Przejrzysty dach z poliwęglanu - tani, lekki i wytrzymały!

Przejrzysty dach z poliwęglanu - tani, lekki i wytrzymały!

Eleganckie, lekkie i niezwykle trwałe – zadaszenia z przezroczystego poliwęglanu zyskują na popularności, oferując nie tylko ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale i estetyczne dopełnienie przestrzeni. Ich wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę oraz czynniki atmosferyczne, jak gradobicie czy silny wiatr, sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla każdego tarasu czy pergoli.

Takie osłony są obecnie bardzo popularne, z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim są wytrzymałe, odporne na wilgoć, wysoką i niską temperaturę, czynniki atmosferyczne (słońce, wiatr, gradobicie), rozciąganie oraz uszkodzenia mechaniczne. Są też elastyczne (można je wyginać), lekkie, ich obróbka jest łatwa i nie trzeba budować pod nie masywnej konstrukcji, wystarczą podpory z drewna bądź z aluminium.

Płyty są przezroczyste, nie zacieniają więc przylegających do tarasu wnętrz, jednocześnie skutecznie chronią miejsce do wypoczynku przed deszczem. Ze względu na wysoką przepuszczalność światła, zadaszenia z poliwęglanu są tańszą alternatywą zadaszeń szklanych, których montaż jest trudniejszy. Ponadto mają znacznie większą od szkła odporność na uderzenia i znacznie mniejszą wagę i cenę.

Ponieważ płyty z poliwęglanu można dowolnie przycinać, formować i nawiercać, montuje się jest łatwo i szybko, uzyskując dowolny kształt dachu. Mogą być wykorzystywane jako osłony tarasów, drzwi wejściowych, pergoli, świetlików dachowych.

Producenci oferują płyty w kilku grubościach i formatach - jako przeźroczyste, mleczne, dymione i kolorowe. Standardowa wielkość wynosi od ok. 1 × 2 m do nawet 2 × 6 m. Zadaszeń z nich wykonanych nie trzeba konserwować, wystarczy wyczyścić je wodą z łagodnym środkiem myjącym.

Konstrukcję pod takie osłony najczęściej wznosi się z drewna. Przy projektowaniu uwzględnia się rodzaj i grubość płyt, bo od tych parametrów zależy długość, szerokość i nachylenie zadaszenia, optymalny rozstaw krokwi i ewentualna konieczność montowania dodatkowych podpór (łat). Bierze się pod uwagę też obciążenia, jakim będzie poddane zadaszenie. Taka kompleksowa analiza pozwala dopasować konstrukcję do materiału, uniknąć cięcia wyrobów na niestandardowe wymiary i generowania zbyt dużej ilości odpadów.

Słupy nośne wykonuje się z drewna litego albo klejonego. Na ogół są to rodzime gatunki iglaste lub egzotyczne. Typowy przekrój to 10 × 10 cm do 14 × 14 cm. Elementy powinny zostać oheblowane i zaimpregnowane oraz dodatkowo zabezpieczone lakierem bądź lakierobejcą (zabieg taki powtarza się co kilka lat). Podpory osadza się w uchwytach i mocuje śrubami, zakotwionymi wcześniej w betonowych stopach fundamentowych.

Łączy się je z tarasem za pomocą nierdzewnych mocowań. Części drewniane spaja się złączami ciesielskimi lub elementami metalowymi. Konstrukcja dachu może być samonośna albo z jednej strony przymocowana do ściany domu. Wówczas belkę, na której opierają się krokwie, przytwierdza się do budynku stalowymi kotwami. Nachylenie dachu powinno wynosić minimum 10°, aby swobodnie spływała z niego woda. Do gotowej konstrukcji montuje się zadaszenie.

Można zdecydować się też na kompletny system, obejmujący konstrukcję ramową z dwoma lub trzema słupkami podporowymi z profili aluminiowych, w których wsporniki i nóżki są indywidualnie regulowane. Nachylenie dachu można ustawić - w zakresie od 5 do 20°.

Profile aluminiowe mogą być lakierowane proszkowo na kolor biały bądź antracytowy. Takie daszki oferowane są w wielu wymiarach (np. 10 × 5 m), ale można także zamówić wykonanie zadaszenia wg indywidualnego projektu. Jako pokrycie stosuje się płyty z poliwęglanu lub akryl, szkło. Zintegrowana rynna deszczowa z odpływem wody po obu stronach podpór zapewnia szybkie odprowadzanie wody, a paski LED, mocowane w rowkach w krokwiach - oświetlenie.

Dowiedz się więcej o zadaszeniach z poliwęglanu ➡️ Zadaszenie z poliwęglanu - jakie mamy opcje?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: GUTTA

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz