Taras w Twoim wymarzonym domu - jaki powinien być?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Taras w Twoim wymarzonym domu - jaki powinien być?

Aromatyczna, poranna kawa na tarasie z widokiem na soczystą zieleń ogrodu to dla wielu osób ulubiony rytuał podczas słonecznych, wakacyjnych dni. Taras jest także wymarzonym miejscem na rodzinne śniadania, biesiadowanie z przyjaciółmi, czy po prostu chwilę relaksu z ulubioną książką. Planując budowę domu i szukając odpowiedniego projektu, warto także zwrócić uwagę na różne rozwiązania strefy tarasowej, której aranżacja pozwoli w przyszłości stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku.

aktualizacja: 2022-08-03 07:39:20

Taras otwarty na słońce, taras osłonięty podcieniem, przedłużonym okapem lub dodatkowym traktem dachu, a może pełen klimatu taras pod pergolą? Rodzaj tarasu zawsze bezpośrednio wynika z bryły budynku, dzięki czemu pełni zarówno funkcję strefy wypoczynkowej, a także stanowi efektowną ozdobę domu i element łączący jego wnętrze z otaczającym ogrodem. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania najlepiej dostosować do ulubionych form spędzania wolnego czasu, tak aby móc czerpać, jak najwięcej przyjemności z posiadania i użytkowania tarasu.

Tarasowy podcień idealny na letnią jadalnię

Zadaszony taras to dla wielu osób idealny wybór. W czasie upalnych dni daje przyjemny cień, nie ogranicza też możliwości relaksu na świeżym powietrzu, gdy pojawi się przelotny deszcz. Podcień stanowi niszę, która znakomicie sprawdzi się jako miejsce na zewnętrzną jadalnię, z powodzeniem można zaaranżować w podcieniu kameralny kącik wypoczynkowy. Takie rozwiązanie oferuje projekt parterowego "Domu w renklodach 15 (G2)", w którym ciekawy efekt wizualny osiągnięto, wyróżniając podcień naturalną okładziną, tworzącą z jasną elewacją piękny kontrast. Dostęp do tarasu otwiera zarówno salon, jak i sypialnia główna, ulokowana w głębi strefy nocnej. Granice pomiędzy częścią dzienną a tarasem zaciera przesuwne przeszklenie, po którego rozsunięciu możemy swobodnie korzystać z letniej jadalni.

Dom w renklodach 15 (G2)

Przestronny taras pod dachem

Dodatkowy trakt dachu nad tarasem to interesująca propozycja dla osób poszukujących możliwości zaaranżowania na tarasie przestronnej strefy wypoczynku, która w letnich miesiącach stanowić będzie przedłużenie części dziennej domu. Szeroko rozpostarty dach nad strefą tarasową daje możliwość aranżacji zewnętrznego salonu z wygodnym zestawem ogrodowych mebli oraz jadalni. Przestrzeń można także wyposażyć w grill oraz zewnętrzny kominek, który oczaruje klimatycznym ciepłem i blaskiem. Uroki tak zadaszonego tarasu docenią z pewnością mieszkańcy "Domu w aurorach 7 (E)", w którym zadbano także o rozwiązania energooszczędne, przewidując w standardzie projekt wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Dom w aurorach 7 (E)

Funkcjonalny okap

Innym wariantem częściowej przesłony nad tarasem może być także wydłużony okap, który sprawdza się w projektach domów o prostych bryłach z dachem dwuspadowym. To nieskomplikowane i ekonomiczne w realizacji rozwiązanie, które dobrze spełnia swoją funkcję. Taras w większej części pozostaje otwarty, ale jednocześnie pozwala uzyskać strefę, osłoniętą przed zbyt intensywnym słońcem. Taki rodzaj tarasu architekci ARCHON+ proponują w projekcie "Domu w malinówkach", który jest reprezentantem popularnej kolekcji projektów domów tanich w budowie. Naturalne okładziny dodają strefie wypoczynkowej przytulnego wyrazu, a ich urodę wieczorem wydobywa i podkreśla zewnętrzne oświetlenie. Dostępna na wyciągnięcie ręki przyroda pozwala w pełni poczuć uroki mieszkania we własnym domu z ogrodem.

Dom w malinówkach

Uroda nowoczesnej pergoli

Rozległa strefa tarasowa z wysuniętą poza obrys bryły nowoczesną pergolą może oczarować od pierwszego spojrzenia niejednego Inwestora. Rama z belkowaniem będzie w ciekawy sposób współgrać ze słońcem i tworzyć przyjemny półcień. Poza wyjątkowo atrakcyjnymi walorami estetycznymi samej pergoli, mamy także duże pole do popisu w kwestii realizacji rozmaitych koncepcji aranżacyjnych. Wystarczy spojrzeć na projekt "Domu pod brzoskwinią (G2E)", by przekonać się, jak wspaniale może wyglądać relaks na jego tarasie. Rozległa przestrzeń mieści letnią jadalnię oraz kącik wypoczynkowy, a dostęp do nich otwiera nie tylko salon, ale także efektowny, dwukondygnacyjny hol oraz komfortowy gabinet. Odpowiedni układ przeszkleń pozwala dostrzec zieleń ogrodu tuż po wejściu do budynku.

Dom pod brzoskwinią (G2E)

Romantyczny taras pod lekką pergolą

Klimatyczny wieczór na tarasie, osłoniętym lekką pergolą i rozświetlonym lampionami, które podkreślą detale architektoniczne budynku oraz ożywią strefę relaksu, mogą zaaranżować mieszkańcy "Domu w wisteriach 8". Zwiewne zasłony lub mobilne rolety pozwolą stworzyć przytulną i zaciszną oazę, której elegancji można dodać, sadząc w donicach ulubione kompozycje roślinne. W tak zaaranżowanej scenerii rodzinna kolacja lub wieczór z przyjaciółmi zyskają niepowtarzalny urok.

Dom w wisteriach 8

 

Z kolei metalowa pergola, jaką zaproponowano w projekcie "Domu w kosaćcach 3 (N)" przypadnie do gustu wielbicielom aktualnych trendów. Zaprojektowana wzdłuż całej elewacji ogrodowej strefa tarasowa idealnie koresponduje z minimalistycznym charakterem parterówki w stylu nowoczesnej stodoły. Boczny panel z lameli drewnianych tworzy dodatkową osłonę i czyni taras miejscem bardzo przytulnym. Konstrukcja pergoli świetnie sprawdzi się jako stelaż dla pnących roślin, które nie tylko uatrakcyjnią wypoczynek na świeżym powietrzu, ale stworzą efektowny akcent na elewacji.

 

Domu w kosaćcach 3 (N)

 

Więcej informacji o zaprezentowanych projektach oraz inne, interesujące propozycje dostępne są na www.archon.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania