transparentnej farby z brokatem różowym, fioletowym i zielonym - zależało mi na wzmocnieniu i zróżnicowaniu subtelnego mieniącego się blasku. Wyszło jeszcze ciekawiej, w słońcu lub po zapaleniu lamp ściana błyszczy się i optycznie powiększa przestrzeń. Tak samo postąpiłam na reszcie przegród w kuchni, łącznie z sufitem, tyle że pomalowałam je najpierw emulsją lateksową w kolorze bladoróżowym, a na końcu brokatową, której drobinki spajają wszystkie barwy. Farby nadały kuchni delikatną poświatę, ciągle zmieniającą się w świetle słonecznym i sztucznym. Rewelacja.

Dla mnie była to świetna zabawa dekoratorska. Niedawno precyzyjnie dobierałam ze stolarzem, który zrobił w holu boazerię, kolor bejcy do drewna. Zależało mi na specjalnym zgniłozielonym odcieniu pasującym do farby brokatowej i uwypukleniu słojów okładziny. Drewno zabezpieczyłam przed zniszczeniem półmatowym lakierem bezbarwnym do wnętrz.

Ściana w sypialni
Ściana w sypialni - najpierw ozdobiona zaprawą klejową "na grzebień", później pomalowana grafitową farbą, dającą metaliczny połysk.
Drewno pomalowane bejcą
Bejca uwidacznia słoje drewna.

Wykonanie: Adam - najpierw surowy tynk tradycyjny pomalowaliśmy farbą gruntującą. Gotowe emulsje lateksowe nanieśliśmy dwukrotnie, zgodnie ze wskazaniami producenta. Łatwo rozprowadzały się wałkiem, od razu dobrze kryły, nie miały przykrego zapachu, każda warstwa wysychała po czterech godzinach. Tak samo łatwo i szybko pracowało się z farbą brokatową. Początkowo ma ona mleczny odcień, staje się przezroczysta po wyschnięciu, widoczne są tylko kolorowe drobinki.

Drewno pomalowane półmatowym lakierem bezbarwnym
Na lekko barwiącej bejcy do drewna położono półmatowy lakier bezbarwny.
Sufit pomalowany transparentną farbą brokatową
Transparentną farbą brokatową pomalowano również sufit.

Lateksowe i brokatowe farby - rady i przestrogi:

  • Kasia - Mija prawie 9 lat, a lateksowe i brokatowe farby doskonale trzymają się ścian, wytrzymują obecność zwierzaków, rysowanie pazurami, otrząsanie sierści z wody itp. Ponieważ dają idealnie śliską i gładką powierzchnię, mogę je łatwo przetrzeć na sucho albo porządnie umyć na mokro. Wspaniale sprawdzają się w kuchni, jak również w suchych pomieszczeniach. Ciemny grafitowy kolor ścian w sypialni nie przytłacza, pomaga zasnąć, uspokaja, wycisza. Wystarcza, że ozdabia go faktura "na grzebień" i metaliczny połysk. Na takim tle dobrze eksponują się obrazki i bibeloty.

    Transparentna farba z brokatem w kuchni zapewnia cały efekt dekoratorski, jest oryginalnie, lecz nie kiczowato. Fajne jest to, że nadal widzę wszystkie "moje" emulsje na półce w hipermarketach budowlanych, w każdej chwili mogę je dokupić.

  • Koloryzującą bejcę do drewna udało się idealnie dobrać, metodą prób i błędów. Najważniejsze, że pasuje do barwy ścian i widać słoje drewna. Lakier zastosowałam jako ochronę przez zwierzakami.

Lateksowe i brokatowe farby - koszty:

  • farba brokatowa 50 zł/l;
  • emulsja lateksowa grafitowa 125 zł/2,5 l.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje